Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Lemonsoft Oyj:n Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2026 (tilintarkastamaton) - Nopeutuva tuotekehitys ja uudet tekoälyratkaisut vahvistavat kilpailukykyä

LEMONPörssitiedote05.11.2026 klo 10.00
Keskustele
Lataa tiedote

Lemonsoft Oyj | Yhtiötiedote | 05.11.2026 klo 10:00:00 EET

HEINÄ - SYYSKUU 2026, IFRS

  • Liikevaihto oli 7 171 tuhatta euroa (7 065) ja kasvoi 1,5 %
  • Käyttökate (EBITDA) oli 2 762 tuhatta euroa (2 907), osuus liikevaihdosta 38,5 % (41,1)
  • Oikaistu käyttökate oli 2 822 tuhatta euroa (2 736), osuus liikevaihdosta 39,4 % (38,7)
  • Liikevoitto (EBIT) oli 2 179 tuhatta euroa (2 400), osuus liikevaihdosta 30,4 % (34,0)
  • Oikaistu liikevoitto oli 2 507 tuhatta euroa (2 476), osuus liikevaihdosta 35,0 % (35,1)
  • Katsauskauden tulos oli 619 tuhatta euroa (1 872), osuus liikevaihdosta 8,6 % (26,5)

TAMMI - SYYSKUU 2026, IFRS

  • Liikevaihto oli 22 472 tuhatta euroa (22 047) ja kasvoi 1,9 %
  • Käyttökate (EBITDA) oli 6 851 tuhatta euroa (7 469), osuus liikevaihdosta 30,5 % (33,9)
  • Oikaistu käyttökate oli 7 066 tuhatta euroa (6 380), osuus liikevaihdosta 31,4 % (28,9)
  • Liikevoitto (EBIT) oli 5 069 tuhatta euroa (5 759), osuus liikevaihdosta 22,6 % (26,1)
  • Oikaistu liikevoitto oli 6 087 tuhatta euroa (5 413), osuus liikevaihdosta 27,1 % (24,6)
  • Katsauskauden tulos oli 2 668 tuhatta euroa (3 345), osuus liikevaihdosta 11,9 % (15,2)

Keskeiset tunnusluvut, IFRS

1 000 euroa7-9/20267-9/2025Muutos1-9/20261-9/2025Muutos1-12/2025
Liikevaihto7 1717 0651,5 %22 47222 0471,9 %29 454
SaaS5 9245 4778,2 %18 14116 6179,2 %22 177
Transaktiot468691-32,2 %1 7362 230-22,2 %2 974
Konsultointi ja muu liikevaihto779898-13,3 %2 5953 201-18,9 %4 303








Myyntikate6 1985 8685,6 %19 22218 8062,2 %24 927
Myyntikate-%86,4 %83,1 %
85,5 %85,3 %
84,6 %
Käyttökate (EBITDA)2 7622 907-5,0 %6 8517 469-8,3 %9 290
Käyttökate-%38,5 %41,1 %
30,5 %33,9 %
31,5 %
Oikaistu käyttökate2 8222 7363,1 %7 0666 38010,8 %8 201
Oikaistu käyttökate, % liikevaihdosta39,4 %38,7 %
31,4 %28,9 %
27,8 %
Liikevoitto (EBIT)2 1792 400-9,2 %5 0695 759-12,0 %7 041
Liikevoitto-%30,4 %34,0 %
22,6 %26,1 %
23,9 %
Oikaistu liikevoitto2 5072 4761,2 %6 0875 41312,5 %6 942
Oikaistu liikevoitto, % liikevaihdosta35,0 %35,1 %
27,1 %24,6 %
23,6 %
Katsauskauden voitto (tappio)6191 872-66,9 %2 6683 345-20,3 %4 363
Katsauskauden voitto (tappio), % liikevaihdosta8,6 %26,5 %
11,9 %15,2 %
14,8 %








Omavaraisuusaste, %58,1 %60,9 %
58,1 %60,9 %
61,5 %
Nettovelka7 5006 42316,8 %7 5006 42316,8 %4 016
Nettovelkaantumisaste, %25,6 %22,3 %
25,6 %22,3 %
13,6 %
Osakekohtainen tulos (EPS)0,030,11-70,3 %0,150,19-20,9 %0,25
Sijoitetun pääoman tuotto, % (ROIC)5,2 %6,1 %
12,2 %14,7 %
17,7 %
Oman pääoman tuotto, % (ROE)2,1 %6,7 %
9,1 %10,9 %
14,1 %
Henkilöstön määrä katsauskauden lopussa184196-6,1 %184196-6,1 %193
Ulkona olevat osakkeet kauden lopussa17 794 36717 928 748
17 794 36717 928 748
17 882 821
Ulkona olevat osakkeet kauden aikana keskimäärin17 794 36717 945 059
17 802 13118 236 618
18 149 850

Toimitusjohtaja Alpo Luostarinen

Kolmannella vuosineljänneksellä toimme markkinoille useita uusia toiminnallisuuksia ja keskityimme tukemaan sekä uusia että nykyasiakkaitamme uusimpien ratkaisujemme ja tekoälytoiminnallisuuksien käyttöönotossa. Liikevaihtomme oli 7,2 miljoonaa euroa ja kasvoi maltillisesti 1,5 prosenttia. SaaS-liikevaihdon kasvu pysyi hyvällä tasolla sen ollessa 8,2 prosenttia, ja sen osuus liikevaihdosta jatkoi kasvuaan ollen 82,6 (77,5) prosenttia. Oikaistu liikevoitto pysyi edellisvuoden tasolla sen ollessa 2,5 miljoonaa euroa eli 35,0 prosenttia liikevaihdosta. Heinäkuussa toteutetut Finvoicer Group Oy:tä ja Lixani Oy:tä koskevat yritysjärjestelyt heikentävät vertailukelpoisuutta edelliseen vuoteen, mutta samalla ne selkeyttävät strategista fokustamme ydintoimialoihimme.

Teollisuuden ja tukkukaupan markkinan piristyminen jatkui vuosineljänneksen aikana. Tämä näkyi myös myyntimme alkupäässä: ERP-liidien määrä ja tehtyjen tarjousten arvo olivat selkeästi aiempaa korkeammalla tasolla. Uusien kauppojen määrä jäi kuitenkin vielä hieman tavoitteestamme, mutta asiakkaiden päätöksenteko aktivoitui selvästi kolmannen kvartaalin lopussa. Voitimme vuosineljänneksellä useita uusia asiakkaita, jotka siirtyvät meille elinkaarensa loppuvaiheessa olevista kilpailevista järjestelmistä. Arvioimme tämän siirtymän tarjoavan meille merkittävän kasvumahdollisuuden lähivuosina.

Vuosineljänneksen aikana tapasimme aktiivisesti sekä nykyasiakkaitamme että potentiaalisia uusasiakkaita useissa live-tapahtumissa ja webinaareissa. Suorien asiakaskontaktien myötä erityisesti teollisuusasiakkaat ovat päättäneet aloittaa siirtymän moderneimpiin ratkaisuihimme ja uusimpiin tekoälyominaisuuksiin, jotka tehostavat mm. tilaus-toimitusketjua, tuotannon prosessien suunnittelua sekä ERP:n datan hyödyntämistä liiketoiminnan analytiikassa. Uusi asiakaspoistuma on kesän jälkeen ollut selvästi aiempaa maltillisempaa, mutta alkuvuonna tietoon tulleet irtisanomiset kasvattavat loppuvuonna toteutuvaa asiakaspoistumaa ja pitävät sen edelleen korkealla tasolla.

Tuotekehityksemme nopeus kasvoi vuosineljänneksellä selvästi. Tekoälyn ja agenttipohjaisen kehityksen ansiosta valmistuneiden toiminnallisuuksien määrä oli katsauskauden aikana noin kolminkertainen alkuvuoteen verrattuna. Olemme julkaisseet kesän jälkeen useita merkittäviä uudistuksia talouteen sekä tuotantoon liittyen. Kuluvan syksyn aikana olemme kehittäneet myös tuotteemme muita ydintoimintoja, kuten toimitusketjun ja varaston hallintaa. Uudistukset vahvistavat kilpailukykyämme teollisuuden ja tukkukaupan ohjelmistomarkkinassa.

