Consti Oyj osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2026
CONSTI OYJ OSAVUOSIKATSAUS 29.4.2026, KLO 8.30
Consti Oyj osavuosikatsaus 1.1.–31.3.2026
TILAUSKANTA VAHVISTUI, KANNATTAVUUS PARANI, LIIKEVAIHTO EDELLISVUODEN TASOLLA
Tammi–maaliskuu 2026 lyhyesti:
- Liikevaihto 65,7 (1–3/2025: 65,6) milj. euroa; kasvua 0,1 %
- Käyttökate 1,1 (0,8) milj. euroa ja käyttökateprosentti 1,7 % (1,2 %)
- Liiketulos 0,2 (-0,1) milj. euroa ja liiketulosprosentti 0,3 % (-0,2 %)
- Tilauskanta 318,9 (246,4) milj. euroa; kasvua 29,4 %
- Uudet tilaukset 166,6 (60,1) milj. euroa; kasvua 176,9 %
- Vapaa kassavirta -6,0 (-0,5) milj. euroa
- Osakekohtainen tulos 0,01 (-0,04) euroa
Ohjeistus konsernin liiketoimintanäkymistä vuodelle 2026 (muuttumaton):
Consti arvioi, että sen koko vuoden 2026 liiketulos on 8–11 miljoonaa euroa (2025 liiketulos: 9,4 milj. euroa).
AVAINLUVUT (1 000€) | 1–3/ 2026 | 1–3/ 2025 | Muutos % | 1–12/ 2025 |
Liikevaihto | 65 696 | 65 606 | 0,1 % | 336 219 |
Käyttökate | 1 119 | 765 | 46,2 % | 12 969 |
Käyttökateprosentti, % | 1,7 % | 1,2 % |
| 3,9 % |
Liiketulos | 227 | -129 |
| 9 412 |
Liiketulosprosentti, % | 0,3 % | -0,2 % |
| 2,8 % |
Katsauskauden tulos | 46 | -288 |
| 6 818 |
Tilauskanta | 318 882 | 246 373 | 29,4 % | 208 175 |
Uudet tilaukset | 166 570 | 60 144 | 176,9 % | 250 669 |
Vapaa kassavirta | -6 000 | -475 | 1 162,3 % | 16 761 |
Kassavirtasuhde, % | n/a | n/a |
| 129,2 % |
Korollinen nettovelka | 1 717 | 3 575 | -52,0 % | -4 932 |
Omavaraisuusaste, % | 45,1 % | 42,0 % |
| 43,1 % |
Velkaantumisaste, % | 3,8 % | 8,3 % |
| -10,9 % |
Sijoitetun pääoman tuotto, ROI %1 | 16,9 % | 16,9 % |
| 16,0 % |
Oman pääoman tuotto, ROE %1 | 16,2 % | 16,3 % |
| 15,3 % |
Henkilöstö kauden lopussa | 976 | 1 026 | -4,9 % | 981 |
Osakekohtainen tulos, laimentamaton (€) | 0,01 | -0,04 |
| 0,86 |
1 Tunnusluku laskettu viimeisen 12 kuukauden ajalta
Toimitusjohtaja Esa Korkeelan kommentti
"Tammi-maaliskuun liikevaihtomme oli viime vuoden tasolla 65,7 (65,6) miljoonaa euroa. Liikevaihtomme kasvoi Julkiset- ja Talotekniikka-toimialoilla, mutta supistui Taloyhtiöt- ja Yritykset-toimialoilla. Tammi-maaliskuun liiketuloksemme oli 0,2 (-0,1) miljoonaa euroa tai 0,3 (-0,2) prosenttia liikevaihdosta. Vuoden ensimmäisellä neljänneksellä hankkeet etenivät pääosin suunnitellusti ja kannattavuutemme projektitoiminnasta oli pääosin odotustemme mukainen. Liiketulokseemme vaikutti parantavasti Service- eli palveluliiketoimintamme vertailukaudesta noussut kannattavuustaso. Heikentävästi liiketulokseemme vaikutti pitkittynyt rakentamisen matalasuhdanne sekä edelleen tilauskantamme turvaamiseksi tehdyt panostukset tarjous- ja neuvottelutoimintaan. Katsauskauden lopun tase- ja likviditeettiasemamme pysyivät hyvällä tasolla.
