Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Optomed Oyj:n Osavuosikatsaus, tammi-syyskuu 2026

OPTOMEDPörssitiedote06.11.2026 klo 09.00
Keskustele
Lataa tiedote

Optomed Oyj Pörssitiedote 6.11.2026, klo 9.00, Helsinki

Optomed Oyj:n Osavuosikatsaus, tammi-syyskuu 2026

Heinä-syyskuu 2026

  • Liikevaihto nousi 17,5 prosenttia 5,2 (4,4) miljoonaan euroon.
  • Liikevaihdon nousu valuuttakurssien vaikutuksella oikaistuna oli 19,9 prosenttia.
  • Laitteet-segmentin liikevaihto nousi 30,6 prosenttia ollen 3,0 (2,3) miljoonaa euroa.
  • Laitteet-segmentin liikevaihdon nousu valuuttakurssien vaikutuksella oikaistuna oli 35,2 prosenttia.
  • Ohjelmistot-segmentin liikevaihto nousi 3,3 prosenttia ollen 2,2 (2,1) miljoonaa euroa.
  • Käyttökate parani ja oli 1,1 (-0,5) miljoonaa euroa vastaten 21,0 (-12,1) prosenttia liikevaihdosta, mikä kuvastaa edelleen bruttokatteen kasvua, jatkuvaa tekoälyyn liittyvän liikevaihdon kasvua ja ohjelmistoliikevaihdon kasvua sekä kurinalaista toimintakulujen hallintaa.
  • Laitteet-segmentin käyttökate oli 1,3 (0,2) miljoonaa euroa eli 41,8 (7,6) prosenttia liikevaihdosta.
  • Laitteet-segmentin taloudellista tulosta tukivat kasvava jatkuva tekoälyliikevaihto sekä noin 1,9 miljoonan euron tilaus yhdysvaltalaiselta seulontapalvelujen tarjoajalta ja jakelijalta, josta yhtiö tiedotti kesäkuussa 2026.
  • Liiketulos parani 0,4 (-1,2) miljoonaan euroon eli 7,3 prosenttiin liikevaihdosta.
  • Liiketoiminnan nettorahavirta parani merkittävästi ollen 1,0 (-1,0) miljoonaa euroa.
  • Konsernin rahavarat katsauskauden lopussa olivat 7,0 (5,3) miljoonaa euroa. Vuoden 2026 toisen neljänneksen lopussa konsernin rahat ja pankkisaamiset olivat 6,7 miljoonaa euroa.
  • Näkymät ennallaan: Optomed odottaa vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan verrattuna vuoteen 2025.

Tammi-syyskuu 2026

  • Liikevaihto laski 1,8 prosenttia 12,1 (12,3) miljoonaan euroon.
  • Liikevaihdon lasku valuuttakurssien vaikutuksella oikaistuna oli 0,5 prosenttia.
  • Laitteet-segmentin liikevaihto laski 0,3 prosenttia ollen 5,2 (5,2) miljoonaa euroa.
  • Laitteet-segmentin liikevaihdon nousu valuuttakurssien vaikutuksella oikaistuna oli 2,9 prosenttia.
  • Ohjelmistot-segmentin liikevaihto laski 3,0 prosenttia ollen 6,8 (7,0) miljoonaa euroa.
  • Käyttökate oli -0,1 (-2,2) miljoonaa euroa vastaten -0,6 (-17,9) prosenttia liikevaihdosta.