Kansainvälistymisessä etenemme asiakasvetoisesti ja seuraamme teollisia asiakkaitamme ulkomaille. Rakennamme parhaillaan valmiuksiamme yhdessä nykyasiakkaidemme kanssa Ruotsissa, Saksassa ja Baltiassa. Lyhyellä aikavälillä varmistamme ensin tuotteen paikallisen toimivuuden nykyasiakkaidemme ulkomaisissa liiketoiminnoissa. Pidemmällä aikavälillä kehitämme nykyistä laajempaa ja kokonaisvaltaisempaa paikallista palvelukyvykkyyttä.

Lemonsoftin asema teollisuuden ja tukkukaupan ohjelmistomarkkinan johtavana toimijana Suomessa on vahva. Markkinan piristyminen, modernien ratkaisujemme julkaisun ja käyttöönoton nopeutuminen sekä parantunut asiakastyytyväisyys luovat hyvän pohjan kasvun kiihdyttämiselle vuoden 2027 aikana.

Konsernin taloudellinen kehitys

Konsernin taloudellinen tulos ja kannattavuus

Heinä-syyskuu 2026

Liikevaihto katsauskaudella oli 7 171 tuhatta euroa (7 065). Liikevaihto kasvoi 106 tuhatta euroa eli 1,5 %. Katsauskauden orgaaninen kasvu oli 0,2 %, jatkuvan liikevaihdon orgaaninen kasvu -0,5 % ja SaaS-liikevaihdon kasvu 8,2 %. Liikevaihtoa kasvatti maaliskuun 2026 alussa toteutettu Jakamo Oy:n yritysosto, jonka liikevaihto ei ollut mukana vertailukaudella. Orgaanisen liikevaihdon kasvusta on vähennetty yritysjärjestelyiden vaikutus (Jakamo Oy, Finvoicer Group Oy ja Lixani Oy).

SaaS-liikevaihdon osuus oli 82,6 % (77,5), transaktioliikevaihdon osuus 6,5 % (9,8), konsultointi ja muun liikevaihdon osuus 10,9 % (12,7). SaaS-liikevaihdon osuuden kasvuun vaikutti Jakamon yritysosto ja transaktioliikevaihdon sekä konsultointi ja muun liikevaihdon laskuun vaikutti Finvoicer Groupin myynti.

Käyttökate oli 2 762 tuhatta euroa (2 907) eli 38,5 % (41,1) liikevaihdosta. Oikaistu käyttökate (oikaisuerät eritelty Vaihtoehtoiset tunnusluvut osiossa) oli 2 822 tuhatta euroa (2 736) eli 39,4 % (38,7) liikevaihdosta.

Liikevoitto oli 2 179 tuhatta euroa (2 400) eli 30,4 % (34,0) liikevaihdosta. Oikaistu liikevoitto (oikaisuerät eritelty Vaihtoehtoiset tunnusluvut osiossa) oli 2 507 tuhatta euroa (2 476) eli 35,0 % (35,1) liikevaihdosta.

Katsauskauden tulos oli 619 tuhatta euroa (1 872) eli 8,6 % (26,5) liikevaihdosta. Katsauskauden tulokseen vaikuttavat kauden aikana toteutetut yritysjärjestelyt.

Liiketoiminnan rahavirta oli 1 808 tuhatta euroa (969).

Tammi-syyskuu 2026

Liikevaihto katsauskaudella oli 22 472 tuhatta euroa (22 047). Liikevaihto kasvoi 425 tuhatta euroa eli 1,9 %. Katsauskauden orgaaninen kasvu oli -1,9 %, jatkuvan liikevaihdon orgaaninen kasvu 0,3 % ja SaaS-liikevaihdon kasvu 9,2 %. Liikevaihtoa kasvatti maaliskuun 2026 alussa toteutettu Jakamo Oy:n yritysosto, jonka liikevaihto ei ollut mukana vertailukaudella. Orgaanisen liikevaihdon kasvusta on vähennetty yritysjärjestelyiden vaikutus (Jakamo Oy, Finvoicer Group Oy ja Lixani Oy).

