Teleste sai optisten kuituverkkotuotteiden tilauksen Turkista
Teleste tiedotti eilen toimittavansa optisia kuituverkkotuotteita turkkilaiselle satelliitti- ja kaapelioperaattori Turksatille. Tuotteet toimitetaan vuoden 2018 aikana ja Teleste tarjoaa tuotteiden käyttöönoton avuksi myös teknistä tukea ja koulutusta.
Toimitettavat tuotteet kuuluvat Telesten HDO-tuoteperheeseen, jonka tuotteet täyttävät nykyaikaisten DOCSIS 3.1-verkkojen vaatimukset.
Teleste ei julkistanut tiedotteessa tilauksen arvoa, eikä sillä ole vaikutusta kuluvan vuoden ennusteisiimme Video and Broadband Solutions -yksikön osalta, jonka liikevaihdon odotamme kasvavan tänä vuonna 11 % 158 MEUR:oon.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Teleste
Teleste Oyj on vuonna 1954 perustettu suomalainen teknologiakonserni, joka kehittää ja tarjoaa video- ja laajakaistateknologioita sekä niihin liittyviä palveluita. Teleste toimii tietoliikenneoperaattorien kaapeliverkkojen verkkolaitteiden kehittäjänä, tuottajana ja myyjänä sekä palvelutoimittajana. Lisäksi yhtiö tarjoaa videovalvontaan ja matkustajainformaatioon tarvittavia sovelluksia ja ratkaisuja lähinnä julkisen sektorin asiakkaille sekä raideliikenteeseen. Yhtiön tuotanto tapahtuu suurimmaksi osaksi Suomessa ja tuotekehitystoiminnot yhtiöllä ovat pääosin Suomessa, Saksassa ja Puolassa.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut09.02.2018
2017 | 18e | 19e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 234,6 | 252,4 | 265,4 |
kasvu-% | −9,6 % | 7,6 % | 5,1 % |
EBIT (oik.) | 2,6 | 10,9 | 14,3 |
EBIT-% (oik.) | 1,1 % | 4,3 % | 5,4 % |
EPS (oik.) | 0,05 | 0,44 | 0,59 |
Osinko | 0,10 | 0,20 | 0,25 |
Osinko % | 1,5 % | 6,9 % | 8,7 % |
P/E (oik.) | 126,8 | 6,5 | 4,9 |
EV/EBITDA | 24,6 | 4,0 | 3,2 |
