Keskon toukokuun myynti edelleen pirteää
Kesko kertoi aamulla, että sen toukokuun myynti kasvoi vertailukelpoisesti 7,6 % 1079 MEUR:oon. Kasvua veti edelleen Rakentamisen ja talotekniikan (R&T) yritysasiakaskauppa. Kehitys oli kokonaisuutena hieman ennustamaamme kehitystä parempaa.
Päivittäistavarakaupan myynti kasvoi kokonaisuutena 7,4 %:lla. Segmentin sisällä myynti K-ruokakaupoille kasvoi 3,2 %:lla, mutta sitä selitti pitkälti yksi ylimääräinen toimituspäivä suhteessa vertailukauteen. Kespron myynti kasvoi edelleen odotetun vahvasti 34 %:lla kuluttajien rahankäytön palautuessa palveluihin. Keskon myynti laski K-Citymarketin käyttötavarakaupassa, mikä on ollut trendi koko alkuvuodesta. Toimituspäiviä oli segmentissä yhtä monta kuin vertailukaudella.
Rakentamisen ja talotekniikan (R&T) vertailukelpoinen myynti kasvoi edelleen hyvää tahtia 14 %:lla B2B-myynnin vetämänä ja kustannusinflaation ja hinnankorotusten tukiessa edelleen myyntiä. Myynti kasvoi vertailukelpoisesti Suomessa 16,7 % sekä Ruotsissa 12,0 % ja Norjassa 5,4 %. Erikoiskaupassa vapaa-ajankaupan myynti kasvoi vertailukelpoisesti 12,6 %. Rakentamisen ja talotekniikan kaupassa Suomessa ja Ruotsissa oli yksi toimituspäivä enemmän ja Norjassa toimituspäiviä oli kaksi enemmän kuin edellisenä vuonna. Yhden toimituspäivän vaikutus Keskon tukkumyyntiin normaaliolosuhteissa toimialasta riippuen on noin 2-4 %.
Pienimmän segmentin Autokaupan vertailukelpoinen myynti laski 17,9 %:lla. Kesko kärsi edelleen Volkswagenin uusien autojen heikentyneestä saatavuustilanteesta komponenttipulan keskellä. Myös kokonaismarkkinan kehitys oli vaisua. Toukokuussa Suomessa rekisteröitiin uusia henkilöautoja 19,5 % ja pakettiautoja 26,6 % vähemmän kuin edellisenä vuonna. Käytettyjen autojen kappalemääräinen myynti laski Suomen autokaupassa 8,3 % verrattuna edelliseen vuoteen.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
