Apetit Oyj:n liiketoimintakatsaus 1.1.–31.3.2026: liiketulos laski vertailukaudesta
Apetit Oyj:n liiketoimintakatsaus 1.1.–31.3.2026: liiketulos laski vertailukaudesta
TALOUDELLINEN KEHITYS LYHYESTI
Tammi-maaliskuu 2026
- Liikevaihto oli 46,1 (43,8) miljoonaa euroa.
- Liiketulos oli -1,4 (2,3) miljoonaa euroa.
- Käyttökate oli 0,9 (4,1) miljoonaa euroa.
Ruokaratkaisujen liikevaihto oli 24,6 (20,4) miljoonaa euroa ja liiketulos 0,0 (2,4) miljoonaa euroa. Ruotsista hankitun liiketoiminnan liikevaihto oli 4,1 miljoonaa euroa ja liiketulos -1,0 miljoonaa euroa.
Suomen Ruokaratkaisujen liikevaihto kasvoi hieman vertailukaudesta, myyntivolyymit olivat vertailukauden tasolla. Liikevaihto kasvoi vähittäiskaupassa sekä Food service -sektorissa. Ruotsista hankitun liiketoiminnan liiketulos oli odotetusti tappiollinen, mikä johtui osin toiminnalle tyypillisestä kausiluonteisuudesta.
Öljykasvituotteiden liikevaihto oli 21,6 (23,6) miljoonaa euroa ja liiketulos -0,7 (0,4) miljoonaa euroa. BlackGrain from Yellow Fields®:n liikevaihto oli 0,1 miljoonaa euroa ja liiketulos oli -0,5 miljoonaa euroa.
Öljykasvituotteissa liiketulosta heikensivät käytetyn raaka-aineen hinta, vertailukaudesta laskeneet myyntivolyymit ja puristusmarginaali sekä BlackGrainin odotettua korkeammat kehitys- ja tuotantokustannukset.
Sähkön hinnan nousu aiheutti molemmissa liiketoiminnoissa vertailukautta suuremmat kustannukset.
Konsernin maksuvalmius oli hyvä ja rahoitusasema vahva. Omavaraisuusaste oli 74,2 (81,9) prosenttia ja nettovelkaantumisaste oli 11,4 (5,9) prosenttia. Konsernin liiketoiminnan rahavirta oli korkojen ja verojen jälkeen 5,4 (-1,5).
Apetitin raportoitavia liiketoimintasegmenttejä ovat Ruokaratkaisut ja Öljykasvituotteet. Apetitin Ruotsista hankittu liiketoiminta raportoidaan osana Ruokaratkaisuja ja BlackGrain from Yellow Fields® osana Öljykasvituotteita. Apetitin Ruotsin liiketoiminta ja BlackGrain from Yellow Fields® eivät ole IFRS:n mukaisia raportoitavia liiketoimintasegmenttejä. Raportoitavien segmenttien lisäksi raportoidaan segmentteihin kuulumattomina muina toimintoina Konsernitoiminnot, joka sisältää konsernihallintoon ja strategisiin hankkeisiin liittyvät kulut.
Tietoja ei ole tilintarkastettu. Suluissa olevat luvut viittaavat vuoden 2025 vastaavaan ajanjaksoon ja vertailukaudella tarkoitetaan edellisen vuoden vastaavaa ajanjaksoa, ellei toisin ole mainittu.
TULOSOHJEISTUS VUODELLE 2026
(päivitetty 16.4.2026)
Konsernin liiketuloksen arvioidaan laskevan selvästi vertailuvuodesta (vuonna 2025: 5,9 miljoonaa euroa, ilman Foodhillsin yrityskaupan kertaluonteista vaikutusta tulokseen).
AVAINLUVUT |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Milj. euroa | 1-3/2026 | 1-3/2025 | Muutos | 2025 |
|
|
|
|
|
Liikevaihto | 46,1 | 43,8 | 5 % | 167,6 |
Käyttökate | 0,9 | 4,1 | -78 % | 21,0 |
Liiketulos | -1,4 | 2,3 | -160 % | 13,7 |
Osuus osakkuusyhtiö Sucroksen tuloksesta | -1,1 | -1,5 |
| -2,8 |
Kauden tulos | -2,9 | 0,4 |
| 9,0 |
Osakekohtainen tulos, euroa | -0,47 | 0,06 |
| 1,44 |
Investoinnit | 2,1 | 1,5 |
| 7,5 |
Oma pääoma / osake, euroa | 17,43 | 17,45 |
| 17,94 |
ROCE-% | 8,4 | 7,3 |
| 11,7 |
Käyttöpääoma, kauden lopussa | 38,5 | 40,3 |
| 43,0 |
Liiketoiminnan rahavirta | 5,4 | -1,5 |
| 13,3 |
Omavaraisuusaste, % | 74,2 | 81,9 |
| 74,8 |
Nettovelkaantumisaste, % | 11,4 | 5,9 |
| 14,0 |
TOIMITUSJOHTAJAN KATSAUS:
”Apetit-konsernin vuoden 2026 ensimmäisen kvartaalin liiketulos painui tappiolliseksi. Ruotsista hankitun liiketoiminnan liiketulos oli odotetusti tappiollinen, mikä osaltaan heikensi Ruokaratkaisujen tulosta vertailukaudesta. Toiminta on kausiluonteista ja tyypillisesti alkuvuoden tulostaso on loppuvuotta matalampi.
