SRV Q3 torstaina: ei vielä parannusta
SRV raportoi Q3-tuloksensa ensi torstaina 31.10.2019 noin kello 8.30. Odotuksemme eivät ole korkealla ennen Q3:n tulosta julkaistun tulosvaroituksen jälkeen. Odotamme yhtiön raportoivan Q3:lla vertailukautta korkeamman liikevaihdon, mutta heikomman operatiivisen liikevoiton. Huomiomme raportissa tulee keskittymään tuloskehityksen ohella vuoden 2019 tappioiden koostumukseen, taloudelliseen tilanteeseen, markkinanäkymiin ja asuntojen aloitus- ja valmistumismääriin. Julkaisimme juuri SRV:n laajan raportin, joka on luettavissa ilmaiseksi täältä.
Ennustamme SRV:n tehneen Q3:lla 218 MEUR:n liikevaihdon (Q3’18: 208 MEUR). Liikevaihdon noin 5 %:n nousua ajaa ennusteessamme Rakentaminen ja sen sisällä erityisesti asuntorakentaminen, jossa vertailukausi oli todella heikko asuntovalmistumisten osalta. Omaperusteisten asuntojen valmistumiset voivat heitellä huomattavasti kvartaaleittain, kun asuntoja valmistuu, ja näin ollen tuloutuu, kvartaaleiden välissä. Näemme myös asuntojen urakointivolyymien olevan pienessä nousussa tukien kasvua. Toimitilarakentamisen liikevaihtoa tukevat isot merkittävät urakat, ja odotamme liikevaihdon pysyvän siellä vertailukauden tasolla.
Odotamme SRV:n valuuttakurssimuutoksista oikaistun liikevoiton laskevan Q3:lla kuitenkin -5,3 MEUR:oon (Q3’18: -3,0 MEUR). SRV:n operatiivista tulosta heikentää eritoten kolme Rakentamisen heikkoa projektia (REDI:n Majakka yksi näistä) ja Venäjän omistusten arvonalennustappiot. Venäjän arvonalennukset ovat ei-kassavirtavaikutteisia tappioita ja tulemme seuraamaan, mistä tappiot tulevat tänä vuonna pääosin syntymään. Tappioiden suuruuteen ja Q3-tulokseen liittyy mielestämme merkittävää epävarmuutta, sillä yhtiö ei tarkemmin avannut tappioiden laajuutta. Raportoiduissa luvuissa näkyy ruplan vahvistumisesta syntyvä pieni positiivinen vaikutus (0,3 MEUR). Tulosta ennen veroja ja raportoitua tulosta sen sijaan laskevat ennusteessamme noin 1,5 MEUR:n koronvaihtosopimusten negatiiviset arvonmuutokset, jotka raportoidaan rahoituskuluissa. Raportoidun osakohtaisen tuloksen odotamme laskeneen -0,16 euroon osakkeelta ja olleen vertailukautta hieman alempana (Q3’18: -0,15 euroa).
Odotamme SRV:n toistavan juuri päivittämänsä tulosohjeistuksen. SRV arvioi vuoden 2019 liikevaihdon kasvavan vuoteen 2018 verrattuna (2018: 960 MEUR). Operatiivisen liikevoiton yhtiö odottaa olevan tappiollinen (2018: -10 MEUR). Oma ennusteemme vuoden 2019 operatiiviselle liikevoitolle on ennen tulosjulkistusta -6,8 MEUR. Tulemme seuraamaan mielenkiinnolla yhtiön näkymiä, asuntoaloituksia, tilauskantojen kehitystä, tappioiden laajuutta sekä koostumusta, taloudellista tilannetta ja kassavirtoja.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
SRV Group
SRV Group on rakennusalalla toimiva yritys. Sillä on osaamista etenkin kaupallisen sektorin rakennushankkeiden projektijohtamisesta. Hankkeet keskittyvät pääasiassa liiketilojen, asuinrakennusten ja muiden infrastruktuurihankkeiden kehittämiseen. SRV Groupilla on eniten toimintaa Euroopan suurilla kasvualueilla. Yritys on perustettu vuonna 1987, ja sen pääkonttori sijaitsee Espoossa.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut21.10.2019
2018 | 19e | 20e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 959,7 | 1 018,9 | 923,8 |
kasvu-% | −13,88 % | 6,17 % | −9,33 % |
EBIT (oik.) | −10,1 | −6,8 | 26,8 |
EBIT-% (oik.) | −1,05 % | −0,67 % | 2,90 % |
EPS (oik.) | −0,41 | −0,40 | 0,01 |
Osinko | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Osinko % | |||
P/E (oik.) | - | - | 512,35 |
EV/EBITDA | - | 105,20 | 18,50 |