Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Wetteri antoi perjantaina negatiivisen tulosvaroituksen ja laski kuluvan vuoden tulosohjeistustaan. Yhtiö odottaa nyt vuoden 2026 oikaistun liikevoiton paranevan vertailukauden -6,4 MEUR:sta, mutta jäävän koko vuoden osalta tappiolliseksi. Aiemmin yhtiö odotti oikaistun liikevoiton kääntyvän voitolliseksi. Yhtiö odottaa liikevaihdon edelleen kasvavan edellisvuoden 434 MEUR:sta. Tulosvaroitus ei ollut meille yllätys, sillä -1,6 MEUR:n vertailukelpoinen liiketulosennusteemme oli jo valmiiksi vanhan ohjeistuksen alapuolella ja siten linjassa päivitetyn ohjeistuksen kanssa. Tulosvaroitus ei näin ollen aiheuta välittömiä muutospaineita ennusteisiimme. Päivitetyn ohjeistuksen laajan haarukan ja viimeaikaisen uutisvirran myötä näemme luvuissamme kuitenkin ennemmin lasku- kuin nousupainetta tulevan Q3-tulosennakon yhteydessä.
Tulosvaroituksen taustalla ovat erityisesti Henkilöautot-segmentin kehitystä rasittaneet tekijät. Wetterin mukaan vaihtoautomarkkinan kireä kilpailutilanne on nostanut kustannuksia ja vaikuttanut negatiivisesti autojen hinnoitteluun. Lisäksi osa maahantuojista on tarkentanut toimitusaikataulujaan, minkä seurauksena osa kuluvalle vuodelle suunnitelluista uusien autojen toimituksista ja niiden tulosvaikutuksista siirtyy vuodelle 2027. Vaikka uusien autojen ennätyssuuren tilauskannan purkautuminen tukee loppuvuoden näkymää, se ei tapahdu riittävän nopeasti paikatakseen alkuvuoden heikkoa suoritusta.
Wetteri käynnisti heinäkuussa mittavat tehostamistoimet, joiden tavoitteena ovat 7,3 MEUR:n vuotuiset kustannussäästöt. Yhtiön arvion mukaan elokuussa päättyneiden muutosneuvotteluiden säästötavoitteet saavutetaan täysimääräisesti, ja toimenpiteet tukevat kannattavuutta asteittain loppuvuoden aikana. Jo toteutetut säästötoimet, merkittävästi kasvanut uusien autojen tilauskanta sekä elpymisen merkkejä osoittava markkina luovat yhtiön mukaan edellytykset tulosparannukselle.
Viime vuosien haasteiden jälkeen haluamme yhtiöltä konkreettisia näyttöjä tuloskäänteen edistyksestä luottamuksen vahvistamiseksi sijoitustarinaa kohtaan. Kuten olemme aiemmin korostaneet, Wetterin korkea velkaantuneisuus ja viimeaikaiset ulkopuoliset häiriötekijät voivat vaikeuttaa tuloskäänteen edistämistä.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille