Uutechnic H2 - käänteen merkkejä löytyi
Uutechnic julkaisi eilen H2-raporttinsa, mikä osoitti Q4:llä tapahtuneen ensimmäisiä käänteen merkkejä. Selkeää ohjeistusta yhtiö ei kuluvalle vuodelle antanut, mutta näkymien perusteella konsernin pahimmat haasteet ovat jo takana. Teimme Uutechnicin lähivuosien ennusteisiimme vain hienosäätöä, joten toistamme yhtiön tavoitehintamme 0,40 euroa. Suosituksemme nostamme lisää-tasolle (aik. vähennä), sillä tuotto/riski-kuva kääntyy mielestämme jo varovaisesti positiiviselle puolelle vuoden tähtäimellä.
Uutechnic kirjasi H2:lle liikevaihtoa 15,4 MEUR. Volyymihaasteista kärsineen säiliöliiketoiminta Japrotekin ajama konserniliikevaihdon lasku oli odotuksiamme hitaampaa, mikä johtui arviomme mukaan etenkin Sekoitinteknologian erittäin vahvoista loppuvuoden toimituksista. PPA-poistoista oikaistua liikevoittoa Uutechnic teki H2:lla 0,8 MEUR. Tämä ylitti ennusteemme selvästi, mutta ylitys johtui valtaosin kertaluonteisista syistä, sillä yhtiö kirjasi tuloja H2:lle keskeneräisen oikeusprosessin todennäköisestä tuloksesta. Tästäkin oikaistuna Uutechnicin kehitys oli todennäköisesti hieman odotuksiamme vahvempaa ja Q4:llä yhtiö on yltänyt arviomme mukaan jo melko selvästi voitolliseen liiketulokseen konsernitasolla. Sekoitinteknologian arvioimme tehneen H2:lla vahvan tuloksen liikevaihdon kasvun ansiosta. Säiliöt, Telat ja Putket -liiketoiminnassa arviomme AP-Telan parantaneen selvästi ja yltäneen kohtuullisiin numeroihin H2:lla, kun taas Japrotekissä yhtiön keväällä aloittamat tehostustoimet eivät ehtineet laskea kuluja vielä tarpeeksi matalalle. Tuloslaskelman alemmilla riveillä ei ollut olennaisia yllätyksiä.
Uutechnicin tilauskanta oli Q4:n lopussa 21 % hyvän vertailukauden tasoa alempana 12,5 MEUR:ssa. Taso oli odotuksiamme heikompi, mutta toisaalta tilauskannan rakenne oli Sekoitusteknologian tilausten vahvan kehityksen ansiosta todennäköisesti arvioitamme parempi. Tarkkaa ohjeistusta yhtiö ei antanut tälle vuodelle. Näkymiä yhtiö kommentoi varovaisen positiivisesti myös Japrotekin osalta, kun taas muut kolme liiketoimintaa etenevät tasaisesti oikeaan suuntaan. Teimme Uutechnicin kuluvan vuoden ennusteisiimme vain lieviä muutoksia ja odotamme Uutechnicin tekevän tänä vuonna 32 MEUR:n liikevaihdolla 1,9 MEUR:n liikevoiton ennen PPA-poistoja. Ennusteemme perustuu Sekoitinteknologian vahvaan tulokseen, AP-Telan pieneen liikevoittoon sekä Japrotekin maltilliseen liiketappioon. Näin ollen kuluvan vuoden tulostaso on vielä melko kaukana yhtiön potentiaalista.
Uutechnicin ennusteidemme mukainen P/E-luku kuluvalle vuodelle on 12x, kun taas volyymipohjainen EV/S on 0,7x. Arvostus ei ole Uutechnicin kaltaiselle sykliselle käänneyhtiölle huomattavan alhainen, mutta liiketoiminnan käänteen toteutuessa näemme kertoimissa jo maltillista nousuvaraa vuoden tähtäimellä. Lisäksi kasvava ja hyvin kannattava Sekoitinteknologia kattaa mielestämme yksin jo valtaosan Uutechnicin noin 23 MEUR:n yritysarvosta emmekä näe kurssissa enää olennaista laskuvaraa, kunhan AP-Telan suotuisa kehitys ja Japrotekin tehostustoimet nostavat Säiliöt, Telat ja Putket -liiketoiminnan edes nollatulokseen. Tämä tukee mielestämme jo osakkeen tuotto/riski-suhdetta ja puoltaa varovaisen positiivista suositusta, vaikka riskit pysyvät korkeina Japrotekin takia.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille