Uutechnic sai Japrotek-kaupan maaliin ilman merkittäviä muutoksia ehtoihin
Uutechnic Group tiedotti perjantaina, että aiemmin konsernin kokonaan omistaman Japrotek Oy:n osakekannasta 81 % siirtyy Japrotekin toimivan johdon omistukseen lopullisen kauppakirjan allekirjoittamisen myötä. Kauppa toteutui pääosin 4.6.2018 tiedotetun mukaisesti. Aiemmin tiedotetusta poiketen Uutechnicin vastuu järjestelyn jälkeen syntyvien Japrotekin normaaliin liiketoimintaan kuuluvien tuotteiden takuu-, työ- ja toimitusajan pankkitakauksiin liittyen on enintään 1,35 MEUR. Kyseinen Japrotekin pankkitakauslimiittiin liittyvä takausvastuu on voimassa enintään 2,5 vuotta järjestelyn täytäntöönpanosta
Uutechnicin perspektiivistä moniulotteisen järjestelyn toteutuminen viivästyi hieman kesän aikana rahoituskuvioiden järjestelemisen takia, mutta odotimme kaupan toteutuvan Q3:n loppuun mennessä eikä uutinen vaikuta näkemykseemme Uutechnicin osakkeesta. Järjestelyn jälkeisten takuuvastuiden osittaista kohdistamista Uutechnicille emme myöskään pidä erityisen merkittävänä, koska säiliöliiketoiminnassa takuukustannusten syntyminen on lähtökohtaisesti melko epätodennäköistä eikä Japrotekillä käsityksemme mukaan myöskään historiallisesti ole ollut ylimääräisiä rasitteita toimitusten jälkeisistä puutteista. Näin ollen kyseinen vastuu ei mielestämme lisää Uutechncin riskejä kohtuuttoman paljon.
Toistamme kaupan varmistumisen jälkeen näkemyksemme, jonka mukaan kroonisista kannattavuushaasteista kärsineestä Japrotekistä luopuminen (järjestely sisältää osto- ja myyntioptioita Uutechnicille jäävälle vähemmistöosuudelle) on mielestämme kokonaisuutena järkevä ratkaisu Uutechniciltä nimelliseksi jääneestä kauppahinnasta huolimatta. Divestoinnin myötä Uutechin Groupin kokoluokka putoaa merkittävästi (Japroteki oli Uutechnic Groupin suurin tytäryhtiöt), mutta kaupan myötä Uutechnic pystyy keskittymään täysillä huomattavasti säiliöliiketoimintaa paremmat kasvu- ja marginaaliprofiilit tarjoavaan sekoitinliiketoimintaan, jossa myös riskitaso on selvästi säiliöliiketoimintaa alempi. Myös kaupan vaikutukset Uutechnicin taseeseen jäivät siedettäviksi, sillä yhtiön H1-raportissa tekemien Japrotek-alaskirjausten jälkeen Uutechnicin nettovelkaantumisaste oli 56 %:ssa eikä H2:lla järjestelyn takia ulos menevä rahavirta heikennä tilannetta enää oleellisesti. Lisäksi arvioimme, että yrittäjävetoisena ja itsenäisenä liiketoimintana Japrotekin mahdollisuudet liiketoiminnan kääntämiseen ovat aiempaa selvästi paremmat (ml. alemmat yleiskulut), minkä myötä Uutechnicille jää keskipitkällä aikavälillä vähintään optio päästä kotiuttamaan saataviaan (yhteensä noin 3 MEUR pääomalainaa) Japrotekistä. Järjestelyn myötä Uutechnicille Japrotekistä jäävät vastuut ovat myös rajatut.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
