Kemira Oyj, Pörssitiedote, 2.10.2026 klo 13.30
Kemira Oyj:n hallitus on päättänyt osingon toisen erän täsmäytys- ja maksupäivät varsinaisen yhtiökokouksen 2026 sille antaman valtuutuksen perusteella. Osingon toinen erä on suuruudeltaan 0,38 euroa osakkeelta.
Osingon toinen erä maksetaan osakkeenomistajille, jotka ovat täsmäytyspäivänä 6.10.2026 merkittyinä Euroclear Finland Oy:n pitämään osakasluetteloon. Osingon maksupäiväksi vahvistettiin 13.10.2026.
Kemiran 19.3.2026 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti hallituksen ehdotuksen mukaisesti osingoksi 0,76 euroa osakkeelta vuodelta 2025 sekä osingon maksettavaksi kahdessa erässä. Osingon ensimmäinen erä, 0,38 euroa osakkeelta, maksettiin 8.4.2026.
Lisätietoja:
Kemira Oyj
Kiira Fröberg, sijoittajasuhdejohtaja
puh. 040 760 4258
kiira.froberg@kemira.com
Kemira on maailman johtavia, kestäviä kemikaaliratkaisuja runsaasti vettä käyttäville teollisuudenaloille tarjoavia yhtiöitä. Toimimme globaalisti ja palvelemme laajaa joukkoa asiakkaita, kuten kunnallisia ja teollisia vedenkäsittelytoimijoita ja kuituteollisuutta. Varmistamme tuotteidemme ja palveluidemme avulla, että miljoonat ihmiset saavat puhdasta vettä joka päivä, ja autamme asiakkaitamme edistämään kiertotaloutta ja resurssitehokkuutta koko arvoketjussa. Vuonna 2025 Kemiran liikevaihto oli 2,8 miljardia euroa, ja henkilöstöä oli noin 4 900. Kemiran osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä (tunnus: KEMIRA). www.kemira.fi