Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Vaihteleva viikko takana, kuuluisa korkosääntö jumittaa edelleen korkealla

– Marianne PalmuEkonomisti

Viime viikko oli Euroopan ja Yhdysvaltain osakemarkkinalla vaihteleva: Helsingissä nähtiin laskua, mutta laajemmin Euroopassa nousua. Tällä viikolla huomion keskipisteenä on Federal Reserven keskiviikkoinen korkopäätös, josta janotaan tietoja ohjauskoron tulevista laskuista. Japanin keskuspankin puolestaan odotetaan menevän tyystin toiseen suuntaan, ja nostavan ohjauskorkoaan huomenna.

Korko-odotuksissa hinnoitellaan keskuspankkien korkojen ensimmäistä laskua kesäkuulle. Kuuluisa Taylorin korkosääntö on omissa lukemissaan korkotasoissa, mutta myös siinä on tapahtunut käänne kohti laskevia keskuspankkikorkoja.

Lähde: Bloomberg

Eurolueella estimaatti on nyt hieman 8,3 prosentin paikkeilla. Yhdysvalloissa estimaatti on hieman yllättäenkin selvästi alempana, 6,7 %:ssa. Kuten kuviosta näkyy, edelleen ohjauskorko olisi koronapandemian tasoja selvästi korkeammalla, mutta suunta on tässäkin alas päin.

Mikä Taylorin sääntö?

Taylorin sääntö on laajalti akateemisessa keskustelussa tunnettu rahapolitiikkasääntö. Se yksinkertaisesti kuvaa, mikä olisi optimaalinen ohjauskorko kussakin taloustilanteessa, kun muuttujina ovat inflaatio ja taloudellinen aktiviteetti. Sääntöön perustuvan rahapolitiikan tiedetään olevan positiivinen asia, sillä se tuo keskuspankkien päätöksentekoon johdonmukaisuutta ja tehokkuutta. Taylorin sääntöön ”kirjoitetaan sisään” keskuspankkien politiikkatavoitteet (EKP:lla hintavakaus, Federal Reservellä hintavakaus- ja työllisyystavoite), ja sen perusteella lasketaan kussakin talousympäristössä vallitseva optimaalinen korkotaso.

John Taylorin vuonna 1993 kehittämä sääntö on helpon lähestymistapansa vuoksi laajalti tunnettu, ja sen perusteella olen itsekin laskenut korkotasoja taloustieteen kursseilla. Yksinkertaisuus on myös säännön suurin kompastuskivi, sillä keskuspankkien rahapolitiikassa on otettava huomioon muitakin tekijöitä kuin mitä rahapolitiikkasäännössä on sisällä. Esimerkiksi nykytilanteen lisäksi katseita kiinnitetään myös tulevaisuuteen (ennusteiden merkitys) sekä mm. rahoitusvakauteen, ja Taylorinkin sääntöä on muokattu ennusteisiin pohjautuvaksi. Sääntöihin perustuvan rahapolitiikan lisäksi voi päätöksenteossa olla ja onkin siis harkintaan perustuvia elementtejä. Lisäksi keskuspankkien reaktiofunktiot, eli se mikä paino esimerkiksi hintavakaudelle rahapolitiikkaa tehdessä annetaan, voivat muuttua yli ajan. Esimerkiksi koronakriisi lisäsi tarveharkintaisen rahapolitiikan ja nopeiden toimien tarvetta. Sääntö ei myöskään huomioi rahapolitiikan tehokkuutta, eli toisin sanoen sitä, millä voimalla jo tehdyt toimet välittyvät talouteen.

Onko Taylorin sääntö oikeassa?

Edellä mainituista tekijöistä ja yksinkertaisuudestaan johtuen Taylorin sääntö ei kerro koko totuutta optimaalisesta rahapolitiikasta. Se on kuitenkin jo kolme vuosikymmentä ollut tärkeä osa rahapolitiikkatutkimusta ja monien keskuspankkien työkalupakkia. Keskuspankit saivat kritiikkiä osakseen siitä, että korkeaan inflaatioon reagoitiin täysin jälkijunassa, ja näille ajatuksille Taylorin sääntö antaa tukea, kuten myös ajatuksille siitä, että nollakorkoympäristö ei aina ole se optimaalisuuden kannalta paras vaihtoehto.

Tällä viikolla julkaistavia tärkeitä makrolukuja:

Ma 18.3.

12.00 Euroalue: HICP-hintaindeksi, MM (%) , helmi , ennuste (Reuters) 0,6 /edellinen -0,4
12.00 Euroalue: HICP-hintaindeksi, YY (%) , helmi , ennuste (Reuters) 2,6 /edellinen 2,6
12.00 Euroalue: HICP-pohjahinnat, MM (%) , helmi , ennuste (Reuters) 0,7 /edellinen 0,7
12.00 Euroalue: HICP-pohjahinnat, YY (%) , helmi , ennuste (Reuters) 3,1 /edellinen 3,1
16.00 USA: NAHB-asuntomarkkinaindeksi , maalis , ennuste (Reuters) 48,0 /edellinen 48,0

Ti 19.3.

