Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

AS Tallink Grupp Statistics for September and the Third Quarter of 2026

TALLINKPörssitiedote05.10.2026 klo 09.00
Keskustele

In September 2026, AS Tallink Grupp transported 405,069 passengers, representing a 4.5% increase compared to September 2025. The number of cargo units increased by 10.0% to 23,386 units, while the number of passenger vehicles increased by 0.1% to 56,010 units compared to the same period a year ago.

In the third quarter of the year (July–September) AS Tallink Grupp transported 1,816,174 passengers, representing a 2.8% increase compared to the same period in 2025. The number of transported cargo units increased by 7.8% to 64,980 units and the number of passenger vehicles decreased by 1.1% to 249,100 units compared to the same period a year ago.

AS Tallink Grupp passenger, cargo unit and passenger vehicle volumes for September 2026 and the third quarter of the year were as follows:

 Sept 2026Sept 2025ChangeQ3 2026Q3 2025Change
Passengers405,069387,4824.5%1,816,1741,766,3352.8%
Estonia - Finland281,012261,5307.4%1,183,7601,166,2781.5%
Finland - Sweden92,46488,9334.0%458,650435,7705.3%
Estonia - Sweden31,59337,019-14.7%173,764164,2875.8%
       
Cargo Units23,38621,26910.0%64,98060,3067.8%
Estonia - Finland18,35015,33819.6%51,46744,38815.9%
Finland - Sweden3,5782,88224.1%9,5107,89120.5%
Estonia - Sweden1,4583,049-52.2%4,0038,027-50.1%
       
Passenger Vehicles56,01055,9730.1%249,100251,751-1.1%
Estonia - Finland48,94548,9470.0%203,274208,228-2.4%
Finland - Sweden5,3464,81711.0%32,51230,1078.0%
Estonia - Sweden1,7192,209-22.2%13,31413,416-0.8%


ESTONIA – FINLAND
The third quarter results for the Estonia-Finland route reflect the operations of the shuttle vessels MyStar and Megastar and the cruise ferry Victoria I.

FINLAND – SWEDEN
The third quarter results for the Finland-Sweden routes reflect the operations of the Helsinki-Stockholm route (the cruise ferries Silja Serenade and Silja Symphony) and the Turku-Stockholm route (the cruise ferry Baltic Princess). The cruise ferry Baltic Princess did not operate the Turku-Stockholm route for two days in September due to scheduled maintenance works.

ESTONIA – SWEDEN
The third quarter results for the Estonia-Sweden route reflect the operations of the cruise ferries Baltic Queen and Romantika on the Tallinn-Stockholm route, with Romantika operating on the route in July and for three days in August.

A year ago, the Estonia-Sweden routes were operated by the cruise ferry Baltic Queen on the Tallinn-Stockholm route and Superfast IX on the Paldiski-Kapellskär route. Following the commencement of the charter agreement for the passenger vessel Superfast IX on 1 May 2026, operations on the Paldiski-Kapellskär route have been ceased.


Anneli Simm
Investor Relations Manager

AS Tallink Grupp
Sadama 5
10111 Tallinn, Estonia
E-mail anneli.simm@tallink.ee
Phone: +372 5615 7170

Attachment

  • 2026 09 ENG Q3_Statistics