Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
    • Transkriptit
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi
Lehdistötiedote

Immunovias VD och styrelseledamöter meddelar avsikt att fullt ut nyttja sina teckningsoptioner av serie TO 3

Immunovia

LUND (SVERIGE) – Immunovia (IMMNOV: Nasdaq Stockholm), Immunovia (IMMNOV: Nasdaq Stockholm) (”Bolaget”) meddelar idag att Immunovias VD och styrelseledamöter avser att nyttja samtliga teckningsoptioner av serie TO 3 som de erhöll i Bolagets företrädesemission som offentliggjordes den 20 maj 2024.

Immunovias VD Jeff Borcherding, en av Bolagets största aktieägare, har för avsikt att nyttja samtliga teckningsoptioner som han förvärvade i den nyligen genomförda företrädesemissionen. Därutöver har samtliga styrelseledamöter som för närvarande innehar teckningsoptioner av serie TO 3 — Martin Møller, Hans Johansson och Peter Høngaard Andersen — meddelat sin avsikt att fullt ut nyttja de teckningsoptioner av serie TO 3 som de innehar. Totalt har innehavare av 825 834 teckningsoptioner av serie TO 3 meddelat sin avsikt att fullt ut nyttja sina teckningsoptioner av serie TO 3 under den pågående nyttjandeperioden.

”Immunovia har en mycket ljus framtid. Likviden från teckningsoptionerna kommer att finansiera den kommersiella lanseringen av nästa generations test under tredje kvartalet och ytterligare kliniska studier för att säkerställa kostnadsersättning. Styrelsen och jag är glada över att kunna nyttja våra teckningsoptioner av serie TO 3 och stödja dessa investeringar.” säger Jeff Borcherding, Immunovias VD.

En (1) teckningsoption serie TO 3 berättigar innehavaren till teckning av en (1) ny aktie i Bolaget till en teckningskurs om 0,24 SEK per aktie. Nyttjandeperioden pågår till och med den 15 april 2025. Sista dag för handel med teckningsoptioner serie TO 3 är den 11 april 2025 och utfallet av nyttjandet av teckningsoptionerna kommer att offentliggöras via pressmeddelande omkring den 17 april 2025.

För mer information, vänligen kontakta:
Jeff Borcherding 
CEO och koncernchef
jeff.borcherding@immunovia.com  

Immunovia i korthet
Immunovia AB är ett diagnostikföretag med visionen att öka överlevnadsfrekvensen för patienter med bukspottkörtelcancer genom tidig upptäckt av cancer. Immunovia fokuserar på utveckling och kommersialisering av blodbaserade tester för att detektera proteiner och antikroppar som indikerar att en högriskindivid har utvecklat bukspottkörtelcancer. Immunovia samarbetar och engagerar sig med vårdgivare, ledande experter och patientgrupper globalt för att göra detta test tillgängligt för alla högriskgrupper för bukspottkörtelcancer.
USA är världens största marknad för upptäckt av cancer i bukspottkörteln. Företaget uppskattar att den adresserbara amerikanska marknaden omfattar 1,8 miljoner individer som årligen kan dra nytta av ett test.
Immunovias aktier (IMMNOV) är noterade på Nasdaq Stockholm. För mer information, besök www.immunovia.com.  

Bifogade filer
Immunovias VD och styrelseledamöter meddelar avsikt att fullt ut nyttja sina teckningsoptioner av serie TO 3

Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.