Avainluvut

Tuhatta euroa

7-9/2026

7-9/2025

Muutos,  %

1-9/2026

1-9/2025

Muutos,  %

2025

Liikevaihto

5 192

4 417

17,5 %

12 058

12 284

-1,8 %

17 096

Bruttotulos *

3 611

2 728

32,4 %

8 418

7 918

6,3 %

10 878

Bruttokateprosentti *,  %

69,5 %

61,8 %

7,8 %

69,8 %

64,5 %

63,6 %

Käyttökate

1 089

-536

303,3 %

-69

-2 193

96,8 %

-3 526

Käyttökateprosentti *,  %

21,0 %

-12,1 %

33,1 %

-0,6 %

-17,9 %

-20,6 %

Oikaistu käyttökate *

1 089

-536

303,3 %

-69

-2 193

96,8 %

-3 526

Oikaistu käyttökateprosentti *,  %

21,0 %

-12,1 %

-0,6 %

-17,9 %

17,3 %

-20,6 %

Liiketulos

380

-1 172

132,5 %

-2 123

-4 056

47,6 %

-6 042

Liiketulosprosentti *,  %

7,3 %

-26,5 %

-17,6 %

-33,0 %

-35,3 %

Oikaistu liiketulos *

380

-1 172

132,5 %

-2 123

-4 056

47,6 %

-6 042

Oikaistu liiketulosprosentti*,  %

7,3 %

-26,5 %

  

-17,6 %

-33,0 %

-35,3 %

Nettotulos

479

-1 530

131,3 %

-1 556

-4 755

67,3 %

-6 640

Osakekohtainen tulos (tappio)

0,02

-0,08

129,1 %

-0,07

-0,24

69,6 %

-0,34

Liiketoiminnan nettorahavirta

1 011

-1 043

196,9 %

-683

-2 358

71,0 %

-2 482

Nettovelka

-5 803

-3 681

57,6 %

-5 803

-3 681

57,6 %

-8 475

Nettovelka / käyttökate
(viimeiset 12 kk) *

4,1

1,2

4,1

1,2

2,4

Nettovelka / oikaistu käyttökate
(viimeiset 12 kk) *

4,1

1,4

4,1

1,4

2,4

Omavaraisuusaste *

75,8 %

74,4 %

75,8 %

74,4 %

75,1 %

Tutkimus- ja kehityskulut, henkilöstö

297

332

-10,6 %

1 048

993

5,5 %

1 545

Tutkimus- ja kehityskulut, muut kulut

48

109

-55,8 %

274

467

-41,3 %

644

Tutkimus- ja kehityskulut yhteensä

345

441

-21,7 %

1 322

1 460

-9,5 %

2 190

*) Vaihtoehtoiset tunnusluvut, määritelmät ja laskelmat on esitetty luvussa vaihtoehtoiset tunnusluvut

Optomed esittää oikaistun käyttökatteen ja oikaistun liiketuloksen vaihtoehtoisina mittareina parantaakseen liiketoiminnan tuloksen vertailukelpoisuutta raportointikausien välillä.

Toimitusjohtajan katsaus

Hyvät osakkeenomistajat,

Vuoden 2026 kolmas neljännes oli Optomedille tärkeä virstanpylväs. Jo toisella neljänneksellä saavutimme ennätyksellisen bruttokateprosentin, paransimme kannattavuuttamme merkittävästi, vahvistimme liiketoiminnan rahavirtaa ja kasvatimme edelleen jatkuvaa tekoälyyn liittyvää liikevaihtoamme. Kolmannella neljänneksellä jatkoimme samalla tiellä. Liikevaihtomme kasvoi vahvasti, paransimme kannattavuuttamme merkittävästi, tuotimme positiivisen liiketoiminnan rahavirran sekä kasvatimme jatkuvaa tekoälyyn liittyvää liikevaihtoamme.

Konsernin liikevaihto kasvoi 17,5 prosenttia 5,2 miljoonaan euroon pääasiassa Laitteet-segmentin vahvan kehityksen ansiosta. Bruttokateprosenttimme nousi 69,5 prosenttiin vertailukauden 61,8 prosentista. Raportoituun bruttokatteeseen sisältyi 196 tuhatta euroa Yhdysvaltojen tullimaksujen palautuksia. Ilman tätä kertaluonteista erää bruttokateprosenttimme oli noin 65,8 prosenttia, mikä merkitsee neljän prosenttiyksikön parannusta vuodentakaisesta.

Kannattavuus parani merkittävästi. Käyttökate nousi 1,1 miljoonaan euroon vuodentakaisesta -0,5 miljoonasta eurosta suuren Yhdysvaltain laitetilauksen ja tekoälyavusteisten seulontapalvelujen kasvun tukemana. Liiketulos oli 0,4 miljoonaa euroa, kun se vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä oli -1,2 miljoonaa euroa. Vuoden 2026 ensimmäisten yhdeksän kuukauden käyttökate parani -0,1 miljoonaan euroon vertailukauden -2,2 miljoonasta eurosta liikevaihdon lievästä laskusta huolimatta.