SaaS-liikevaihdon osuus oli 80,7 % (75,4), transaktioliikevaihdon osuus 7,7 % (10,1), konsultointi ja muun liikevaihdon osuus 11,5 % (14,5). SaaS-liikevaihdon osuuden kasvuun vaikutti Jakamon yritysosto ja transaktioliikevaihdon sekä konsultointi ja muun liikevaihdon laskuun vaikutti Finvoicer Groupin myynti.

Käyttökate oli 6 851 tuhatta euroa (7 469) eli 30,5 % (33,9) liikevaihdosta. Oikaistu käyttökate (oikaisuerät eritelty Vaihtoehtoiset tunnusluvut osiossa) oli 7 066 tuhatta euroa (6 380) eli 31,4 % (28,9) liikevaihdosta. Vertailukaudella merkittävimpänä oikaisueränä on esitetty lisäkauppahinnan tuloutus.

Liikevoitto oli 5 069 tuhatta euroa (5 759) eli 22,6 % (26,1) liikevaihdosta. Oikaistu liikevoitto (oikaisuerät eritelty Vaihtoehtoiset tunnusluvut osiossa) oli 6 087 tuhatta euroa (5 413) eli 27,1 % (24,6) liikevaihdosta. Vertailukaudella merkittävimpänä oikaisueränä on esitetty lisäkauppahinnan tuloutus.

Katsauskauden tulos oli 2 668 tuhatta euroa (3 345) eli 11,9 % (15,2) liikevaihdosta. Katsauskauden tulokseen vaikuttavat kolmannen kvartaalin aikana toteutetut yritysjärjestelyt.

Liiketoiminnan rahavirta oli 4 990 tuhatta euroa (5 370).

Tase, rahoitus ja investoinnit

Taseen loppusumma katsauskauden lopussa oli 50 697 tuhatta euroa (48 090 vuoden 2025 lopussa).

Konsernissa on aktivoitu tuotekehitysmenoja vuoden 2026 aikana 357 tuhatta euroa (541 vertailukaudella 2025). Katsauskauden lopussa konsernin taseessa oli aktivoituja tuotekehitysmenoja yhteensä 3 137 tuhatta euroa (2 809 vuoden 2025 lopussa).

Oma pääoma oli 29 328 tuhatta euroa (29 516 vuoden 2025 lopussa), oma pääoma laski 188 tuhatta euroa.

Omavaraisuusaste oli 58,1 % (61,5 vuoden 2025 lopussa) ja korollista velkaa oli 12 047 tuhatta euroa (10 569 vuoden 2025 lopussa).

Rahavarat katsauskauden lopussa olivat 4 547 tuhatta euroa (6 553 vuoden 2025 lopussa).

Henkilöstö

Konsernin henkilöstömäärä 30.9.2026 oli 184 (196) henkilöä. Konsernin henkilöstö jakaantui seuraavasti:

  • tuoteorganisaatio 99 henkilöä
  • asiakastoiminnot 65 henkilöä
  • muut toiminnot yhteensä 20 henkilöä

Osakepohjainen kannustinjärjestelmä

Lemonsoft Oyj:n hallitus on perustanut maaliskuussa 2024 osakepohjaisen kannustinjärjestelmän yhtiön avainhenkilöille. Järjestelmän tarkoituksena on yhdistää osakkeenomistajien ja avainhenkilöiden tavoitteet yhtiön arvon nostamiseksi pitkällä aikavälillä, rohkaista johtoa sijoittamaan henkilökohtaisesti yhtiön osakkeisiin, sitouttaa johtohenkilöt yhtiöön sekä tarjota heille kilpailukykyinen palkkiojärjestelmä, jossa osallistujat voivat ansaita osakkeita palkkiona suorituksesta ja omasta sijoituksesta.

