• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Muutos Konecranesin johtoryhmässä: Mara Zavagno henkilöstöjohtajaksi

KCRPörssitiedote29.07.2026 klo 09.00
Keskustele
Lataa tiedote

KONECRANES OYJ PÖRSSITIEDOTE 29.7.2026 klo 9.00

Muutos Konecranesin johtoryhmässä: Mara Zavagno henkilöstöjohtajaksi

 

Konecranes nimittää Mara Zavagnon henkilöstöjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi 1. lokakuuta alkaen. Hän raportoi toimitusjohtaja Marko Tulokkaalle.

 

Hän seuraa tehtävässä Konecranesin henkilöstöjohtaja Anneli Karkovirtaa, joka jää eläkkeelle aiemmin ilmoitetun mukaisesti. Anneli Karkovirta jättää Konecranesin johtoryhmän 1. elokuuta 2026.

 

Mara Zavagno (s. 1973) on tällä hetkellä Teollisuuslaitteet-liiketoimintayksikön henkilöstöjohtaja ja toimii lisäksi konsernin monimuotoisuus- ja osallisuustyön johtajana. Hän aloitti työnsä Konecranesilla vuonna 2017 Terex-MHPS-yrityskaupan yhteydessä. Ennen Konecranesia hän toimi useissa henkilöstöjohdon tehtävissä Terexissä ja Sanitec Groupissa. Mara Zavagnolla on yhteiskunta- ja taloustieteiden kandidaatin tutkinto Padovan yliopistosta Italiasta.

 

"Olen erittäin tyytyväinen, että löysimme erinomaisen seuraajaan henkilöstöjohtoomme yhtiön sisältä. Mara Zavagnolla on kattava kokemus kaikilta liiketoiminta-alueiltamme useista maista, ja yhtiön moninaisuus- ja osallisuustyön johtajana hän on järjestelmällisesti kehittänyt monimuotoisuuskulttuuriamme kohti alamme parhaita standardeja. Hänen taustansa ja kokemuksensa täydentää Konecranesin johtoryhmää erittäin hyvin, ja hänellä on keskeinen rooli Konecranesin strategisten tavoitteiden toteuttamisessa. Samassa yhteydessä haluan lämpimästi kiittää Anneli Karkovirtaa sitoutumisesta ja työpanoksesta Konecranesissa viimeisten 12 vuoden aikana, sekä siitä, että hän on kasvattanut näin erinomaisen seuraajan henkilöstöjohtajan tehtävään", sanoo toimitusjohtaja Marko Tulokas.

"Otan tämän uuden tehtävän Konecranesissa vastaan nöyränä ja innostuneena. Koko urani ajan työskentely monenlaisista taustoista tulevien ihmisten kanssa on vahvistanut uskoani siihen, että osallisuus, luottamus ja monimuotoisuus ovat keskeisiä tekijöitä innovaatioissa, kasvussa ja muutoksessa. Merkittävissä muutoksissa nämä ominaisuudet auttavat organisaatioita rakentamaan sopeutumiskykyä, navigoimaan monimutkaisissa tilanteissa ja luomaan kestävää arvoa. Konecranesin arvot resonoivat voimakkaasti oman johtamisfilosofiani kanssa ja odotan, että voin omalta osaltani edistää yrityksen jatkuvaa menestystä. Odotan innolla myös yhteistyötä kollegoiden kanssa eri puolilla maailmaa. Yhdessä voimme saavuttaa hienoja asioita", Mara Zavagno kommentoi.

Mara Zavagnon valokuva ja ansioluettelo ovat tämän tiedotteen liitteenä.

Konecranesin johtoryhmän kokoonpano 1. lokakuuta alkaen:

 

Marko Tulokas, toimitusjohtaja
Teo Ottola, finanssijohtaja, toimitusjohtajan sijainen
Fabio Fiorino, johtaja, liiketoiminta-alue Teollinen kunnossapito
Tomas Myntti, johtaja, liiketoiminta-alue Satamaratkaisut
Jussi Rautiainen, johtaja, liiketoiminta-alue Teollisuuslaitteet

Claes Erixon, teknologiajohtaja
Christine George, johtaja, strategia ja viestintä

Sirpa Poitsalo, lakiasiainjohtaja
Mara Zavagno, henkilöstöjohtaja

 

KONECRANES OYJ
Linda Häkkilä
Sijoittajasuhdejohtaja

 

 

LISÄTIETOJA
Linda Häkkilä,
Sijoittajasuhdejohtaja,
puh. 020 427 2050

 

Konecranes on materiaalinkäsittelyalan globaaleja johtajia. Palvelemme laajaa asiakasjoukkoa useilla eri toimialoilla. Olemme kerta toisensa jälkeen määrittäneet alan parhaat käytännöt, jokapäiväisistä parannuksista isoihin läpimurtoihin kriittisillä hetkillä. Tiedämme, että voimme aina löytää turvallisemman, tuottavamman ja vastuullisemman tavan toimia. Siksi 16 500 työntekijäämme yli 50 maassa ovat ansainneet asiakkaiden luottamuksen, ja olemme päivittäin mukana nostamassa, käsittelemässä ja siirtämässä asioita, joita maailma tarvitsee. Vuonna 2025 konsernin liikevaihto oli 4,2 miljardia euroa. Konecranesin osake on listattuna Nasdaq Helsingissä (tunnus: KCR).

 

 

 

JAKELU
Nasdaq Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.konecranes.com