Kolmannen neljänneksen tulokset osoittavat liiketoimintamalliimme sisältyvän operatiivisen vipuvaikutuksen. Parantunut bruttokatteemme sekä tehokkaampi kustannusrakenteemme ovat vahvistaneet liiketoimintamme kannattavuutta. Olemme edellisten neljännesten aikana keskittyneet järjestelmällisesti toiminnan tehostamiseen ja kilpailukykyisemmän kustannusrakenteen luomiseen. Nämä toimet näkyvät nyt selvästi taloudellisessa tuloksessamme. Liiketoiminnan kulut laskivat noin 0,7 miljoonaa euroa vuoden 2025 kolmanteen neljännekseen verrattuna. Yhdessä suuren tilauksen tukemana kasvaneen liikevaihdon ja parantuneiden bruttokatteiden kanssa tämä vaikutti merkittävästi kannattavuutemme paranemiseen kvartaalin aikana.

Laitteet-segmentti

Laitteet-segmenttimme saavutti vahvan neljänneksen, ja sen liikevaihto kasvoi 30,6 prosenttia 3,0 miljoonaan euroon. Kasvua tuki merkittävä laitetilaus koko Yhdysvaltojen alueella toimivalta terveydenhuollon organisaatiolta. Kyseinen asiakas on jo kolmantena peräkkäisenä vuonna suurin loppuasiakkaamme. Myös vertailukauteen 7-9/2025 sisältyy samalta asiakkaalta pienempiä tilauksia. Teknologiastamme on tullut olennainen osa asiakkaan vakiintuneita kliinisiä työnkulkuja, joissa se tukee silmänpohjanseulontaa. Pitkäaikainen asiakassuhde osoittaa, ettei ratkaisujamme hankita vain yksittäisiin projekteihin, vaan ne ovat kiinteä osa asiakkaiden kliinisiä hoitopolkuja. Ratkaisujemme vakiinnuttaminen osaksi asiakkaiden kliinisiä hoitopolkuja vahvistaa asemaamme pitkäaikaisena teknologiakumppanina.

Tekoälyavusteisten seulontapalvelujen jatkuva liikevaihto kasvoi edelleen ja paransi Laitteet-segmentin liikevaihtojakaumaa ja kannattavuutta. Segmentin käyttökate oli 1,3 miljoonaa euroa eli 41,8 prosenttia liikevaihdosta. Vahva kannattavuus kuvastaa suurempia myyntivolyymeja, suotuisaa tuotejakaumaa ja parantunutta toiminnan tehokkuutta.

Ohjelmistot-segmentti

Ohjelmistot-segmenttimme neljännes oli vakaa ja segmentti jatkoi kannattavuuden sekä toiminnan tehokkuuden parantamista. Liikevaihto kasvoi 3,3 prosenttia 2,2 miljoonaan euroon ja käyttökate parani 40,4 prosenttia 0,6 miljoonaan euroon. Segmentin käyttökateprosentti nousi 28,5 prosenttiin vertailukauden 21,0 prosentista. Parannus kuvastaa fokusointiamme toiminnan tehokkuuteen ja kurinalaiseen kustannusten hallintaan. Ohjelmistoliiketoimintamme on tärkeä osa Optomedin tarjoamaa, jossa vakiintuneet seulontapalvelut yhdistyvät mahdollisuuksiin kehittää ja laajentaa teknologista osaamistamme.

Molempien liiketoimintasegmenttien parantunut tulos osoittaa, että kannattavuuden vahvistamiseen tähtäävät toimemme tuottavat tulosta koko organisaatiossa.

Konsernitasolla myös liiketoiminnan rahavirta parani merkittävästi neljänneksellä ja oli 1,0 miljoonaa euroa, kun se vertailukaudella oli -1,0 miljoonaa euroa. Parannusta vuodentakaisesta kertyi siis noin 2,0 miljoonaa euroa. Syyskuun lopussa rahavaramme olivat 7,0 miljoonaa euroa, mikä oli noin 0,3 miljoonaa euroa enemmän kuin toisen neljänneksen lopussa. Rahavirran vahvistaminen ja pääoman oikea kohdentaminen ovat edelleen tärkeitä painopisteitämme.

