Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi
Pörssitiedote

Efecte Oyj on sopinut uudelleenrahoitusjärjestelystä European 24 Bidco Oy:n kanssa

Efecte

Efecte Oyj – Yhtiötiedote – 11.4.2024 klo 8:30

Efecte Oyj on sopinut uudelleenrahoitusjärjestelystä European 24 Bidco Oy:n kanssa

Efecte Oyj (“Efecte”) on allekirjoittanut European 24 Bidco Oy:n (”European 24 Bidco”) kanssa 2,6 miljoonan euron suuruisen konsernilainasopimuksen, jota on tarkoitus käyttää Danske Bank A/S, Suomen sivuliikkeen 28.6.2022 myöntämän 1,5 miljoonan euron suuruisen lainan takaisinmaksamiseen sekä European 24 Bidco:n julkistaman kaikkia Efecten ulkona olevia osakkeita ja optio-oikeuksia koskevan julkisen ostotarjouksen (”Ostotarjous”) yhteydessä syntyneiden tiettyjen transaktiokulujen rahoittamiseen. Lainassa on markkinaehtoinen korko, josta sovitaan aika ajoin osapuolten välillä ja joka on aluksi 5 % vuodelta, ja laina erääntyy takaisinmaksettavaksi 31.12.2030, ellei sitä päätetä aikaisemmin lainasopimuksen ehtojen mukaisesti. Konsernilainasopimuksen yhteydessä Efecte on liittynyt osapuoleksi velkojienväliseen rahoitussopimukseen, joka liittyy European 24 Bidco:n ja sen lähipiiriin kuuluvien yhtiöiden konserninsisäisiin rahoitusjärjestelyihin.

European 24 Bidco on aiemmin tiedottanut, että se aikoo toteuttaa Ostotarjouksen 11.4.2024 ja siten hankkia yli 90 % kaikista Efecten ulkona olevista osakkeista ja äänioikeuksista. Lainasopimuksen allekirjoittaminen tulee siten olemaan Efecten ja sen lähipiirin välinen liiketoimi.

Espoossa 11.4.2024

EFECTE OYJ

Hallitus

Lisätietoja:

Tatu Paavilainen

Lakiasiainjohtaja

Efecte Oyj

tatu.paavilainen@efecte.com

0400 383 064

Hyväksytty neuvonantaja:

Evli Oyj, puh. 040 579 6210

 

Efecte Oyj

Efecte auttaa ihmisiä digitalisoimaan ja automatisoimaan työtään. Eurooppalaiset asiakkaamme käyttävät pilvipalveluitamme toimiakseen ketterämmin, parantaakseen loppukäyttäjäkokemusta ja säästääkseen kustannuksissa. Ratkaisuitamme käytetään muun muassa IT-palvelunhallintaan ja tiketöintiin sekä työtekijäkokemuksen, liiketoiminnan työnkulkujen ja asiakaspalvelun parantamiseen. Olemme eurooppalainen vaihtoehto alamme globaaleille goljateille. Pääkonttorimme sijaitsee Suomessa ja alueelliset toimipisteemme Saksassa, Puolassa ja Ruotsissa. Efecte on listattu Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalla.

www.efecte.com

Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.