Suoriteperusteisessa lisäosakejärjestelmässä 2024-2028 on kolme ansaintajaksoa, jotka kattavat tilikaudet 2024-2026, 2025-2027 ja 2026-2028. Hallitus päättää vuosittain ansaintajakson alkamisesta ja sen yksityiskohdista. Osallistumisen ja palkkion saamisen edellytyksenä on, että järjestelmään osallistuva henkilö kohdentaa vapaasti siirrettävissä olevia hallussaan pitämiään Lemonsoft Oyj:n osakkeita järjestelmään tai hankkii yhtiön osakkeita hallituksen päättämän määrän.
 
Järjestelmästä maksettavat palkkiot maksetaan osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana. Palkkiot maksetaan kunkin ansaintajakson päättymistä seuraavan vuoden toukokuun loppuun mennessä. Rahaosuudella on tarkoitus kattaa palkkiosta osallistujalle aiheutuvat verot ja veronluonteiset maksut. Palkkiota ei pääsääntöisesti makseta, jos osallistujan työ- tai toimisuhde konsernissa päättyy ennen palkkion maksua.
 
Ensimmäisen ansaintajakson 2024-2026 ansaintakriteerinä on yhtiön osakkeen kokonaistuotto (Total Shareholder Return, TSR). Osallistujalle maksettava osuus enimmäispalkkiosta määräytyy hallituksen asettamien TSR-tasojen saavuttamisen perusteella. Järjestelmän kohderyhmään kuului yhteensä 4 henkilöä (toimitusjohtaja ja kolme johtoryhmän jäsentä). Ensimmäiseltä ansaintajaksolta 2024-2026 maksettavat bruttopalkkiot vastaavat arviolta yhteensä enintään 77 000 Lemonsoft Oyj:n osakkeen arvoa, mukaan lukien rahana maksettava osuus. Osakkeiden lopullinen määrä riippuu osallistujien hankkimien osakkeiden määrästä ja TSR-tasojen saavuttamisesta. Järjestelmän perusteella maksettavan palkkion määrää leikataan, jos hallituksen asettamat rajat ansaintajaksolta 2024-2026 maksettavalle palkkiolle ylitetään. Kohderyhmään kuuluvien avainhenkilöiden määrä on muuttunut ansaintajaksolla ja katsauskauden lopussa siihen kuuluu 2 henkilöä.

Toisen ansaintajakson 2025-2027 ansaintakriteerinä on yhtiön osakkeen kokonaistuotto (Total Shareholder Return, TSR). Osallistujalle maksettava osuus enimmäispalkkiosta määräytyy hallituksen asettamien TSR-tasojen saavuttamisen perusteella. Tämän ansaintajakson kohderyhmään kuuluu 4 henkilöä (mukaan lukien toimitusjohtaja ja kolme johtoryhmän jäsentä). Toiselta ansaintajaksolta maksettavat bruttopalkkiot vastaavat yhteensä enintään 102 675 Lemonsoft Oyj:n osakkeen arvoa, mukaan lukien rahana maksettava osuus. Osakkeiden lopullinen määrä riippuu osallistujien hankkimien osakkeiden määrästä ja TSR-tasojen saavuttamisesta. Järjestelmän perusteella maksettavan palkkion määrää leikataan, jos hallituksen asettamat rajat ansaintajaksolta 2025-2027 maksettavalle palkkiolle ylitetään. Kohderyhmään kuuluvien avainhenkilöiden määrä on muuttunut ansaintajaksolla ja katsauskauden lopussa siihen kuuluu 3 henkilöä.

