Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
    • Yhtiökokouskutsut
    • Listautumiset
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Löydä
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi
Pörssitiedote

Finanssivalvonta on myöntänyt Sentica Buyout V Ky:lle, Sentica Buyout V Co-Investment Ky ja niiden kanssa yksissä tuumin toimiville henkilöille pysyvän luvan poiketa velvollisuudesta tehdä pakollinen julkinen ostotarjous

Eezy

EEZY OYJ -- PÖRSSITIEDOTE -- 9.4.2026 KLO 15.30

Finanssivalvonta on myöntänyt Sentica Buyout V Ky:lle, Sentica Buyout V Co-Investment Ky ja niiden kanssa yksissä tuumin toimiville henkilöille pysyvän luvan poiketa velvollisuudesta tehdä pakollinen julkinen ostotarjous

EI JULKAISTAVAKSI TAI LEVITETTÄVÄKSI, KOKONAAN TAI OSITTAIN, SUORAAN TAI VÄLILLISESTI, YHDYSVALLOISSA, AUSTRALIASSA, KANADASSA TAI JAPANISSA, TAI NÄIHIN MAIHIN, TAI MUUSSA VALTIOSSA TAI VALTIOON, JOSSA JULKAISEMINEN TAI LEVITTÄMINEN OLISI LAINVASTAISTA.

Eezy Oyj ("Eezy" tai "Yhtiö") on tiedottanut 3.3.2026, että se suunnittelee osakkeenomistajien merkintäetuoikeuteen perustuvaa osakeantia kerätäkseen enintään noin 10 miljoonan euron bruttovarat ("Osakeanti"). Eezyn varsinainen yhtiökokous on 25.3.2026 yksimielisesti päättänyt valtuuttaa hallituksen päättämään merkintäoikeusannista. Eezyn hallitus on 25.3.2026 varsinaisen yhtiökokouksen valtuutukseen perustuen päättänyt noin 10 miljoonan euron merkintäetuoikeusannista.

Eezy on aiemmin 3.3.2026 tiedottanut, että Yhtiön suurimmat osakkeenomistajat, Sentica Buyout V Ky, Sentica Buyout V Co-Investment Ky, Meissa-Capital Oy, SVP-Invest Oy ja Paul Savolainen, jotka edustavat yhteensä 49,03 prosenttia Yhtiön osakkeista, ovat tietyin tavanomaisin ehdoin sitoutuneet merkitsemään Osakeannissa tarjottavia uusia osakkeita määrällä, joka vastaa yhteensä noin 4,9 miljoonaa euroa ja 49,03 prosenttia Osakeannin kokonaismäärästä ("Merkintäsitoumukset"). Lisäksi Sentica Buyout V Ky ja Sentica Buyout V Co-Investment Ky ovat antaneet Osakeannille täyden merkintätakauksen ilman merkintätakauspalkkiota (yhdessä "Takaussitoumukset" ja erikseen "Takaussitoumus").

Sentica Buyout V Ky:n ja Sentica Buyout V Co-Investment Ky:n antamat Merkintäsitoumukset ja Takaussitoumukset ovat olleet ehdollisia muun muassa sille, että Finanssivalvonta myöntää arvopaperimarkkinalain (746/2012, muutoksineen) 11 luvun 26 §:n mukaisesti Sentica Buyout V Ky:lle ja sen kanssa yksissä tuumin toimiville henkilöille (yhdessä "Hakijat") pysyvän poikkeusluvan velvollisuudesta tehdä pakollinen julkinen ostotarjous Yhtiön lopuista osakkeista ja Yhtiön liikkeeseen laskemista sen osakkeisiin oikeuttavista arvopapereista siinä tapauksessa, että Sentica Buyout V Ky:n ja vastaavasti Hakijoiden ääniosuus ylittäisi 30 tai 50 prosenttia Yhtiön kaikkien osakkeiden tuottamista äänistä Osakeannin seurauksena, sekä sille, että Yhtiön varsinainen yhtiökokous myöntää hallitukselle valtuutuksen Osakeannin toteuttamiseen.

