Apetit Oyj: Varsinaisen yhtiökokouksen 2026 päätökset
Apetit Oyj: Varsinaisen yhtiökokouksen 2026 päätökset
Apetit Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin Säkylässä 15.4.2026. Kokouksen alussa oli edustettuna 2 178 osakkeenomistajaa, jotka edustivat 3 515 924 osaketta.
Tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaudesta päättäminen
Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.-31.12.2025 ja myönsi vastuuvapauden hallintoneuvoston ja hallituksen jäsenille sekä toimitusjohtajalle.
Osingonjako
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että tilikaudelta 2025 maksetaan osinkoa 0,70 euroa osaketta kohden. Osinko maksetaan osakkaalle, joka osingonmaksun täsmäytyspäivänä 17.4.2026 on merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Osinko maksetaan 24.4.2026.
Palkitsemisraportin käsittely
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hyväksyä Apetitin toimielinten palkitsemisraportin 2025.
Päätös on osakeyhtiölain mukaan neuvoa-antava. Palkitsemisraportti on nähtävillä yhtiön verkkosivuilla osoitteessa apetit.fi/hallinnointi/palkitseminen.
Hallintoneuvoston jäsenten lukumäärästä päättäminen
Yhtiökokous päätti hallintoneuvoston jäsenten lukumääräksi 16 yhtiökokouksen nimeämää jäsentä.
Hallintoneuvoston jäsenten palkkioista päättäminen
Yhtiökokous päätti hallintoneuvoston nimitysvaliokunnan ehdotuksen mukaisesti, että hallintoneuvoston kokous- ja vuosipalkkiot säilyvät ennallaan. Puheenjohtajan kokouspalkkio on 500 euroa ja muiden jäsenten kokouspalkkio on 300 euroa. Puheenjohtajan vuosipalkkio on 15 000 euroa ja varapuheenjohtajan kuukausipalkkio 665 euroa. Kokouspalkkiot maksetaan hallintoneuvoston jäsenille myös näiden osallistuessa hallintoneuvoston nimitysvaliokunnan tai yhtiön muiden hallintoelinten kokouksiin. Niiden hallintoneuvoston nimitysvaliokunnan jäsenien, jotka eivät ole hallintoneuvoston jäseniä, kokouspalkkio on 300 euroa heidän osallistuessaan hallintoneuvoston tai hallintoneuvoston nimitysvaliokunnan kokouksiin.
Hallintoneuvoston jäsenten valitseminen
Hallintoneuvoston erovuoroisten jäsenten tilalle valittiin uudelleen seitsemän henkilöä.
Yhtiökokous päätti, että hallintoneuvoston jäseneksi valitaan uudelleen Jaakko Halkilahti, Juha Junnila, Maisa Mikola, Samu Pere, Petri Rakkolainen, Olli Saaristo ja Mauno Ylinen. Lisäksi yhtiökokous päätti, että erovuoroisuuksien tasaamiseksi Petri Rakkolainen valittiin kahden vuoden kaudelle vuonna 2028 pidettävän varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti ja muut jäsenet kolmen vuoden kaudelle vuonna 2029 pidettävän varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen asti.
Hallituksen jäsenten lukumäärästä päättäminen
Yhtiökokous päätti hallintoneuvoston ehdotuksen mukaisesti, että hallitukseen valitaan 6 jäsentä.
Hallituksen puheenjohtajan, varapuheenjohtajan ja jäsenten palkkioista päättäminen
Yhtiökokous päätti hallintoneuvoston ehdotuksen mukaisesti, että hallituksen puheenjohtajan vuosipalkkio on 65 000 euroa, varapuheenjohtajan 40 000 euroa ja hallituksen muiden jäsenten 36 000 euroa. Kokouspalkkiot säilyvät ennallaan. Hallituksen puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan sekä hallituksen toimikuntien jäsenten kokouspalkkio on 700 euroa. Hallituksen muiden jäsenten kokouspalkkio on 500 euroa. Kokouspalkkiot maksetaan hallituksen jäsenille myös näiden osallistuessa hallintoneuvoston tai hallintoneuvoston nimitysvaliokunnan kokouksiin. Päiväraha ja matkakorvaukset kokoukseen osallistumisesta maksetaan yhtiön matkustussäännön mukaisesti.