Kolmannen ansaintajakson 2026-2028 ansaintakriteerinä on yhtiön osakkeen kokonaistuotto (Total Shareholder Return, TSR). Osallistujalle maksettava osuus enimmäispalkkiosta määräytyy hallituksen asettamien TSR-tasojen saavuttamisen perusteella. Tämän ansaintajakson kohderyhmään kuuluu 6 henkilöä (mukaan lukien toimitusjohtaja ja viisi johtoryhmän jäsentä). Kolmannelta ansaintajaksolta maksettavat bruttopalkkiot vastaavat yhteensä enintään 142 500 Lemonsoft Oyj:n osakkeen arvoa, mukaan lukien rahana maksettava osuus. Osakkeiden lopullinen määrä riippuu osallistujien hankkimien osakkeiden määrästä ja TSR-tasojen saavuttamisesta. Järjestelmän perusteella maksettavan palkkion määrää leikataan, jos hallituksen asettamat rajat ansaintajaksolta 2026-2028 maksettavalle palkkiolle ylitetään. Kohderyhmään kuuluvien avainhenkilöiden määrä on muuttunut ansaintajaksolla ja katsauskauden lopussa siihen kuuluu 5 henkilöä.

Osakkeet ja osakkeenomistajat

Osakepääoma ja osakkeiden lukumäärä
Yhtiöllä on yksi osakesarja ja kaikilla osakkeilla on yhtäläiset oikeudet. Katsauskauden lopussa Lemonsoft Oyj:n ulkona olevien osakkeiden määrä oli 17 794 367 (17 928 748) osaketta. Ulkona olevien osakkeiden määrä oli katsauskaudella tammi-syyskuu keskimäärin 17 802 131 (18 236 618) osaketta. Katsauskauden lopussa Lemonsoft Oyj:llä oli hallussaan 468 401 osaketta.

Yhtiön osake on kaupankäynnin kohteena Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämällä First North Growth Market Finland -markkinapaikalla. Katsauskauden heinä-syyskuun aikana osakkeen ylin kurssi oli 5,20 euroa ja alin 4,02 euroa. Päätöskurssi 30.9.2026 oli 4,54 euroa. Yhtiön osakekannan markkina-arvo katsauskauden päätöskurssilla oli noin 82,91 miljoonaa euroa. Osakkeen keskimääräinen päivittäinen vaihtovolyymi oli katsauskaudella 17 748 kappaletta (79 308 euroa).

Yhtiöllä oli 30.9.2026 yhteensä 2 139 osakkeenomistajaa. Yhtiön suurimmat osakkeenomistajat löytyvät yhtiön sijoittajasivuilta osoitteesta https://investors.lemonsoft.fi/osakkeenomistajat/.

Hallituksen valtuutukset
Lemonsoft Oyj on päättänyt yhtiökokouksessaan 14.4.2026 valtuuttaa hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta seuraavin ehdoin:

  • Hallitus on valtuutuksen nojalla oikeutettu päättämään enintään 1 800 000 yhtiön oman osakkeen hankkimisesta. Osakkeiden enimmäismäärä vastaa noin 9,9 % yhtiön kaikista osakkeista. Valtuutus käsittää myös oikeuden ottaa omia osakkeita pantiksi.
  • Yhtiön omia osakkeita voidaan hankkia muutoin kuin yhtiön osakkeenomistajien omistamien osakkeiden mukaisessa suhteessa (suunnattu hankkiminen).
  • Yhtiön omia osakkeita voidaan hankkia joko Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalla tai markkinapaikan ulkopuolella.
  • Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalla muodostuvaan hintaan tai muuhun markkinaehtoiseen hintaan.
  • Osakkeet hankitaan yhtiön vapaalla omalla pääomalla.
  • Osakkeet hankitaan käytettäväksi mahdollisten yrityskauppojen tai muiden järjestelyjen rahoittamiseen tai toteuttamiseen, yhtiön kannustinjärjestelmien toteuttamiseen, yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
  • Hallitus päättää muista omien osakkeiden hankkimiseen liittyvistä ehdoista.

Valtuutus on voimassa vuoden 2027 varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2027 saakka. Valtuutus korvaa varsinaisen yhtiökokouksen 9.4.2025 hallitukselle antaman valtuutuksen enintään 1 800 000 yhtiön oman osakkeen hankkimiseksi.

Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään maksullisesta tai maksuttomasta osakeannista ja osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen erityisten oikeuksien antamisesta yhdessä tai useammassa erässä seuraavin ehdoin:

  • Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 1 800 000 kappaletta, vastaten enintään noin 9,9 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Valtuutus koskee sekä uusien osakkeiden antamista että yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamista. Valtuutusta voidaan käyttää yrityskauppojen tai muiden järjestelyjen rahoittamiseen tai toteuttamiseen, yhtiön osakepohjaisten kannustinohjelmien toteuttamiseen ja yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi sekä muihin yhtiön hallituksen päättämiin tarkoituksiin.
  • Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään kaikista osakeannin sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, mukaan lukien oikeuden osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poikkeamiseen.

Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen, mutta kuitenkin enintään 30.6.2027 saakka, ja se korvaa aiemmat valtuutukset suunnatusta osakeannista ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta.

Merkittävät lähiajan riskit ja epävarmuustekijät

Taloudellisen tilanteen heikkenemisellä ja geopoliittisilla muutoksilla voi olla suoria ja epäsuoria vaikutuksia Lemonsoftin liiketoimintaan. Nämä saattavat näkyä Lemonsoftin asiakasyritysten liiketoiminnassa mm. teollisuusyritysten investointien vähenemisenä ja alihankintaketjujen tarpeiden pienentymisenä sekä liiketoiminta- ja konkurssiriskeinä. Asiakkaiden liiketoiminnan haasteet voivat puolestaan vaikuttaa Lemonsoftin uusasiakashankintaan, nykyasiakkailta saatavaan lisämyyntiin ja asiakaspysyvyyteen.

Pidemmällä aikavälillä suurin toimialaamme koskeva haaste on ammattitaitoisen henkilöstön saatavuus. Konsernin menestys ja kasvun mahdollisuudet riippuvat suurelta osin siitä, kuinka hyvin pystymme hankkimaan palvelukseemme lisää ammattitaitoista henkilöstöä, motivoimaan ja sitouttamaan heitä sekä kehittämään osaamista.

Lemonsoftin kustannusrakenteessa merkittävin yksittäinen tekijä ovat henkilöstökustannukset, ja yleisen hintatason nousu voi lisätä henkilöstökustannusten nousupainetta. Lemonsoft seuraa jatkuvasti tilanteen kehittymistä riskienhallinnan näkökulmasta ja pyrkii varmistamaan kannattavan kasvun jatkumisen optimoimalla kustannusrakennettaan ja hinnoitteluaan.

ERP-markkinoilla on yleisesti runsaasti kilpailua ja toimiala on pirstaloitunut. Pienemmät toimijat ovat pääasiassa keskittyneet tiettyyn pienten ja keskisuurien yritysten sektoriin eivätkä suuremmat toimijat kilpaile asiakkuuksista suoraan samalla markkinalla. Kilpailu Lemonsoftin toimintamarkkinoilla voi kuitenkin kiristyä nykyisten kilpailijoiden tai ketterien uusien toimijoiden vuoksi. Tekoälykehityksen mahdollistaman tuotekehityksen nopeutumisen myötä alalle tulo voi helpottua, kilpailijoiden määrä lisääntyä ja hintakilpailu markkinalla kiristyä. 

Tietoturvaan ja palveluntarjoajien IT-järjestelmiin liittyvät riskit sekä mahdolliset väärinkäytökset ovat merkittävä konsernin liiketoiminnan toimitusvarmuuteen ja jatkuvuuteen vaikuttava tekijä. Lemonsoft investoi jatkuvasti korkeaan toimintavarmuuteen ja korkean tietoturvan järjestelmiin, ja pyrkii varmistumaan ostamiensa palveluiden korkeasta laadusta valitsemalla merkittävimmiksi kumppaneiksi alan johtavia toimijoita. Euroopan tietosuojasääntely saattaa osaltaan tuoda odottamattomia riskejä Lemonsoftin toimintaympäristöön.