Vuoden 2026 näkymämme ovat ennallaan. Odotamme koko vuoden liikevaihdon kasvavan vuoteen 2025 verrattuna. Liikevaihdon kehitykseen vaikuttaa kuitenkin edelleen suurempien asiakastilausten ajoitus, mikä voi aiheuttaa vaihtelua yksittäisten neljännesten välillä. Tätä taustaa vasten toiminnan tehokkuuden ja kustannusrakenteen parantaminen on erityisen tärkeää. Liikevaihdon kasvu on edelleen tärkeä tavoitteemme, mutta keskitymme yhtä lailla varmistamaan, että kasvu muuttuu kestäväksi tulokseksi ja pitkäaikaiseksi omistaja-arvoksi.

 Optomedin kolmannen vuosineljänneksen tuloskehitys osoittaa integroidun teknologiatarjoomamme tulospotentiaalin. Liikevaihto kasvoi vahvasti, marginaalit paranivat ja liiketoiminnan rahavirta oli positiivinen. Keskitymme nyt muuttamaan tämän kehityksen kestäväksi kannattavuudeksi, jatkuvan liikevaihdon kasvuksi ja pitkän aikavälin omistaja-arvoksi.

Haluan kiittää henkilöstöämme sitoutumisesta ja erinomaisesta työstä sekä asiakkaitamme, kumppaneitamme ja osakkeenomistajiamme heidän jatkuvasta luottamuksestaan ja tuestaan.

Kunnioittaen,

Juho Himberg

Toimitusjohtaja

Vuoden 2026 näkymät

Optomed odottaa vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan verrattuna vuoteen 2025.

Puhelinkonferenssi

Puhelinkonferenssi analyytikoille, sijoittajille ja toimittajille järjestetään 6.11.2026 klo 11.00. Tilaisuus on englanninkielinen. Esitysmateriaalit ovat saatavilla osoitteessa www.optomed.com/sijoittajat klo 10.00 mennessä.

Puhelinkonferenssiin osallistujia pyydetään rekisteröitymään etukäteen sähköpostitse sakari.knuutti@optomed.com.

Yhteystiedot puhelinkonferenssiin alla:

FI +358 9 8565 9056

FR +33 1 70 99 53 92

SE +46 8 505 218 52

UK +44 20 3321 5273

US +1 646 838 1719

Konferenssin tunnus on 828 161 284#

Osallistumalla puhelinkonferenssiin osallistuja suostuu siihen, että yhtiö kerää hänestä henkilökohtaisia tietoja, kuten nimen ja yritystiedot.

Konsernin tulos

Heinä-syyskuu 2026

Heinä-syyskuussa 2026 konsernin liikevaihto nousi 17,5 prosenttia ollen 5 192 (4 417) tuhatta euroa. Liikevaihdon nousu valuuttakurssien vaikutuksella oikaistuna oli 19,9 prosenttia. Laitteet-segmentin liikevaihto nousi 30,6 prosenttia 3 010 (2 305) tuhanteen euroon. Ohjelmistot-segmentin liikevaihto nousi 3,3 prosenttia ollen 2 182 (2 113) tuhatta euroa.

Bruttokateprosentti nousi 69,5 prosenttiin vertailukauden 61,8 prosentista.

Käyttökate parani ja oli 1 089 (-536) tuhatta euroa kasvaneen bruttokatteen ja pienempien toimintakulujen ansiosta. Kannattavuus parani liikevaihdon kasvun, bruttotuloksen paranemisen ja pienempien toimintakulujen ansiosta. Raportoituun käyttökatteeseen sisältyi 196 tuhatta euroa tullimaksujen palautuksia. Ilman tullimaksujen palautuksia käyttökate oli noin 0,9 miljoonaa euroa.

Liiketulos oli 380 (-1 172) tuhatta euroa.

Nettorahoituserät olivat 80 (-378) tuhatta euroa koostuen pääasiassa korkotuotoista luottolaitoksilta sekä Kiinan renminbin ja Yhdysvaltojen dollarin välisistä kurssieroista euroon nähden.

