Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

INVESTORS HOUSE Q3 2026 – vakaan kehityksen neljännes

INVESTPörssitiedote04.11.2026 klo 08.30
Keskustele

Investors House Oyj

Osavuosikatsaus Q3 2026

4.11.2026 klo 8.30

INVESTORS HOUSE Q3 2026 – vakaan kehityksen neljännes

Yhteenveto Q3 2026 (vertailukausi Q3 2025)

Kolmannella neljänneksellä Investors House jatkoi perusliiketoimintaansa. Kolmannen neljänneksen tulos oli 0,3 M€ (0,4 M€). Tulostaso kuvaa nykyisen toiminnan kannattavuutta.

Katsauskaudella määritettiin strategisiksi tavoitteiksi kannattavuus, joka mahdollistaa osakekohtaisen osingon kasvun sekä toimia vähintään 45 % omavaraisuusasteella. Ensin mainitun tavoitteen saavuttaminen edellyttää kasvuinvestointeja.

14.4.2026 kokoontunut yhtiökokous päätti osingonjaosta kahdessa erässä yhteensä 0,37 €/osake. Kolmannella neljänneksellä 26.8.2026 maksettiin tästä osingonjaosta toinen erä 0,12 €/ osake. Osinkojen ensimmäinen erä 0,25 € /osake maksettiin heti yhtiökokouksen jälkeen huhtikuussa. Tämä on 11. peräkkäinen kasvavan osakekohtaisen osingon vuosi.

Yhteenveto tammi-syyskuu 2026 (vertailukausi tammi-syyskuu 2025)

Konsernin tulos ajalta 1-9 2026 oli 0,3 M€ (4,2 M€). Vertailuvuoden luvuissa näkyy kesäkuussa 2025 myydyn Apitaren tuoma tuotto ja sen myynnistä kertynyt voitto.

Omavaraisuusaste oli 50,7 % (48,1 %) strategisen tavoitteen ollessa yli 45 %.

Jukka Akselin valittiin yhtiön toimitusjohtajaksi 14.4.2026 alkaen ja aikaisempi toimitusjohtaja Petri Roininen hallituksen puheenjohtajaksi. Jukka Akselin hankki 119 618 kpl Investors House Oyj:n osakkeita nousten määräysvaltayhtiönsä kautta Investors Housen viidenneksi suurimmaksi osakkeenomistajaksi.

TOIMITUSJOHTAJA JUKKA AKSELIN:

”Vuoden kolmannen neljänneksen tulos oli edellistä neljännestä parempi ja odotusten mukainen. Loppuvuoden H2 2026 tuloksen odotetaan hieman kasvavan alkuvuoteen verrattuna, mutta sen odotetaan jäävän edellisvuotta merkittävästi heikommaksi.

Kuten aiemmin olemme kertoneet, kuluva vuosi on rakennemuutoksen vuosi. Tutkimme erilaisia ostoja ja myyntejä, joilla tulevina vuosina toteutamme strategisia tavoitteita. Vahvan omavaraisuuden ja 5.000.000 osakkeen antivaltuutuksen ansiosta sijoituskapasiteettimme on hyvä.

Kolmannen vuosineljänneksen aikana olemme edistäneet strategiamme mukaisten uusien sijoitus- ja kehityskohteiden kartoittamista sekä käynnistäneet neuvotteluja useista mahdollisista kohteista. Tavoitteenamme on edelleen parantaa yhtiön kannattavuutta valikoiduilla uusilla sijoituksilla ja toisaalta kierrättämällä pääomia muista sijoituksista.

Palveluliiketoiminnassa olemme aloittaneet resursoinnin vahvistamisen. Painopiste säilyy toiminnan kehittämisessä ja uusasiakashankinnassa.”

YHTEENVETOTAULUKKO Q3 2026     
       
 7-9/20267-9/2025Muutos-%1-9/20261-9/2025Muutos-%
Liikevaihto, t eur1 3551 438-6 %4 2666 559-35 %
Nettotuotto, t eur80764625 %1 7103 148-46 %
Katsauskauden tulos, t eur338358-6 %3454 199-92 %
Omavaraisuusaste, %   50,748,12,6

LÄHIAJAN RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT

Suomen julkisen talouden heikkous, kansantalouden heikko kasvu sekä etuusperusteisen eläkejärjestelmän sijoitusvarojen painopisteen siirtyminen kotimaasta ulkomaille yli 80 %:n painolla muodostavat kenties suurimman pitkävaikutteisen toimintaympäristön riskin.

Markkinaolosuhteilla voi olla vaikutusta kiinteistöjen arvoihin, vuokrauskysyntään ja -tasoon.

Venäjä, Iran ja turvallisuuspoliittinen tilanne

Yhtiöllä ei ole liiketoimintaa eikä suoria sidoksia Venäjälle. Mahdolliset Venäjään kohdistuvat taloudelliset pakotteet eivät suoraan vaikuta yhtiöön.  Epäsuorasti pakotteilla ja turvallisuuspoliittisella tilanteella on vaikutus yleiseen toimintaympäristöön.

Iranin kriisi lisää epävarmuutta ja aiheuttaa paineita kustannusnousuun rakentamisessa ja korkokustannuksissa, mikä lisää epävarmuutta kiinteistösektorille.

Korkotaso nousussa, muut tekijät ennallaan

Energian hinnannousu ja Lähi-idän kriisi ovat lisänneet inflaatiopaineita ja muuttaneet korkonäkymää aiempaa epävarmemmaksi. EKP nosti ohjauskorkoja kesäkuussa 2026, mutta on pitänyt korkotason sen jälkeen ennallaan. Inflaatiokehityksen jatkuessa odotettua voimakkaampana korkotaso voi säilyä korkeana tai nousta edelleen. Korkotason muutokset ovat oleellisia kiinteistösektorin toimintaympäristön kannalta.

Pankkien pääomavaatimusten, kiinteistövakuuksiin kohdistuvien riskipainojen ja muun finanssiregulaation muutokset voivat kiristää kiinteistörahoituksen ehtoja ja saatavuutta.

Yhtiön omistamien kiinteistöjen vuokrausaste voi vaihdella ja palveluliiketoiminnan asiakassuhteet voivat muuttua.

OHJEISTUS

Investors House pitää tilikauden 2026 tuloksen ohjeistuksen ennallaan. Investors House arvioi, että vuoden 2026 tulos on merkittävästi heikompi kuin vuoden 2025 vahva tulos.

Vuodesta 2026 tulee arviomme mukaan rakennemuutoksen vuosi. Yhtiö organisoituu uudelleen päätettyään olla jakautumatta kiinteistö- ja palveluliiketoimintaan sekä luovuttuaan rahastoliiketoiminnasta.

Vuoden 2026 painopisteenä on konsernin rakenteen kehittäminen. Arvioimme, että vuosi 2027 on uuden kasvun vuosi ja tulokset näyttäytyvät arviomme mukaan kokonaisuudessaan vuonna 2028.

JULKAISUTILAISUUS

Toimitusjohtaja Jukka Akselin esittelee Q3 2026 osavuosikatsauksen 4.11.2026 klo 13 yhtiön pääkonttorilla Helsingin Triplassa sijoittajille, medialle ja analyytikoille tarkoitetussa tilaisuudessa.

Helsinki 4.11.2026

Investors House Oyj

Lisätiedot:    Toimitusjohtaja Jukka Akselin, puh 040 504 1401

Jakelu:     Nasdaq Helsinki, keskeiset tiedotusvälineet, www.investorshouse.fi


Liitteet
Investors House Oyj Osavuosikatsaus Q3 2026.pdf