Lemonsoftin kasvun kannalta merkittävää on onnistuminen yritysostoissa ja niihin liittyvässä integraatiotyössä. Yhtiö on toteuttanut viime vuosina useita yritysostoja ja pyrkii kasvamaan myös jatkossa yritysostojen kautta. Kohdeyhtiöihin ja niiden integrointiin osaksi Lemonsoftia voi liittyä odottamattomia riskejä.  

Katsauskauden päättymisen jälkeiset tapahtumat

Lemonsoft Oyj tiedotti 20.10.2026 käynnistävänsä yhteistoimintalain mukaiset muutosneuvottelut. Neuvottelujen piiriin kuuluu konsernin emoyhtiö Lemonsoft Oyj:n henkilöstö. Yhtiön arvion mukaan henkilöstön vähennystarve on enintään yhdeksän henkilöä. Lisäksi neuvotteluissa arvioidaan tehtävien ja organisaation uudelleenjärjestelyjä, joiden myötä yhtiöön voi syntyä myös uusia tehtäviä.

Lemonsoft Oyj tiedotti 2.11.2026 muutosneuvottelujen päättymisestä. Neuvottelujen lopputuloksena päätetyistä toimenpiteistä johtuvat henkilöstövähennykset koskevat yhteensä seitsemää henkilöä ja olennaiset työsuhteen muutokset kahta henkilöä. Muutosneuvottelujen lopputuloksella ei ole vaikutusta Lemonsoft Oyj:n vuoden 2026 tulosennusteeseen.

Tulosennuste vuodelle 2026 (päivitetty 3.8.2026)

Lemonsoft arvioi, että tilikauden 2026 liikevaihto kasvaa -1-5 prosenttia verrattuna tilikauteen 2025, ja että oikaistu liikevoitto on 23-29 prosenttia liikevaihdosta tilikaudella 2026.

Taloudellinen tiedottaminen

Lemonsoft Oyj julkistaa vuoden 2027 sijoittajakalenterin myöhemmin tänä vuonna.

Webcast sijoittajille ja medialle

Lemonsoft järjestää suoran webcast-lähetyksen sijoittajille ja medialle englanniksi 5.11.2026 klo 13.00. Webcast-lähetystä voi seurata verkossa livenä tämän linkin kautta: https://events.inderes.com/lemonsoft/2026-q3-results

Tallenne tilaisuudesta ja esitysmateriaali ovat saatavilla tilaisuuden jälkeen osoitteessa https://investors.lemonsoft.fi/.

Lemonsoft Oyj
Hallitus

Lisätietoja


Alpo Luostarinen
Toimitusjohtaja
alpo.luostarinen@lemonsoft.fi
+358 50 911 3507

Mari Erkkilä
Talousjohtaja
mari.erkkila@lemonsoft.fi
+358 40 768 1415

Hyväksytty neuvonantaja:
Aktia Alexander Corporate Finance Oy, +358 50 520 4098

Tietoa meistä


Lemonsoft on suomalainen ohjelmistoyhtiö, joka suunnittelee, kehittää ja myy toiminnanohjauksen ohjelmistoratkaisuja asiakkaidensa liiketoimintaprosessien ja hallinnon tehostamiseksi eri osa-alueilla. Yhtiön ohjelmistotuotteiden ja niihin liittyvien palveluiden laaja tuotetarjooma mahdollistaa asiakkaiden kokonaisvaltaisen palvelun. Yhtiön standardimuotoiset ja skaalautuvat ohjelmistoratkaisut toimitetaan pääasiassa pilvipalveluna ja ne perustuvat SaaS-malliin, jossa asiakkaat maksavat ohjelmiston käytöstä kuukausittaista palvelumaksua. Yhtiö toimii Suomen ERP-ohjelmistomarkkinalla pääasiassa pienten ja keskisuurten yritysten palveluntarjoajana. Yhtiön asiakaskunta koostuu Yhtiön ohjelmistoratkaisuja käyttävistä asiakasyhtiöstä, joihin kuuluu asiakkaita erityisesti teollisuuden, tukku- ja erikoistavarakaupan, asiantuntija- ja palvelutoimialan, rakentamisen ja tilitoimistojen toimialoilta.

Liitteet


Lemonsoft Q3 2026