Saimme tammi-maaliskuun aikana uusia tilauksia 166,6 (60,1) miljoonalla eurolla, mikä tarkoittaa 176,9 prosentin kasvua vertailukauteen nähden. Tammikuussa 2026 Consti ja Senaatti-kiinteistöt allekirjoittivat sopimuksen Valtioneuvoston linnan peruskorjauksen ja laajennuksen toteuttamisesta. Constin osuus hankkeesta sen toteutuessa sekä peruskorjauksen että laajennuksen osalta on yhteensä noin 171 miljoonaa euroa. Hankkeen peruskorjauksen osuus noin 112 miljoonaa euroa kirjattiin ensimmäisen kvartaalin tilauskantaan. Laajennusosan osuus kirjataan myöhemmin sen rakentamisen edellytysten täytyttyä. Rakennustyöt käynnistyvät elokuussa 2026 ja niiden on määrä valmistua vuoden 2030 aikana. Muilta osin ensimmäisen vuosineljänneksen tilauskertymämme muodostuu useasta pienemmästä hankkeesta.
Katsauskauden lopun tilauskantamme oli hyvällä tasolla. Se kasvoi 29,4 prosenttia vertailukauteen nähden ja oli 318,9 (246,4) miljoonaa euroa. Tilauskannasta odotetaan loppuvuoden aikana realisoituvan liikevaihdoksi suhteellisesti ja absoluuttisesti pienempi osuus vertailukauteen nähden. Vuoden 2026 liikevaihdon kehityksen kannalta meille on merkityksellistä saada nyt kehitysvaiheessa olevia, erityisesti rakentajan hankekehitys- ja suunnittelunohjauskyvykkyyttä vaativia, yhteistoiminnallisia hankkeita edistettyä suunnitellusti. Esimerkkeinä näistä hankkeista voidaan mainita Pitäjänmäen peruskoulun, päiväkodin, kirjaston ja nuorisotalon perusparannus ja laajennus sekä Koskelan ala-asteen ja päiväkodin perusparannus ja laajennus.
Operatiivisen tehokkuuden parantamisen hankkeemme keskittyivät edelleen varmistamaan liiketoimintamme kilpailu- ja suorituskyvyn. Kokonaisuutena olemme kohtuullisesti onnistuneet kompensoimaan pitkittyneen rakentamisen matalasuhdanteen vaikutukset parantuneella operatiivisella tehokkuudellamme.
Ensimmäisellä vuosineljänneksellä asunto-osakeyhtiöiden ja julkisen sektorin valmius korjausinvestointeihin on jatkunut edelleen kohtuullisella tasolla toiminta-alueillamme. Uudisasuntorakentamisen heikkona pysynyt kysyntä ja yksityisten kiinteistösijoitusyhtiöiden varovaisuus käynnistää uusia korjaushankkeita on jatkunut. Kilpailu rakentamisen ja talotekniikan markkinassa on jatkunut kireänä, ja toimintaympäristö on pysynyt epävarmana. Tämän vuoksi emme oleta merkittävää muutosta parempaan rakentamisen kysyntänäkymissä vuoden 2026 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana.
Uskomme kuitenkin, että vallitseva markkinatilanne suosii Constin kaltaista rakentamisen ja talotekniikan moniosaajaa, jolla on vahva taloudellinen asema ja kyky toimittaa moninaisia projekteja pienistä palvelu-urakoista laajoihin rakennushankkeisiin. Hyvän tilauskantamme tukemana pyrimme kuitenkin jatkamaan vakaata tuloksentekoa sekä keskittymään strategiamme toteutukseen.”