Ruokaratkaisujen liikevaihto nousi vertailukaudesta erityisesti Ruotsista hankitun liiketoiminnan liikevaihdon myötä. Ruokaratkaisujen Suomen toimintojen liikevaihto nousi hieman vertailukaudesta, myyntivolyymit olivat vertailukauden tasolla.
Öljykasvituotteissa tulosheikennykseen vaikuttivat käytetyn raaka-aineen hinta, vertailukautta alhaisemmat myyntivolyymit ja puristusmarginaali. BlackGrain from Yellow Fields® -rapsijauheen vaikutus Öljykasvituotteiden tulokseen oli negatiivinen. BlackGrain ja siitä valmistettava kasviproteiini ovat saaneet positiivisen vastaanoton asiakkailla. Sen erottavat vahvuudet ovat ravitsemuksellinen koostumus ja kyky parantaa tuotteen rakennetta. Esimerkiksi Suomalainen menestysresepti -ohjelman finaaliin yltänyt Sopu-pyörykkä sisältää BlackGrain-kasviproteiinia.
Tiedotimme 26.2.2026 yhtiön aloittavan muutosneuvottelut, joiden piirissä oli koko Pudasjärven pakastepizzatehtaan henkilöstö. Muutosneuvottelut päättyivät 13.4., jonka jälkeen tehtiin päätös Pudasjärven pakastepizzatehtaan sulkemisesta. Tehtaan merkittävien investointitarpeiden ja pakastepizzojen myynnin kehityksen myötä tuotantoa on päätetty jatkaa sopimustuotantona Suomessa. Tehtaan sulkemisesta syntyvien vuosittaisten kustannussäästöjen määrä on noin 0,7 miljoonaa euroa vuodesta 2027 alkaen. Konsernin kertaluontoiset investointitarpeet lähivuosille laskevat tehtaan sulkemisen vuoksi noin kolme miljoonaa euroa. Tehtaan sulkemiseen liittyvät kertaluontoiset ja vuodelle 2026 kohdistuvat kustannusten ja alaskirjausten vaikutukset liiketulokseen ovat noin 2,3 miljoonaa euroa.
Kerroimme maaliskuussa Säkylän pakastetehtaan yhteyteen rakennettavasta automaattivarastosta. Pitkäaikaisen yhteistyösopimuksen puitteissa Pakkasvakka Oy investoi uuteen automaattiseen valmistuotevarastoon, jonka koko on noin 16 000 lavapaikkaa. Automatisoitu valmistuotevarasto parantaa logistista tehokkuutta ja vastaa kasvaneisiin kapasiteettitarpeisiin. Varaston on tarkoitus olla testiajovaiheessa jo tämän vuoden aikana.
Ruotsiin laajentumisen myötä Apetitista tuli merkittävä eurooppalainen pakasteherneen tuottaja. Alkavalla satokaudella sopimusviljelijämme Suomessa ja Ruotsissa viljelevät pakastehernettä yhteensä noin 6 000 hehtaarilla. Olemme nostaneet Suomessa viljeltävän pinta-alan yli 2 000 hehtaariin strategisten tavoitteiden mukaisesti. Ruotsissa pakasteherneen viljelypinta-alaa on kasvatettu viime vuodesta selvästi. Ruotsissa kevät on herneen viljelyalueella Suomea selvästi edellä, ja kylvöt ovat jo hyvässä vauhdissa.
Kotimaisten öljykasvien viljelypinta-alat alkavalle kaudelle ovat jälleen kasvamassa edellisvuodesta. Vaikka kasvu on maltillista, on suunta oikea. Olemme Apetitilla tehneet erityisesti RypsiRapsi-foorumin kautta määrätietoisesti töitä öljykasvien viljelypinta-alan kasvattamiseksi sekä viljelyvarmuuden ja satotasojen parantamiseksi. Öljykasvien lisääminen viljelykiertoon edistää omavaraisuutta ja tuo kotimaiseen ruokaketjuun arvonlisää.