Eezy on saanut tänään Hakijoilta tiedon, että Hakijat ovat hakeneet ja että Finanssivalvonta on 9.4.2026 päättänyt myöntää Hakijoille pysyvän poikkeusluvan velvollisuudesta tehdä pakollinen julkinen ostotarjous, vaikka Sentica Buyout V Ky:n ja vastaavasti Hakijoiden ääniosuus Yhtiössä ylittäisi 30 tai 50 prosentin tarjousvelvollisuusrajan Merkintäsitoumuksen ja Takaussitoumuksen toteutuessa. Tarjousvelvollisuusraja voisi ylittyä Sentica Buyout V Ky:n ja Sentica Buyout V Co-Investment Ky:n merkitessä Yhtiön osakkeita Osakeannissa Merkintäsitoumuksen ja Takaussitoumuksen mukaisesti, riippuen siitä, merkitsevätkö muut osakkeenomistajat tai sijoittajat kaikki Osakeannissa tarjottavat muut osakkeet vai eivät.

Poikkeusluvan edellytyksenä on, etteivät Hakijat tai Hakijoiden kanssa yksissä tuumin toimivat henkilöt tarjousvelvollisuusrajan ylittämisen jälkeen hanki tai merkitse lisää Yhtiön osakkeita tai muutoin kasvata ääniosuuttaan Yhtiössä. Lisäksi Finanssivalvonta on päätöksessään todennut, että jollei vähemmistöosakkeenomistajien asemaa ole turvattu riittävästi muulla tavoin, tällaisissa tapauksissa tarjousvelvollisuudesta myönnettävän poikkeuksen edellytyksenä on, että järjestelystä riippumattomat osakkeenomistajat päättävät järjestelystä kohdeyhtiön yhtiökokouksessa. Finanssivalvonta on päätöksessään katsonut, että Hakijoiden hakemuksessa kuvatun Yhtiön varsinaisessa yhtiökokouksessa 25.3.2026 yksimielisesti tehdyn päätöksen sekä ennen yhtiökokousta julkistettujen pörssitiedotteiden perusteella poikkeusluvan edellytykset tarjousvelvollisuudesta täyttyvät.

Lisätietoja: 

Johan Westermarck
Toimitusjohtaja
johan.westermarck@eezy.fi
puh. +358 50 339 7972

Jakelu:

Nasdaq Helsinki
www.eezy.fi

Eezy Oyj lyhyesti

Eezy auttaa asiakkaitaan menestymään tarjoamalla nopeasti parhaat osaajat muuttuviin tilanteisiin valtakunnallisesti. Henkilöstövuokraus, rekrytointi, kevytyrittäjyys ja muut työelämän asiantuntijapalvelumme tarjoavat monipuolisimmat keinot työn ja tekijöiden kohtaamiseen. Vuonna 2025 Eezyn konserniliikevaihto oli 139 miljoonaa euroa ja se työllisti 20 000 ihmistä. Eezyn osake noteerataan Nasdaq Helsingissä. CSRD:n mukainen kestävyysselvitys julkaistaan osana tilinpäätöstä. Lue lisää: www.eezy.fi.

TÄRKEITÄ TIETOJA

Tätä tiedotetta ei tule pitää tarjouksena myydä arvopapereita Yhdysvalloissa. Arvopapereita ei saa myydä Yhdysvalloissa, ellei niitä ole rekisteröity Yhdysvaltain arvopaperimarkkinoita valvovassa viranomaisessa (Securities and Exchange Commission) tai vapautettu rekisteröinnistä Yhdysvaltain vuoden 1933 arvopaperilain, muutoksineen, säädetyn poikkeuksen mukaisesti. Yhtiön aikomuksena ei ole rekisteröidä Yhdysvalloissa mitään osaa Osakeannista eikä tarjota arvopapereita yleisölle Yhdysvalloissa.

Tämän tiedotteen levittäminen voi olla lailla rajoitettua, ja henkilöiden, jotka saavat haltuunsa tässä tiedotteessa mainittuja asiakirjoja tai muita tietoja, on hankittava tiedot näistä asianmukaisista oikeudellisista rajoituksista ja noudatettava niitä. Tämän tiedotteen sisältämiä tietoja ei ole tarkoitettu julkistettavaksi tai levitettäväksi, kokonaan tai osittain, suoraan tai välillisesti, Yhdysvalloissa, Australiassa, Kanadassa tai Japanissa, tai näihin maihin, tai muussa valtiossa tai valtioon, jossa julkaiseminen tai levittäminen olisi lainvastaista. Näiden rajoitusten noudattamatta jättäminen voi johtaa näiden edellä mainittujen maiden arvopaperilakien rikkomiseen. Tätä tiedotetta ei ole suunnattu eikä tarkoitettu levitettäväksi millekään henkilölle tai taholle tai käytettäväksi minkään henkilön tai tahon toimesta, jolla on kansalaisuus tai joka asuu tai oleskelee missä tahansa paikassa, osavaltiossa, maassa tai muulla alueella, jossa tällainen levittäminen, julkistaminen, saatavilla olo tai käyttäminen olisi lakien tai määräysten vastaista tai mikäli kyseisellä alueella vaaditaan rekisteröintejä tai lupia.