Hallituksen puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan valitseminen
Yhtiökokous päätti hallintoneuvoston ehdotuksen mukaisesti, että hallituksen puheenjohtajaksi valitaan uutena Kai Seikku ja että hallituksen varapuheenjohtajaksi valitaan uudelleen Niko Simula.
Hallituksen muiden jäsenten valitseminen
Yhtiökokous päätti hallintoneuvoston ehdotuksen mukaisesti, että hallituksen muiksi jäseniksi valitaan uudelleen Antti Korpiniemi ja uusina Nora Hortling, Lenita Ingelin ja Jari Laaninen.
Hallintoneuvoston nimitysvaliokunnan jäsenten valinta
Hallintoneuvoston nimitysvaliokunnan jäseniksi valittiin uudelleen Nicolas Berner ja Annikka Hurme.
Tilintarkastajien valinta sekä palkkioista päättäminen
Hallituksen ehdotuksen mukaisesti yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy, päävastuullisena tilintarkastajana Osmo Valovirta, KHT, samasta tilintarkastusyhteisöstä. Toimikausi päättyy vuoden 2027 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta
Hallituksen ehdotuksen mukaisesti yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään enintään 80 000 (kahdeksankymmenentuhannen) yhtiön oman osakkeen hankkimisesta yhtiön vapaalla omalla pääomalla, joka edustaa noin 1,27 prosenttia yhtiön tämänhetkisestä osakemäärästä. Valtuutus sisältää oikeuden hyväksyä yhtiön omat osakkeet pantiksi. Osakkeet hankitaan julkisessa kaupankäynnissä, mistä syystä osakkeet hankitaan muutoin kuin osakkeenomistajien omistusten suhteessa ja osakkeista maksettava vastike on yhtiön osakkeen markkinahinta Nasdaq Helsinki Oy:n julkisessa kaupankäynnissä hankintahetkellä. Osakkeita voidaan hankkia myös julkisen kaupankäynnin ulkopuolelta hintaan, joka vastaa enintään julkisen kaupankäynnin markkinahintaa hankintahetkellä. Hallitus valtuutetaan päättämään osakkeiden hankintatavasta. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää suunnatusta hankinnasta tai osakkeiden hyväksymisestä pantiksi, mikäli yhtiölle on siihen painava taloudellinen syy osakeyhtiölain 15 luvun 6 §:n mukaisesti. Osakkeet hankitaan käytettäväksi yhtiön osakepohjaisten kannustinjärjestelmien toteuttamiseen tai muihin hallituksen määrittelemiin tarkoituksiin. Päätöstä yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta tai lunastamisesta tai niiden pantiksi ottamisesta ei tehdä siten, että yhtiön ja sen tytäryhtiöiden hallussa olevat tai panttina pitämät yhtiön osakkeet ylittäisivät 10 prosenttia kaikista osakkeista. Hallitus päättää kaikista muista omien osakkeiden hankintaan ja/tai pantiksi ottamiseen liittyvistä asioista.
Valtuutus on voimassa vuoden 2027 varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 31. toukokuuta 2027 asti. Valtuutus kumoaa varsinaisessa yhtiökokouksessa 10.4.2025 annetun osakkeiden hankintavaltuutuksen.
Apetit Oyj
Yhteyshenkilöt
- Susanna Tevä, Talous- ja hallintojohtaja, Apetit Oyj, susanna.teva@apetit.fi
Tietoja julkaisijasta Apetit Oyj
Apetit on suomalainen elintarvikeyhtiö, joka perustaa toimintansa ainutlaatuiseen ja kestävään arvoketjuun. Toimimme tiiviissä yhteistyössä alkutuotannon kanssa kotimarkkinoillamme Suomessa ja Ruotsissa. Luomme kasviksista hyvinvointia tuottamalla herkullisia ja arkea pelastavia ruokaratkaisuja. Jalostamme rypsistä ja rapsista laadukkaita kasviöljyjä sekä rapsipuristeita. Apetit Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsingissä. Lue lisää: apetit.fi