Strategiamme mukaisesti jatkamme asemamme vahvistamista Suomen ja Ruotsin pakastemarkkinoilla. Toimme kauppoihin vuoden alussa muun muassa Palko+ -tuotesarjan, jonka kaksi palkokasveja ja vihanneksia sisältävää sekoitusta tarjoavat helpon ja herkullisen vaihtoehdon lisätä palkokasveja arkeen. Apetitilla on vahva pakastekasvisten tuotekehityksen osaaminen ja markkinatuntemus, jota tulemme hyödyntämään kuluvan vuoden aikana myös Ruotsin vähittäiskaupan tuoteuutuuksien lanseeraamisessa.
Raportoimme kuluvan strategiakauden ajan Ruokaratkaisujen osalta erikseen Suomen toimintojen ja Ruotsista hankitun liiketoiminnan kehityksestä. Kerromme jatkossa myös BlackGrainin liikevaihdon ja liiketuloksen kehittymisestä. BlackGrain raportoidaan osana Öljykasvituotteita. Ruotsin toiminnot ja BlackGrain ovat yhtiön kasvun strategian kannalta oleellisia, minkä vuoksi haluamme antaa etenemisestämme riittävän näkyvyyden. Kumpaakaan ei raportoida omana IFRS:n mukaisena liiketoimintasegmenttinään.
Ensimmäiseen kvartaaliin kohdistui paljon tulokseen negatiivisesti vaikuttavia tekijöitä, mutta kasvua ei synny ilman panostuksia. Olemme ottaneet tärkeän askeleen Apetit Ruotsin toimintojen kehittämisen osalta, kun Bjuvin tehtaan pakkauslinjasto on saatu täyteen toimintaan. Pakattujen tuotteiden volyymien kasvattaminen tehtaalla on tärkeä strateginen tavoite. Kulujen laskeminen ja tuotannon tehokkuuden parantaminen ovat ensiarvoisen tärkeitä Ruotsin liiketoiminnan tuloskäänteen saavuttamiseksi.”
Esa Mäki,
toimitusjohtaja
SEGMENTTIKOHTAISET AVAINLUVUT
|
|
|
|
|
Ruokaratkaisut |
|
|
|
|
Milj. euroa | 1-3/2026 | 1-3/2025 | Muutos | 2025 |
Liikevaihto | 24,6 | 20,4 | 21 % | 77,7 |
Käyttökate | 1,5 | 3,5 | -58 % | 18,6 |
Liiketulos | -0,0 | 2,4 | -102 % | 14,3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Öljykasvituotteet |
|
|
|
|
Milj. euroa | 1-3/2026 | 1-3/2025 | Muutos | 2025 |
Liikevaihto | 21,6 | 23,6 | -8 % | 90,4 |
Käyttökate | -0,2 | 1,0 | -117 % | 4,5 |
Liiketulos | -0,7 | 0,4 | -263 % | 2,2 |
|
|
|
|
|
Konsernitoiminnot |
|
|
|
|
Milj. euroa | 1-3/2026 | 1-3/2025 |
| 2025 |
Liikevaihto | 0,9 | 0,5 |
| 2,0 |
Käyttökate | -0,4 | -0,4 |
| -2,1 |
Liiketulos | -0,6 | -0,6 |
| -2,9 |
|
|
|
|
|
Raportoitavien segmenttien lisäksi raportoidaan segmentteihin kuulumattomina muina toimintoina Konsernitoiminnot, joka sisältää konsernihallintoon ja strategisiin hankkeisiin liittyvät kulut. | ||||
TALOUDELLINEN KEHITYS TAMMI-MAALISKUUSSA
Liikevaihto oli 46,1 (43,8) miljoonaa euroa. Ruokaratkaisujen Suomen toimintojen liikevaihto kasvoi hieman vertailukaudesta, myyntivolyymit olivat vertailukauden tasolla. Liikevaihto kasvoi vähittäiskaupassa sekä Food service -sektorissa.
Liiketulos oli -1,4 (2,3) miljoonaa euroa. Öljykasvituotteissa liiketulosta heikensivät käytetyn raaka-aineen hinta, vertailukaudesta laskeneet myyntivolyymit ja puristusmarginaali sekä BlackGrainin odotettua korkeammat kehitys- ja tuotantokustannukset. Apetitin Ruotsista hankitun liiketoiminnan liiketulos oli odotetusti tappiollinen, mikä johtui osin toiminnalle tyypillisestä kausiluonteisuudesta. Sähkön hinnan nousu aiheutti molemmissa liiketoiminnoissa vertailukautta suuremmat kustannukset.
Osuus osakkuusyhtiö Sucroksen tuloksesta oli -1,1 (-1,5) miljoonaa euroa.
