Caverion: Korotusta pukkaa
Caverionin ostotarjoukseen tehtiin jälleen yksi pieni korotus nyt Triton-konsortion toimesta. 8,95 euroon nostettu ostotarjous tarjoaa noin 5 %:n preemion edelliseen Bain-konsortion tarjoukseen. Tritonin tarjous näyttää edelleen olevan epävarmemmalle pohjalla ennakkositoumuksien, hallituksen tuen, kilpailuviranomaislupien sekä aikataulun osalta. Seuraavaksi odotettavissa on Bain-konsortion vastine, jossa odotamme heidän tarjouksen nousevan lähemmäs kilpailijan tasoa. Kilpakosinnan mahdollisten korotusten nousuvara mielestämme ohenee jatkossa, minkä vuoksi toistamme vähennä-suosituksemme nostaen tavoitehintamme 8,95 euroon (aik. 8,50 euroa).
Tritonilta vähimmäiskorotus pöytään
Triton-konsortio nosti omaa 8,00 euron ostotarjoustaan Caverionista 8,95 euroon perjantaina aamulla. Tämä vastaa noin 12 %:n preemiota alkuperäiseen ostotarjoukseen ja noin 5 %:n preemiota Bain-konsortion tekemään 8,50 euron vaihtoehtoiseen ostotarjoukseen. 8,95 euroa on vähimmäiskorotus, mikä vaadittiin, että Bain-konsortiolle annetut etukäteissitoumukset raukeavat (43 % osakkeista). Triton on neuvotellut yksityisten osakkeenomistajien kanssa osakkeiden ehdollisista ostoista, joiden avulla toteutuessaan Tritonilla olisi hallussaan noin 13,8 % Caverionin osakkeista. Osakkeiden hankinnalla Triton on pyrkinyt vahvistamaan sitoutumistaan Caverionin omistamiseen ja ainakin vaikeuttamaan kilpailevan tahon toimia.
Tarjous yritetään saada maaliin vuoden toisella puoliskolla
Triton-konsortion tarjousajan odotetaan alkavan 7.3.2023 ja päättyvän 16.5.2023. Triton-konsortio näkee, että se saa tarvittavat viranomaishyväksynnät, jotta tarjous voitaisiin toteuttaa vuoden 2023 kolmannella tai neljännellä kvartaalilla. Triton-konsortion mielestä Bain-konsortion vastineet Tritonin kohtaamista haasteista kilpailuviranomaisten kanssa ovat ns. tuulesta temmattuja ja Tritonilla on parempi käsitys tilanteesta ei-julkisten tietojen pohjalta. Triton on lisäksi päättänyt hakea asian käsittelyn osittaista siirtoa Suomeen, jotta mahdolliset ristiriidat tai ennakkositoutumiset saataisiin nopeasti hyväksytettyä. Triton-konsortio odottaa, että mahdollisia sitoumuksia edellyttävät mahdolliset alueet rajoittuvat vain muutamiin alueisiin Suomessa.
Bainin vastinetta odotellessa
Bain-konsortio antanee oman vastineensa jälleen Tritonin korotettuun tarjoukseen lähiaikoina. Bain-konsortion puolella tarjouskilpailussa on tässä vaiheessa moni asia pois lukien alhaisempi tarjoushinta. Bain-konsortio on saanut jo vaadittavat viranomaishyväksynnät omalle tarjoukselleen, joten sen käsittelyn suhteen aikataulu olisi nopeampi. Lisäksi Bain-konsortiolla on tuki ennakkositoumuksien perusteella isolta osalta osakkeenomistajia (43 % osakkeista). Lisäksi konsortioon on osallisena iso osa nykyisistä omistajista, joiden saaminen Triton-konsortion tarjouksen puolelle vaikuttaa epätodennäköiseltä. Hallituksen lausunto on myös tukenut Bain-konsortion tarjousta useasta eri näkökulmasta, vaikka nyt Caverionin hallituksen on mietittävä lausuntonsa uudelleen.
Näemme todennäköisenä, että Bain-konsortio joutuu omaa tarjoustaan vielä korottamaan. Yksi looginen taso on juuri Tritonin tarjouksen arvo (8,95 euroa), mutta alhaisempikin tarjoustaso on mielestämme mahdollinen muiden osatekijöiden tukiessa Bain-konsortion tarjousta. Tritonin ostotarjousta (8,95 euroa) merkittävästi korkeampaan tarjoukseen emme kuitenkaan näe tällä hetkellä tarvetta, jonka vuoksi toistamme vähennä-suosituksemme.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
