Taaleri Q2’25 -ennakko: Strategiapäivitystä odotellessa
Taaleri julkistaa Q2-tuloksensa keskiviikkona 08.00. Kvartaalin uutisvirta on ollut hiljainen, kun yhtiön fokus on odotetusti mennyt strategiatyöhön (CMD 2.9). SolarWind3 -rahasto ei odotuksiemme vastaisesti ole ilmoittanut sulkemisesta ja rahaston varainkeruun edistyminen on raportin tärkeimpiä asioita. Strategiapäivityksen osalta uutta tietoa joudutaan todennäköisesti odottamaan CMD:lle. Tulosliveä voi seurata InderesTV:ssä 07.50 alkaen.
| Ennustetaulukko | Q2'24 | Q2'25 | Q2'25e | Q2'25e | Konsensus | 2025e | |||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Inderes | ||
| Liikevaihto | 12,6 | 13,4 | 57,5 | ||||||
| Liikevoitto (oik.) | 4,4 | 5,0 | 24,1 | ||||||
| EPS (oik.) | 0,11 | 0,10 | 0,54 | ||||||
| Liikevaihdon kasvu-% | -46,9 % | 5,8 % | -20,7 % | ||||||
| Liikevoitto-% (oik.) | 34,7 % | 37,7 % | 41,9 % | ||||||
Lähde: Inderes
Ennusteissa teknisiä muutoksia ennen Q2-raporttia
Olemme ennen tulosta siirtäneet SolarWind3 -rahaston lopullisen sulkemisen Q2:lta Q3:lle. Myös aiemmin Q2:lla ennustamamme vanhojen tuulirahastojen myynnit olemme siirtäneet loppuvuodelle. Garantian sijoitussalkun tuottoarviotamme olemme tarkistaneet ylöspäin hyvin menneen pääomamarkkinan. Kvartaalitasolla muutokset ovat isoja, mutta vuositasolla ennustenousu on 2025 osalta vain noin 5 %. Taalerin liikevaihto antaa yleensä varsin huonon kuvan konsernin liiketoiminnan kehityksestä, sillä valtaosa kvartaaleittain heilahtelevista sijoitustuotoista näkyy myös liikevaihdossa. Suosittelemmekin tarkastelussa keskittymään yksittäisten segmenttien kehitykseen. Konsernitasolla odotamme Taalerilta 13,4 MEUR:n liikevaihtoa. Jatkuvat palkkiot ovat suunnilleen vertailukauden tasolla. Garantian sijoitussalkun hyvän tuoton johdosta konsernin liikevoitto on kohtuullinen 4,9 MEUR. Käsityksemme mukaan katsauskaudelle ei ole osunut oleellisia kertatuottoja.
SolarWind3 -rahaston varainkeruu suurennuslasin alla
Pääomarahastojen liikevaihto pysyy suunnilleen vertailukauden tasolla 6,9 MEUR:ssa. Yhtiö ei odotuksiemme vastaisesti tehnyt SolarWind3 -rahaston lopullista sulkemista kesäkuun lopussa. Varainkeruuta on jatkettu todennäköisesti sen takia, että joillain potentiaalisilla sijoittajilla on vielä päätöksentekoprosessi kesken. Johtuen vaikeasta varainkeruumarkkinasta näemme riskin sille, että rahaston lopullinen koko jää aiemmasta arviostamme. Myöskään vanhojen tuulirahastojen irtaantuminen ei tapahtunut Q2:lla, mutta tähän ei liity draamaa.
Vuoden alusta voimaan astuneen raportointimuutoksen myötä Pääomarahastot-segmentin kannattavuus on noussut selvästi (konsernikulut näkyvät täysimääräisesti Muut-segmentissä), ja segmentti tekeekin kohtuullisen tuloksen (Q2’25e: 1,0 MEUR). Muut pääomarahastot ovat edelleen tappiolla, mutta Uusiutuva Energia on jo komeasti voitollinen.
Garantia jatkaa erinomaista suorittamistaan
Garantian vakuutusmaksutuottojen odotamme laskevan lievästi vuodentakaisesta, kuten myös takauskannan. Takauskanta kuitenkin kasvaa Q1 tasolta huhtikuussa toteutetun ryhmäjoukkovelkakirjalainan johdosta. Korvauskulujen odotamme säilyneen maltillisina ja näin ollen yhtiön pitäisi tehdä jälleen hyvä vakuutuspalvelutulos (3,0 MEUR). Sijoitustuotot ovat olleet hyvällä tasolla ja Garantia tekee erinomaisen tuloksen (5,6 MEUR).
Strategiapäivitystä saadaan odotella vielä vajaa kuukausi
Taaleri on antanut varsin tarkat segmenttikohtaiset näkymät kuluvalle vuodelle, emmekä odota muutoksia näihin Q2-raportissa. Taalerilla on parhaillaan käynnissä strategiatyö, joka julkaistaan CMD:llä 2.9. Näkemyksemme mukaan nykyinen strategia ei ole onnistunut purkamaan yhtiön osissa olevaa merkittävää arvoa, ja strategiapäivityksen pitäisikin tähdätä osissa olevan arvon purkamiseen tavalla tai toisella. Keskeinen kysymys strategiassa ovat huomattavat oman taseen bioteollisuusinvestoinnit, joiden volyymi on jäänyt selvästi aiemmin suunnitellusta ja joiden markkinanäkymät ovat myös yleisesti heikentyneet. Tuloksen yhteydessä ei luonnollisesti vielä saada tarkkoja suunnitelmia strategiapäivitykseen liittyen, mutta kaikki kommentit tähän liittyen ovat luonnollisesti kiinnostavia. Olemme käyneet läpi yhtiön strategisia vaihtoehtoja edellisessä raportissamme.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
