Wulff: Tuoteliiketoiminnan muutosneuvottelut päätökseen
Tiivistelmä
- Wulff on saanut päätökseen muutosneuvottelut Suomen Tuotteet työympäristöön -liiketoiminnassa, mikä johtaa kuuden henkilön työsuhteen päättymiseen.
- Neuvottelujen tuloksena yhtiö tavoittelee 0,6 MEUR:n vuotuisia säästöjä henkilöstökustannuksissa, mikä on linjassa aiemman arvion kanssa.
- Ennusteemme ovat jo päivitetty vastaamaan yhtiön ilmoittamaa säästötavoitetta, joten muutosneuvottelujen lopputulos ei aiheuta muutoksia ennusteisiimme.
- Säästöjen odotetaan alkavan tuottaa viimeistään vuoden 2026 jälkimmäisellä puoliskolla, mutta mahdollisesti jo Q2:lla.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Wulff tiedotti maanantaina saaneensa päätökseen Suomen Tuotteet työympäristöön -liiketoimintaa koskeneet muutosneuvottelut. Neuvottelujen lopputulos ja tavoitellut 0,6 MEUR:n vuotuiset säästöt olivat linjassa yhtiön aiemman ilmoituksen kanssa. Tiedote ei aiheuta tarpeita ennustemuutoksille, sillä olimme sisällyttäneet kaavaillut kustannussäästöt ennusteisiimme aiemmin.
Muutosneuvottelut päätökseen
Wulff tiedotti maanantaina, että sen Suomen Tuotteet työympäristöön -liiketoiminnassa järjestetyt muutosneuvottelut ovat päättyneet. Neuvottelujen tuloksena 6 henkilön työsuhde päättyy. Neuvottelut olivat osa yhtiön strategista uudistumista, jolla tavoitellaan toiminnan tehostamista ja parempaa palvelukykyä asiakaskohtaamisissa. Tämä näkemyksemme mukaan tarkoittaa sitä, että työvoimaa on vähennetty taantuvien toimistotuotteiden alueilta, ja resursseja on saatettu siirtää kasvaville tuotealueille. Alun perin neuvottelujen piirissä oli 34 henkilöä ja vähennystarpeeksi arvioitiin enintään 9 henkilöä, joten toteutunut vähennysmäärä jäi hieman ennakoidun maksimitason alapuolelle.
Yhtiö arvioi toteutettavien toimenpiteiden alentavan henkilöstökustannuksia noin 0,6 MEUR:lla vuosittain. Säästösumma vastaa täysin yhtiön tammikuun puolivälissä antamaa arviota, vaikkakin henkilöstövähennysten määrä jäi kolmella maksimitarpeesta.
Ennusteet ajantasalla
Olimme jo päivittäneet ennusteemme tammikuun puolivälissä julkaistun yhtiöpäivityksen yhteydessä vastaamaan yhtiön ilmoittamaa 0,6 MEUR:n säästötavoitetta. Siten muutosneuvottelujen lopputulos ei aiheuta muutoksia ennusteisiimme. Arvioimme viime päivityksessämme, että säästöt alkavat tuottamaan viimeistään vuoden 2026 jälkimmäisellä puoliskolla, mutta on mahdollista, että kustannussäästöjä nähdään jo Q2:lla. On kuitenkin huomioitava, ettei saavutettu kustannussäästö välttämättä näy täysimääräisenä tulosparannuksena, sillä se kompensoi osittain rakenteellisesti laskevaa tuoteliiketoiminnan liikevaihtoa.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
