Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi
Lehdistötiedote

Goforen muutosneuvottelut päätökseen

Gofore

Goforen muutosneuvottelut päättyivät 7.5.2025, ja niiden lopputuloksesta tiedotettiin tänään henkilöstölle. Neuvottelujen lopputuloksena Gofore vähentää 80 henkilöä hallinnossa ja asiantuntijarooleissa. Henkilöstövähennykset tarkoittavat yhtiölle vuositasolla arviolta 6,4 miljoonan euron säästöjä. Irtisanottujen määrät ovat paikallisesti 42 Helsingistä, 27 Tampereelta ja yhteensä 11 henkilöä muilta paikkakunnilta.

Gofore aloitti 14.4.2025 muutosneuvottelut mukauttaakseen palvelu- ja osaamisrakennettaan vastaamaan pitkään heikentyneenä jatkunutta asiakaskysyntää sekä tehostamaan toimintaa. Työntekijöiden edustajat ja johto päätyivät yhdessä lyhentämään neuvotteluiden kestoa yli kahdella viikolla.

Neuvottelujen piirissä oli 830 työntekijää Suomessa, ja Gofore arvioi ennen niiden alkua henkilöstön vähennystarpeeksi enintään 95 henkilöä asiantuntijarooleissa ja hallinnossa.

"Kiitän neuvottelijoita siitä, että pystyimme yhdessä sopimaan tiiviimmästä neuvotteluprosessista ja veimme neuvottelut läpi hyvässä hengessä ja yhteisessä ymmärryksessä ratkaisujen tarpeellisuudesta. Oli todella tärkeää, että pystyimme pitämään epävarmuuden jakson goforelaisille mahdollisimman lyhyenä. Kiitos myös koko henkilöstölle resilienssistä ja avoimesta keskusteluasenteesta, jota yhteisömme on taas osoittanut", Goforen toimitusjohtaja Mikael Nylund sanoo.

Neuvottelut sujuivat hyvässä hengessä ja asioita tarkasteltiin monesta näkökulmasta. Neuvottelut olivat myös hyvin avoimet ja niiden kulusta tiedotettiin poikkeuksellisen paljon henkilöstölle. Työnantaja otti huomioon luottamushenkilöiden näkemyksiä, ja oli hyvä päätös lyhentää työntekijöiden epävarmuuden kestoa. Gofore tarjoaa irtisanottaville myös laajan muutosturvan”, kommentoi Goforen pääluottamushenkilö Staffan Österholm.

"Muutosneuvotteluiden jälkeen suuntaamme yhdessä katseen arjen asiakastyöhön ja strategiamme toteuttamiseen. Kykymme panostaa asiakastyössä oleviin asiantuntijoihin sekä poikkeuksellisen asiakasarvon luomiseen vahvistuu keventyvän hallinnon sekä pienentyvän vapaan kapasiteetin myötä", Mikael Nylund sanoo.

Muutos vahvistaa Goforen kilpailukykyä ja mahdollistaa kasvun alueilla, joilla asiakaskysynnän arvioidaan jatkuvan vahvana. Erityisiä vahvan kysynnän alueita ovat dataan ja tekoälyyn liittyvät palvelut sekä kyberturvallisuus-, arkkitehtuuri-, ERP-, projekti- ja teknologiajohtamisen palvelut. 

Lisätietoja:

Mikael Nylund, toimitusjohtaja, Gofore Oyj 
p. 040 540 2280 
mikael.nylund@gofore.com 

Staffan Österholmin haastattelupyynnöt

Emmi Berlin, IR-päällikkö, Gofore Oyj
p. 0400 903 260
emmi.berlin@gofore.com

Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.