Toimintaympäristö
Rakentamisen markkina 2026
Suomen talous kääntyi Suomen Pankin mukaan vuoden 2025 lopulla maltilliseen kasvuun. Kasvu jatkui vuoden 2026 alussa, mutta epävarmuus Iranin sodasta heikentää näkymiä, ja energian hintojen nousu jarruttaa kasvua. Suomen Pankki ennustaa Suomen bruttokansantuotteen kasvun olevan 0,6 prosenttia vuonna 2026, mikä on 0,2 prosenttiyksikköä edellistä joulukuun 2025 ennustetta matalampi taso.
Rakennusteollisuus RT arvioi maaliskuussa 2026 julkaistussa suhdannekatsauksessaan rakentamisen kasvun olevan hidasta vuonna 2026, eikä epävarma talouskehitys riitä kunnolliseen käänteeseen.
RT arvioi, että koko rakentamisen markkina kasvaa vuonna 2026 1,5 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Korjausrakentamisen arvioidaan kasvavan 0,5 prosenttia, asuntojen uudisrakentamisen arvioidaan supistuvan 3,0 prosenttia ja muun kuin asuinrakentamisen arvioidaan kasvavan 6,0 prosenttia.
RT:n mukaan rahoituksen saannin kiristyminen ja alueellinen polarisoituminen, laskevat asuntohinnat ja epävarmuus tilankäytöstä pitävät korjausrakentamisen kehityksen yhä heikkona.
Korjausrakentamisen markkina yleisesti
Rakennusteollisuus RT arvioi korjausrakentamisen vähentyneen 2,0 prosenttia vuonna 2025. Tämä tarkoittaisi kolmatta perättäistä vuotta, jolloin korjausrakentamisen markkina olisi supistunut.
Uusien asuntojen rakentamisen vähäiset aloitusmäärät ja korjausrakentamisen markkinan supistuminen ovat pitäneet yllä kireää kilpailua sekä korjaushankkeista että taloteknisistä urakoista. Euroconstruct arvioi asuntokorjaamisen kuitenkin kääntyneen hienoiseen kasvuun jo vuonna 2025. RT:n arvion mukaan taloyhtiöiden korjaamista tukevat patoutuneet korjaustarpeet, mutta korjaushankkeita on kuitenkin hidastanut rahoituksen saatavuus. Asuintalojen korjaamisesta arviolta yli puolet on ammattimaista korjaamista, ja sen osuus on kasvanut.
Muiden kuin asuinrakennusten, erityisesti yksityisten toimitilojen, korjaaminen on ollut edelleen vähäistä, vaikka korjauksille ja muutostöille olisi tarvetta. Taustalla ovat kustannusten nousu, tilojen ylitarjonta, epävarmuus tilankäytöstä sekä kiinteistökauppojen ja niihin liittyvien kehityshankkeiden vähäisyys. Erityisesti muutosrakentamiselle on yhä enemmän tarvetta työskentelytapojen ja vähittäiskaupan muutosten vuoksi. Monet vanhat toimitilat eivät vastaa tämän päivän tarpeisiin myöskään käyttömukavuudeltaan.
Julkisen sektorin korjausinvestointien odotetaan edelleen pysyvän hyvällä tasolla. Julkisten tilojen korjauksissa korostuivat vuonna 2025 opetus- ja terveyssektorit. Kuntien ja hyvinvointialueiden heikko taloustilanne saattaa kuitenkin rajoittaa näiden tilojen korjauksia lähivuosina.
Vanheneva rakennuskanta, kaupungistuminen ja tilankäytön muutokset, vastuullisuuden ja vihreän siirtymän lisääntyvä merkitys synnyttävät kysyntää ja tarjoavat perustan Constin pitkän aikavälin kasvulle.
