Vaimeutta Keskon marraskuun myynnissä
Keskon raportoitu ja vertailukelpoinen myynti laski 4 % marraskuussa ja oli yhteensä 998 MEUR. Myynnin laskua veti Rakentamisen ja talotekniikan kauppa (R&T) ja vertailukauden tasolla pysynyt Päivittäistavarakauppa (PT). Autokaupassa nähtiin markkinaa vahvempaa kasvua. Loka-marraskuun toteutuneet myyntiluvut ovat isossa kuvassa linjassa odottamaamme 2 %:n laskuun nähden, eikä välittömille ennustemuutoksille ole tarvetta tässä vaiheessa kvartaalia.
PT-kaupan myynti vaisuhkoa, mutta suurin piirtein odotustemme mukaista
Hyvän lokakuun jälkeen PT-kaupan myynnin kasvu pysähtyi ja toteuma oli vertailukauden tasolla. Myynnin kehitykseen vaikuttivat K-ruokakauppojen tukkutoimitusten ajoittuminen ja hidastunut inflaatio. Tukkumyynti ruokakaupoille pysyi tasaisena vertailukauteen nähden, kun taas toimialan kasvua veti Kespro 5 %:n kasvullaan. Arvioimme Keskon jääneen ruokakaupan markkinakasvusta, mutta Kespron kehittyneen suurin piirtein food service-markkinan myötäisesti. Käyttötavaran myynti laski edellisestä vuodesta, mutta uskomme trendin muuttuvan joulukuun aikana uuden K-Citymarket käyttötavaran -verkkokauppalanseerauksen ansiosta. Loka-marraskuu ovat sujuneet odotustemme mukaisesti ja Q4:n toteuman määrittääkin joulukaupan loppukiri.
R&T-kaupan lasku ei yllättänyt
R&T-kaupan lasku kiihtyi lokakuusta ja raportoitu myynnin muutos oli 10 % negatiivinen. Myynti laski vertailukelpoisesti 12 %. Heikkoa suoritusta selittääkin vaikea rakentamisen markkina Pohjoismaissa, mikä korostuu etenkin Suomessa ja Ruotsissa. Rautakaupan laskettelu jatkui samassa mittakaavassa suhteessa edellisiin kuukausiin, kun sen raportoitu myynti laski 20 % (vertailukelpoisesti 15 %).
Onnisen raportoituja lukuja piristää tehdyt yritysostot, joiden myötä keskitymmekin vertailukelpoiseen kehitykseen. Onnisen 10 %:n vertailukelpoinen lasku kuvastaakin heikon markkinan vaikutusta laadukkaaseen liiketoimintaan. Toteutuneet R&T-kaupan myyntiluvut ovat hyvin linjassa odottamaamme 12 %:n laskuun Q4:lla, sillä uskomme laskun jatkuvan jyrkkänä joulukuussa sekä myös vuoden 2024 aikana.
Autokaupan kasvu markkinaa selvästi parempaa
Keskon Autokaupan myynti jatkui lokakuun tahdissa ja nousi vertailukelpoisesti 13 % edellisvuodesta. Pidämme Keskon Autokaupan kehitystä erittäin positiivisena suorituksena peilattuna Suomen markkinan noin 4 %:n kasvuun. Keskon Autokaupan toimialan 5 %:n kasvun pilaakin Urheilukaupan karu 22 %:n lasku. Urheilukaupan näkymä ei vaikuta piristyneen, mutta laskun pitäisi tulevan vuoden aikana hidastua syvien vertailulukujen myötä. Autokaupan ennusteisiimme kohdistuu pientä nousupainetta, sillä odotamme sen kasvavan vain prosentilla Q4:n aikana. Toisaalta Autoalan tiedotuskeskus odottaa ensirekisteröintien laskun alkavan joulukuussa, mikä saattaa heijastua Keskon joulukuun uusien autojen myynnin kehitykseen. Tarkistamme ennusteemme viimeistään Q4-ennakkokommentin yhteydessä, mutta huomautamme, että Autokaupan osuus konsernin myynnistä on kuitenkin rajallinen.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
