GRK Infra Oyj Pörssitiedote 2.7.2026 klo 11.10
GRK Infra Oyj ("GRK" tai "Yhtiö") on 2.7.2026 vastaanottanut Keijo Haavikolta arvopaperimarkkinalain ("AML") 9 luvun 5 §:n mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan Keijo Haavikon osuus GRK:n osakkeista on 2.7.2026 alittanut kymmenen (10) prosenttia. Ilmoituksen mukaan ilmoituksen perusteena on osakkeiden tai äänioikeuksien jakautumista muuttava tapahtuma. Ilmoitus koskee GRK:n toteuttamien suunnattujen osakeantien johdosta tapahtunutta liputusrajan alittamista.
Ilmoituksessa todetusti GRK tiedotti 30.6.2026 kahdella erillisellä pörssitiedotteella Yhtiön hallituksen päätöksistä toteuttaa kaksi suunnattua osakeantia. GRK tiedotti 2.7.2026, että suunnatuissa osakeanneissa liikkeeseen lasketut yhteensä 1 797 648 uutta GRK:n osaketta on 2.7.2026 rekisteröity Patentti- ja rekisterihallituksen ylläpitämään kaupparekisteriin. Tämän myötä GRK:n osakkeiden lukumäärä on noussut yhteensä 42 766 879 osakkeeseen ja Keijo Haavikon omistusosuus GRK:ssa on laskenut 9,76 prosenttiin. GRK:lla on yksi osakesarja, jossa kullakin osakkeella on yksi ääni.
Keijo Haavikon kokonaisosuus GRK:n osakkeista ja äänistä ilmoituksen mukaan:
| % osakkeista ja äänistä | % osakkeista ja äänistä rahoitus-välineiden kautta | Yhteenlaskettu %-osuus | Kohdeyhtiön osakkeiden ja äänten kokonais-määrä |
Osuus liputusrajan saavuttamisen tai rikkoutumisen jälkeen | Osakkeista: 9,76 % | - | Osakkeista: 9,76 % | 42 766 879 |
Edellisessä liputusilmoituksessa ilmoitettu osuus (jos liputettu) | Osakkeista: 10,18 % Äänistä: 10,18 % | - | Osakkeista: 10,18 % Äänistä: 10,18 % |
|
Tiedot omistus- ja ääniosuudesta liputusrajan rikkoutumisen jälkeen:
A: Osakkeet ja äänet:
| Osakkeiden ja äänten lukumäärä | Osakkeiden ja äänten %-osuus | ||
Osakesarja / osakelaji | Suora | Välillinen | Suora | Välillinen |
FI4000517966 | 4 171 951 | - | Osakkeista: 9,76 % | - |
A YHTEENSÄ | 4 171 951 | - | Osakkeista: 9,76 % | - |
GRK suunnittelee, korjaa ja rakentaa teitä, väyliä, raiteita ja siltoja, jotta arki sujuu, ihmiset kohtaavat ja syntyy kestävämpi tulevaisuus. GRK:n osaamista on myös sähköverkkorakentaminen ja ympäristöteknologia. Toimimme Suomessa, Ruotsissa ja Virossa noin 1 200 ammattilaisen voimin. GRK:n ydinosaamiseen kuuluvat monipuolisten infrarakennushankkeiden toteutus, suurten ja pienten hankkeiden projektinjohto sekä laaja-alainen rataosaaminen. GRK tarjoaa palvelut suunnittelusta rakentamiseen ja kunnossapitoon.
Asiakkaitamme ovat valtionhallinto, kunnat ja kaupungit sekä yksityinen sektori. GRK toimii useissa projekteissa yhteistyössä infra-alan muiden yritysten kanssa.
GRK-konserniin kuuluvat emoyhtiö GRK Infra Oyj:n lisäksi maayhtiöt jokaisessa toimintamaassa: Suomessa GRK Suomi Oy, Keski-Suomen Betonirakenne Oy ja KSBR Rent Oy, Virossa GRK Eesti AS, A-Kaabel OÜ ja Novus Initium Investments OÜ sekä Ruotsissa GRK Sverige AB ja KSBR Sverige AB. Emoyhtiö GRK Infra Oyj vastaa konsernin hallinnosta ja rahoituksesta. Maayhtiöt harjoittavat konsernin operatiivista toimintaa.