Korjausrakentamisessa korostuu sen tarvelähtöisyys. Korjausrakentamisen tarvetta lisäävät paitsi rakennusten iän ja ilmastonmuutoksen vaatimat korjaukset, myös yhteiskunnalliset muutokset kuten väestön vanheneminen, tilakäytön uudet tarpeet ja kasvaneet vaatimukset tilojen käyttömukavuudelle. Muutosrakentamisella voidaan muuttaa esimerkiksi vanhoja toimisto- ja tuotantotiloja hotelleiksi tai asunnoiksi esteettömyys huomioiden. Etenkin toimitilamarkkinassa näkyvät myös vuonna 2024 voimaan tullut EU:n energiatehokkuusdirektiivi ja kiinteistöiltä edellytettävät ympäristöluokitukset. Korjausrakentaminen on keskeisessä asemassa rakennetun ympäristön hiilijalanjäljen pienentämisessä, sillä uusien rakennusten määrä kasvaa vain noin prosentin vuodessa.
Kaupungistuminen ja maahanmuuton suuntautuminen suuriin kaupunkeihin tarkoittavat, että niin uudis- kuin korjausrakentaminenkin keskittyvät voimakkaasti kasvukeskuksiin.
Näkymät vuodelle 2026
Markkinanäkymät (päivitetty)
Rakennusteollisuus RT arvioi maaliskuussa 2026 julkaistussa suhdannekatsauksessaan rakentamisen kasvun olevan hidasta vuonna 2026, eikä epävarma talouskehitys riitä kunnolliseen käänteeseen.
RT arvioi, että koko rakentamisen markkina kasvaa vuonna 2026 1,5 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Korjausrakentamisen arvioidaan kasvavan 0,5 prosenttia, asuntojen uudisrakentamisen arvioidaan supistuvan 3,0 prosenttia ja muun kuin asuinrakentamisen arvioidaan kasvavan 6,0 prosenttia.
Uudisasuntorakentamisen heikkona pysynyt kysyntä ja yksityisten kiinteistösijoitusyhtiöiden varovaisuus käynnistää uusia korjaushankkeita on jatkunut. Kilpailu rakentamisen ja talotekniikan markkinassa on jatkunut kireänä, ja toimintaympäristö on pysynyt epävarmana.
Consti ei oleta merkittävää muutosta parempaan rakentamisen kysyntänäkymissä vuoden 2026 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana.
Liiketoimintanäkymät (muuttumaton)
Consti arvioi, että sen koko vuoden 2026 liiketulos on 8–11 miljoonaa euroa (2025 liiketulos: 9,4 milj. euroa).
Tiedotustilaisuus
Microsoft Teams -kokous analyytikoille, salkunhoitajille ja tiedotusvälineiden edustajille järjestetään 29.4.2026 klo 10.00. Kokousta isännöivät toimitusjohtaja Esa Korkeela ja talousjohtaja Anders Löfman.
Taloudellisten julkaisujen ajankohdat vuonna 2026
- Puolivuosikatsaus 1–6/2026 julkaistaan 17.7.2026
- Osavuosikatsaus 1–9/2026 julkaistaan 23.10.2026
CONSTI OYJ
Lisätietoja:
Esa Korkeela, Toimitusjohtaja, Consti Oyj, Puh. +358 40 730 8568
Anders Löfman, Talousjohtaja, Consti Oyj, Puh. +358 40 572 6619
Jakelu:
Nasdaq Helsinki Oy
Keskeiset tiedotusvälineet
Consti on yksi Suomen johtavista korjausrakentamiseen ja taloteknisiin palveluihin keskittyneistä yhtiöistä. Consti tarjoaa kattavasti korjausrakentamisen ja talotekniikan sekä valikoidusti uudisrakentamisen palveluita taloyhtiöille, yrityksille ja sijoittajille sekä julkiselle sektorille Suomen kasvukeskuksissa. Yhtiöllä on neljä toimialaa: Taloyhtiöt, Yritykset, Julkiset ja Talotekniikka. Vuonna 2025 Consti-konsernin liikevaihto oli 336 miljoonaa euroa, ja se työllistää noin 1000 rakentamisen ja talotekniikan ammattilaista.
Consti Oyj on listattu Nasdaq Helsinki Oy:n pörssilistalla, ja sen kaupankäyntitunnus on CONSTI. www.consti.fi