12.00 Saksa: Zew-luottamusindeksi , maalis , ennuste (Reuters) 20,1 /edellinen 19,9
12.00 Saksa: Zew, nykyinen tilanne , maalis , ennuste (Reuters) -81,5 /edellinen -81,7
14.30 USA: Rakennusluvat (%) , helmi , ennuste (Reuters) 1 500 000 /edellinen 1 489 000
14.30 USA: Asuntoaloitukset , helmi , ennuste (Reuters) 1 435 000 /edellinen 1 331 000

Ke 20.3.

03.15 Kiina: LPR-korko 1 v , maalis , ennuste (Reuters) - /edellinen 3,5
03.15 Kiina: LPR-korko 5v , maalis , ennuste (Reuters) - /edellinen 4,0
09.00 Saksa: Tuottajahinnat MM (%) , helmi , ennuste (Reuters) -0,2 /edellinen 0,2
09.00 Saksa: Tuottajahinnat YY (%) , helmi , ennuste (Reuters) -3,8 /edellinen -4,4
17.00 Euroalue: Kuluttajaluottamus, alustava , maalis , ennuste (Reuters) -14,7 /edellinen -15,5
20.00 USA: Federal Reserven ohjauskorko (%) , ennuste (Reuters) 5.25-5.5 /edellinen 5.25-5.5

To 21.3.

10.30 Saksa: Teollisuuden ostopäällikköindeksi, alustava , maalis , ennuste (Reuters) 43,3 /edellinen 42,5
10.30 Saksa: Palveluiden ostopäällikköindeksi, alustava , maalis , ennuste (Reuters) 48,8 /edellinen 48,3
10.30 Saksa: Yhdistetty ostopäällikköindeksi, alustava , maalis , ennuste (Reuters) 46,8 /edellinen 46,3
11.00 Euroalue: Teollisuuden ostopäällikköindeksi, alustava , maalis , ennuste (Reuters) 47,0 /edellinen 46,5
11.00 Euroalue: Palveluiden ostopäällikköindeksi, alustava , maalis , ennuste (Reuters) 50,5 /edellinen 50,2
11.00 Euroalue: Yhdistetty ostopäällikköindeksi, alustava , maalis , ennuste (Reuters) 49,7 /edellinen 49,2
14.30 USA: Uudet työt. korvaushakemukset, ennuste (Reuters) 215 000,0 /edellinen 209 000,0
14.30 USA: Jatkuvat työt. korvaushakemukset, ennuste (Reuters) - /edellinen 1 811 000,0
14.30 USA: Philadelphia Fed-indeksi maalis , ennuste (Reuters) -2,5 /edellinen 5,2
15.45 USA: Teollisuuden ostopäällikköindeksi, alustava maalis , ennuste (Reuters) 51,7 /edellinen 52,2
15.45 USA: Palveluiden ostopäällikköindeksi, alustava maalis , ennuste (Reuters) 52,0 /edellinen 52,3
15.45 USA: Yhdistetty ostopäällikköindeksi, alustava maalis , ennuste (Reuters) - /edellinen 52,5
16.00 USA: Vanhojen asuntojen myynti (kpl) helmi , ennuste (Reuters) 3 950 000 /edellinen 4 000 000
16.00 USA: Vanhojen asuntojen myynti (%-muutos) helmi , ennuste (Reuters) - /edellinen 3,1

Pe 22.3.

09.00 Saksa: Tuontihinnat (%) tammi , ennuste (Reuters) -0,1 /edellinen -1,1
09.00 Saksa: Tuontihinnat, YY (%) tammi , ennuste (Reuters) -7,4 /edellinen -8,5
11.00 Saksa: Ifo talousluottamus maalis , ennuste (Reuters) 85,9 /edellinen 85,5
11.00 Saksa: Ifo nykytilanne maalis , ennuste (Reuters) 87,0 /edellinen 86,9
11.00 Saksa: Ifo odotukset maalis , ennuste (Reuters) 84,6 /edellinen 84,1

Luetuimmat artikkelit

Vastine Ylen 11.5. julkaistuun juttuun koskien listautujia
04.06.2025 Artikkeli
Yhdysvalloissa eri omaisuuserien tuotot ovat jo liian lähellä toisiaan
09.06.2025 Artikkeli
EKP:n korkopäätös: Oisko tää täs?
05.06.2025 Artikkeli
Taloustieteen filosofiaa, osa 7: Seneca, tuo oman aikansa vapaaherra
12.06.2025 Artikkeli
Euroalueen inflaatio: Kaino kuiske kuuluu, vielä yksi koronlasku
03.06.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.