Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Danske Bank share buy-back programme: transactions in week 42

DANSKEPörssitiedote19.10.2026 klo 11.00
Keskustele
Company announcement no. 51 2026Danske Bank
Bernstorffsgade 40
DK-1577 København V
Tel. + 45 33 44 00 00

19 October 2026

Page 1 of 2

Danske Bank share buy-back programme: transactions in week 42

On 5 February 2026, Danske Bank A/S announced a share buy-back programme for a total of DKK 4.5 billion, with a maximum of 45,000,000 shares, in the period from 9 February 2026 to 29 January 2027, at the latest, as described in company announcement no. 6 2026.

The Programme is carried out in accordance with Article 5 of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and Council of 16 April 2014 (the “Market Abuse Regulation”) and the Commission Delegated Regulation (EU) 2016/1052 of 8 March 2016 (together with the Market Abuse Regulation, the "Safe Harbour Rules").

The following transactions were made under the share buy-back programme in week 42:

 Number of sharesVWAP DKKGross value DKK
Accumulated, last announcement9,568,570341.60903,268,710,080
12 October 202615,230357.58905,446,080
13 October 202615,103359.87195,435,145
14 October 202671,221355.065425,288,113
15 October 2026228,158351.773080,259,824
16 October 202615,435356.12205,496,743
Total accumulated over week 42345,147353.2579121,925,906
Total accumulated during the share buyback programme9,913,717342.01463,390,635,986

With the transactions stated above, the total accumulated number of own shares under the share buy-back programme corresponds to 1.215% of Danske Bank A/S’ share capital.

Attached to this corporate announcement, aggregated details on the transactions related to the share repurchase programme are shown by venue.

Danske Bank

Contact: Claus Ingar Jensen, Head of Group Investor Relations, tel. +45 25 42 43 70

Nasdaq Copenhagen Number of sharesVWAP DKKGross value DKK
12 October 202610,051357.61753,594,413
13 October 20269,005359.83523,240,316
14 October 202646,693355.066616,579,125
15 October 2026145,826351.745151,293,581
16 October 20269,527356.20863,393,599
Total accumulated over week 42221,102353.235378,101,035
Total accumulated during the share buyback programme6,316,597342.10872,160,962,723


CBOE EuropeNumber of sharesVWAP DKKGross value DKK
12 October 20265,179357.53381,851,668
13 October 20266,098359.92612,194,829
14 October 202624,528355.06318,708,988
15 October 202682,332351.822528,966,250
16 October 20265,908355.98232,103,143
Total accumulated over week 42124,045353.298243,824,878
Total accumulated during the share buyback programme3,597,120341.84941,229,673,224


Attachment

  • Danske Bank Company Announcement_EN_Weekly SBB announcment