Lukuun ottamatta Suomea, tämä tiedote on tarkoitettu Euroopan talousalueen jäsenvaltioissa ainoastaan asetuksen (EU) 2017/1129 (“Esiteasetus”) artiklassa 2(e) määritellyille kokeneille sijoittajille tai Yhdistyneessä kuningaskunnassa henkilöille, jotka ovat kokeneita sijoittajia säädöksen Public Offers and Admissions to Trading Regulations 2024 mukaisesti.

Tämä tiedote jaetaan ja on suunnattu vain henkilöille, jotka ovat (i) Yhdistyneen kuningaskunnan ulkopuolella; (ii) vuoden 2000 rahoituspalvelu- ja markkinalain (Financial Services and Markets Act) (Financial Promotion) vuoden 2005 määräyksen (“Määräys”) artiklan 19(5) piiriin kuuluvia sijoitusalan ammattilaisia; tai (iii) Määräyksen artiklan 49(2)(a)-(d) piiriin kuuluvia korkean varallisuusaseman yhtiöitä (high net worth companies) ja muita henkilöitä, joille se voidaan laillisesti tiedottaa (kaikki tällaiset henkilöt jäljempänä “relevantit henkilöt”). Kaikki tässä tiedotteessa mainitut arvopaperit on tarkoitettu vain, ja jokainen kutsu, tarjous tai sopimus merkitä, ostaa tai muutoin hankkia sanottuja arvopapereita tullaan tekemään ainoastaan, relevanteille henkilöille. Kenenkään, joka ei ole relevantti henkilö, ei tule toimia tämän tiedotteen perusteella tai luottaa siihen tai mihinkään sen sisältöön.

Tämä tiedote ei ole Esiteasetuksessa tarkoitettu esite eikä sellaisenaan tai osaksi muodosta eikä sitä tule pitää tarjouksena myydä tai tarjouspyyntönä ostaa, hankkia tai merkitä mitään arvopapereita tai kehotuksena sijoitustoimintaan ryhtymiseen mihinkään arvopaperiin liittyen. Yhtiö on laatinut Osakeannin yhteydessä Poikkeusasiakirjan Esiteasetuksen artiklan 1.4 db):n mukaisesti. Poikkeusasiakirja on laadittu Esiteasetuksen Liitteen IX vaatimusten mukaisesti. Poikkeusasiakirja ei ole Esiteasetuksessa tarkoitettu esite, eikä Finanssivalvonta tarkasta eikä hyväksy sitä.

Mitään sopimusta, sitoumusta tai sijoituspäätöstä ei tule tehdä perustuen tämän tiedotteen osaan tai tietoon sen levittämisestä eikä näihin tule luottaa minkään sopimuksen, sitoumuksen tai sijoituspäätöksen yhteydessä. Tämän tiedotteen sisältämiä tietoja ei ole riippumattomasti vahvistettu. Mitään nimenomaisia tai hiljaisia vakuutuksia tai sitoumuksia ei ole annettu koskien tässä tiedotteessa annettujen tietojen tai näkemysten asianmukaisuutta, virheettömyyttä, täydellisyyttä tai oikeellisuutta eikä näihin tulisi luottaa. Yhtiö tai mikään sen lähipiiriin kuuluvista tahoista, neuvonantajista tai edustajista tai mikään muu taho ei ole vastuussa mistään (tuottamuksellisesti tai muutoin aiheutuneesta) vahingosta, joka aiheutuu tämän tiedotteen käytöstä tai sen sisällöstä tai muutoin tämän tiedotteen yhteydessä. Jokaisen on luotettava omaan selvitykseensä ja analyysiinsä Yhtiöstä, sen tytäryhtiöistä, sen arvopapereista ja transaktioista, mukaan lukien näihin liittyvät hyödyt ja riskit.

Nordea Bank Oyj toimii Osakeannissa ainoastaan Yhtiön eikä kenenkään muun puolesta. Nordea Bank Oyj ei pidä ketään muuta tahoa asiakkaanaan Osakeannin yhteydessä. Nordea Bank Oyj ei ole vastuussa kenellekään muulle kuin Yhtiölle asiakkailleen antamansa palvelun tarjoamisesta, Osakeantiin liittyvien neuvojen antamisesta tai muusta tässä esitetystä transaktiosta tai järjestelystä.

Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.