Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi
Pörssitiedote

Aiforia Technologies Oyj:n yhtiökokouksen päätökset

Aiforia Technologies

Aiforia Technologies Oyj, Yhtiötiedote, 2.4.2026 klo 15.05

Aiforia Technologies Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 2.4.2026 klo 10:00 Helsingissä. Yhtiökokous vahvisti tilikauden 2025 tilinpäätöksen sekä myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle vastuuvapauden tilikaudelta 2025. Lisäksi yhtiökokous teki seuraavat päätökset:

Taseen osoittaman voiton käyttäminen ja osingonjaosta päättäminen

Yhtiökokous päätti, ettei osinkoa jaeta tilikaudelta 1.1.2025-31.12.2025, ja että tilikauden tappio jätetään voittovarojen tilille.

Hallituksen jäsenten palkkioista päättäminen

Yhtiökokous päätti, että hallituksen jäsenille maksetaan palkkioita seuraavasti:

Hallituksen jäsenille maksetaan 20 000 euron vuosipalkkio, pois lukien puheenjohtaja, jonka vuosipalkkio on 40 000 euroa. Palkkiot ovat samat kuin viime vuonna. Lisäksi, mikäli hallitus näkee parhaaksi valita keskuudestaan varapuheenjohtajan, maksetaan tälle 25 000 euron vuosipalkkio.

Tarkastus- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtajalle maksetaan 4 000 euron ja kullekin jäsenelle 2 000 euron kiinteä vuosipalkkio. Lisäksi hallituksen jäsenille korvataan hallitustyöhön liittyvät kohtuulliset matkakulut.

Hallituksen kokoonpano

Yhtiökokous vahvisti hallituksen varsinaisten jäsenten lukumääräksi viisi (5). Hallituksen jäseniksi valittiin uudelleen Johan Lundin, Jerry Jian Hong, Tuomas Tenkanen, Joseph Bernardo ja Minna Koivula.

Kaikkien hallituksen jäsenten toimikausi päättyy vuoden 2027 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.

Tilintarkastajan palkkio ja valinta

Yhtiökokous päätti, että tilintarkastajalle maksetaan kohtuullinen palkkio yhtiön hyväksymän laskun mukaan. Yhtiökokous valitsi yhtiön tilintarkastajaksi uudelleen tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy:n, joka on ilmoittanut päävastuulliseksi tilintarkastajaksi KHT Martin Grandellin, seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen loppuun saakka.

Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeannista

Yhtiökokous päätti olla hyväksymättä hallituksen esittämää hallituksen osakeantivaltuutusta.

Hallituksen valtuuttaminen päättämään optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta

Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään optio-oikeuksien ja muiden osakeyhtiölain 10 luvussa tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta seuraavasti:

Valtuutuksen nojalla annettavat optio-oikeudet ja muut erityiset oikeudet voivat oikeuttaa lukumäärältään yhteensä enintään 500 000 osakkeeseen. Optio-oikeuksia ja muita osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia voidaan antaa yhdessä tai useammassa erässä.

Hallitus valtuutetaan päättämään kaikista osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antaminen voi tapahtua suunnatusti eli osakkeenomistajien etuoikeudesta poiketen, edellyttäen, että tälle on painava taloudellinen syy.

Valtuutus kumoaa kaikki aiemmat valtuutukset osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamiseen. Valtuutus ei kuitenkaan kumoa aikaisempia osakeantivaltuutuksia.

Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti, kuitenkin enintään 30.6.2027 asti.

Yhtiökokouksen pöytäkirja

Yhtiökokouksen pöytäkirja on nähtävillä yhtiön internetsivuilla viimeistään 16.4.2026.

Lisätietoja
Jukka Tapaninen, toimitusjohtaja, Aiforia Technologies Oyj
puh. +33 610 416 686
https://investors.aiforia.com/fi/

Hyväksytty neuvonantaja
UB Corporate Finance Oy
ubcf@unitedbankers.fi

Tietoja Aiforiasta 
Aiforia on lääketieteen ohjelmistoyritys, jonka tavoitteena on mullistaa kuvien analysointi tekoälyn avulla. Aiforia tarjoaa patologeille ja tutkijoille kliinisissä, prekliinisissä ja akateemisissa laboratorioissa edistyksellisen tekoälyohjelmiston, joka mahdollistaa merkittäviä lääketieteellisiä läpimurtoja tänään ja tulevaisuudessa. Parantamalla patologian kuvien analysoinnin tehokkuutta, tarkkuutta ja toistettavuutta, yhä useammalla potilaalla on mahdollisuus parempaan hoitoon. Aiforian alustalla on kehitetty tutkimuskäyttöön jo tuhansia tekoälymalleja. Kliinisessä diagnostiikassa Aiforian tekoälyratkaisuja käytetään kansainvälisesti. Euroopassa Aiforia on CE-IVD -merkittyjen digitaalisen patologian tekoälyratkaisujen markkinajohtaja.

Aiforia on perustettu vuonna 2013 ja sen osakkeella käydään kauppaa Helsingin pörssin First North Growth Market -markkinapaikalla. Yhtiön pääkonttori sijaitsee Helsingissä, ja sillä on tytäryhtiöt USA:ssa ja Ranskassa, sekä paikallisia edustajia eri puolilla Eurooppaa ja Pohjois-Amerikkaa. Aiforian kansainväliseen tiimiin kuuluu kokeneita tekoäly- ja ohjelmistokehittäjiä, patologeja, lääketieteen asiantuntijoita, sekä liiketoiminnan osaajia.

Lue lisää: www.aiforia.com

Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.