Tecnotree julkisti kaksi uutta tuotetta
Tecnotree tiedotti eilen kahdesta uudesta tuotteesta, joiden tarkoituksena on vauhdittaa operaattoreiden digitaalista liiketoimintaa. Ensimmäinen tuotteista on Tecnotree Digital Marketplace (DMP), joka tarjoaa operaattoreiden asiakkaille mahdollisuuden ostaa ja hallinnoida tilauksiaan yhden käyttöliittymän kautta. Toinen tuotteista on Tecnotree Partner Lifecycle Management (PLM), joka on operaattoreille kokonaisratkaisu partnereiden yhteistyön käynnistämiselle sekä sen validoinnille ja hallinnalle.
Eilen julkistetut tuotteet ovat jatkoa Tecnotreen helmikuussa julkistetuille asiakaskokemusta kehittäville tuotteille. Uudet tuotteet ovat osoitus Tecnotreen kyvystä jatkaa panostuksiaan tuotekehitykseen huolimatta kassakriisistä, joka on ajanut yhtiön yrityssaneeraukseen. Uudet tuotteet ovat myös osoitus Tecnotreen kyvystä tuotteistaa teknologiaansa, joka on näkemyksemme mukaan yhtiön strategian keskiössä. Uudet tuotealueet kompensoivat Tecnotreen vanhoja VAS- ja Charging-tuotealueita, joissa kysyntä on hiipuvaa.
Yhtiön tiedote ei vaikuta ennusteisiimme tai näkemykseemme osakkeesta. Yhtiöllä on käsityksemme mukaan kilpailukykyistä teknologiaa, mutta nykyisen rahoitustilanteen takia Tecnotreellä ei ole resursseja tai edellytyksiä laajentaa sen asiakaspohjaa. Yhtiö tarvitsee rahoitusjärjestelyn, jotta teknologian skaalaaminen on mahdollista.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Tecnotree
Tecnotree on vuonna 1978 perustettu kansainvälisesti operoiva ja teleoperaattoreiden palvelemiseen keskittynyt IT-ratkaisutoimittaja. Asiakkailleen Tecnotree tarjoaa pilvipohjaisia järjestelmiä nykyisten tuotteiden, asiakkaiden ja laskutuksen hallintaan, näiden taustalla olevien prosessien digitalisoimisiin sekä asiakkaan kokeman arvon kasvattamiseen. Yhtiön tuoteportfolio kattaa kaikki teleoperaattoreiden keskeiset liiketoiminnan hallintajärjestelmät ja niiden elinkaarten vaiheet. Yleisesti ratkaisujen päätoiminnallisuuksiin kuuluu esimerkiksi tuotteen, asiakkaan, tulovirran sekä tilausten hallintaan liittyvät ratkaisut. Tecnotreen pääkonttori sijaitsee Espoossa. Tämän lisäksi yhtiöllä on yhteensä kymmenen tuotekehitys- ja myyntikonttoria viidellä eri mantereella.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut08.05.2017
2016 | 17e | 18e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 60,1 | 56,6 | 56,9 |
kasvu-% | −21,4 % | −5,8 % | 0,6 % |
EBIT (oik.) | 1,2 | 5,1 | 5,1 |
EBIT-% (oik.) | 2,0 % | 9,0 % | 9,0 % |
EPS (oik.) | −0,08 | −0,07 | 0,18 |
Osinko | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Osinko % | |||
P/E (oik.) | - | - | 16,29 |
EV/EBITDA | - | 7,73 | 7,87 |