TALOUDELLINEN KEHITYS TAMMI-MAALISKUUSSA, KONSERNI
Konsernin maksuvalmius oli hyvä ja rahoitusasema vahva. Omavaraisuusaste oli 74,2 (81,9) prosenttia ja nettovelkaantumisaste oli 11,4 (5,9) prosenttia. Konsernin liiketoiminnan rahavirta oli korkojen ja verojen jälkeen 5,4 (-1,5).
KAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT
Apetit tiedotti 16.4.2026 Pudasjärven pakastepizzatehtaan muutosneuvotteluiden päättymisestä. Pudasjärven pakastepizzatehtaan tuotanto on päätetty lopettaa ja tehdas sulkea. Työt pakastepizzatehtaalla jatkuvat arviolta vuoden 2026 loppuun asti, jonka jälkeen pakastepizzatehtaalla vakituisesti työskentelevien 21 henkilön työtehtävät päättyvät.
Apetit tiedotti 16.4.2026 tulosvaroituksesta ja tulosohjeistuksen laskemisesta. Pudasjärven pakastepizzatehtaan sulkemiseen liittyvät kertaluontoiset ja vuodelle 2026 kohdistuvat kustannusten ja alaskirjausten vaikutukset liiketulokseen ovat noin 2,3 miljoonaa euroa.
Apetit Oyj:n varsinainen yhtiökokous 2026 pidettiin Säkylässä 15.4.2026. Yhtiökokouksen päätökset tiedotettiin 15.4.2026.
Apetit Oyj:n hallitus järjestäytyi 23.4.2026. Hallituksen tarkastusvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin Niko Simula ja jäseniksi Antti Korpiniemi ja Jari Laaninen. Hallituksen henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin Nora Hortling ja jäseniksi Lenita Ingelin ja Kai Seikku.
TOIMINNAN KAUSILUONTEISUUS
IAS 2 -standardin mukaisesti vaihto-omaisuuden hankintamenoon luetaan mukaan systemaattisesti kohdistettu osuus valmistuksen kiinteistä yleismenoista. Satokausituotannossa raaka-aineista jalostetaan valmiita tuotteita pääosin vuoden jälkimmäisen vuosipuoliskon aikana, jolloin valmistuksen kiinteitä yleismenoja aktivoituu taseeseen muita neljänneksiä enemmän. Tämän kirjauskäytännön takia tuloskertymä painottuu toiselle vuosipuoliskolle. Vaikutus on erityisen voimakasta Apetitin Ruotsin toiminnoissa. Satokauden päättymisajankohta voi vaikuttaa tilikausien väliseen vertailtavuuteen. Tuloskertymän kausiluonteisuus on satokausituotannon takia voimakkainta Ruokaratkaisujen Suomen toimintojen ja osakkuusyhtiö Sucroksen toiminnassa.
Satokaudet aiheuttavat kausivaihtelua sitoutuneen käyttöpääoman määrässä. Öljykasvituotteet-segmentissä sitoutunut käyttöpääoma on korkeimmillaan vuoden loppupuolella ja laskee alimmilleen kesällä ennen seuraavan satokauden alkua. Ruokaratkaisut-segmentin satokausituotannon kausiluonteisuus nostaa sitoutuneen käyttöpääoman määrän liiketoiminnassa korkeimmilleen vuoden vaihteen tienoilla.
LYHYEN AIKAVÄLIN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Apetit-konsernin merkittävimmät lyhyen aikavälin riskit liittyvät globaaliin poliittiseen epävakauteen ja potentiaalisiin merkittäviin markkinamuutoksiin sekä raaka-aineiden hintamuutosten hallintaan, raaka-aineiden saatavuuteen, öljykasvien sekä avomaakasvisten satojen laatuun ja määrään, rahoitusmarkkinoiden toimivuuteen, asiakkaiden maksukykyyn, toimittajien ja palveluntuottajien toimituskykyyn sekä muutoksiin liiketoiminta-alueilla, asiakkuuksissa ja kuluttajan ostokäyttäytymisessä.
Apetit Oyj
Yhteyshenkilöt
- Esa Mäki, Toimitusjohtaja, Apetit Oyj, +358104022100, esa.maki@apetit.fi
Tietoja julkaisijasta Apetit Oyj
Apetit on suomalainen elintarvikeyhtiö, joka perustaa toimintansa ainutlaatuiseen ja kestävään arvoketjuun. Toimimme tiiviissä yhteistyössä alkutuotannon kanssa kotimarkkinoillamme Suomessa ja Ruotsissa. Luomme kasviksista hyvinvointia tuottamalla herkullisia ja arkea pelastavia ruokaratkaisuja. Jalostamme rypsistä ja rapsista laadukkaita kasviöljyjä sekä rapsipuristeita. Apetit Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsingissä. Lue lisää: apetit.fi