Tammi-syyskuu 2026

Tammi-syyskuussa 2026 konsernin liikevaihto laski 1,8 prosenttia ollen 12 058 (12 284) tuhatta euroa. Liikevaihdon lasku valuuttakurssien vaikutuksella oikaistuna oli 0,5 prosenttia. Laitteet-segmentin liikevaihto laski 0,3 prosenttia ja Ohjelmistot-segmentin liikevaihto laski 3,0 prosenttia.

Bruttokateprosentti nousi 69,8 prosenttiin vertailukauden 64,5 prosentista.

Käyttökate oli -69 (-2 193) tuhatta euroa.

Liiketulos oli -2 123 (-4 056) tuhatta euroa.

Nettorahoituserät olivat 522 (-757) tuhatta euroa koostuen pääasiassa korkotuotoista luottolaitoksilta sekä Kiinan renminbin ja Yhdysvaltojen dollarin välisistä kurssieroista euroon nähden.

Rahavirta ja taloudellinen asema

Heinä-syyskuu 2026

Heinä-syyskuun 2026 liiketoiminnan nettorahavirta oli 1 011 (-1 043) tuhatta euroa. Investointien nettorahavirta oli -532 (-476) tuhatta euroa ja se koostui pääosin tuotekehitysmenojen aktivoinneista ja aineellisten hyödykkeiden hankkimisesta. Rahoituksen rahavirta oli -214 (-328) tuhatta euroa.

Konsernin rahavarat katsauskauden lopussa olivat 6 985 (5 313) tuhatta euroa. Korolliset nettovelat olivat -5 803 (-3 681) tuhatta euroa katsauskauden lopussa. Lainat rahoituslaitoksilta olivat yhteensä 783 (987).

Nettokäyttöpääoma oli 1 606 (1 844) tuhatta euroa katsauskauden lopussa.

Tammi-syyskuu 2026

Tammi-syyskuun liiketoiminnan nettorahavirta oli -683 (-2 358) tuhatta euroa.

Investointien nettorahavirta oli -1 655 (-1 799) tuhatta euroa ja koostui pääosin aktivoiduista tuotekehitysmenoista sekä aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnoista.

Rahoituksen rahavirta oli katsauskaudella -653 (-1 050) tuhatta euroa.

Laitteet-segmentti

Optomedilla on kaksi toisiaan täydentävää liiketoimintasegmenttiä: Laitteet ja Ohjelmistot.

Laitteet-segmentti kehittää, kaupallistaa ja valmistaa kädessä pidettäviä silmänpohjakameroita, jotka ovat helppokäyttöisiä ja edullisia. Kamerat soveltuvat lukuisten silmäsairauksien, kuten diabeettisen retinopatian, glaukooman ja silmänpohjan ikärappeuman seulontaan.

Tuhatta euroa

7-9/2026

7-9/2025

Muutos, %

1-9/2026

1-9/2025

Muutos, %

2025

Liikevaihto

3 010

2 305

30,6 %

5 226

5 240

-0,3 %

7 620

Bruttotulos *

2 060

1 247

65,2 %

3 553

2 951

20,4 %

4 255

Bruttokateprosentti*, %

68,4 %

54,1 %

68,0 %

56,3 %

55,8 %

Käyttökate

1 259

176

615,3 %

861

-418

306,0 %

-610

Käyttökateprosentti *, %

41,8 %

7,6 %

16,5 %

-8,0 %

-8,0 %

Liiketulos

761

-257

396,2 %

-569

-1 653

65,6 %

-2 292

Liiketulosprosentti*, %

25,3 %

-11,1 %

-10,9 %

-31,5 %

-30,1 %

*) Vaihtoehtoiset tunnusluvut, määritelmät ja laskelmat on esitetty luvussa vaihtoehtoiset tunnusluvut.

Vertailukauden lukuja on muutettu. Tiettyjä ohjelmistot-segmentin palkkakuluja on siirretty Laitteet -segmentille. 7-9/2025 vaikutus on 62 tuhatta euroa ja 99 tuhatta euroa 1-9/2025. Koko vuoden 2025 vaikutus on 173 tuhatta euroa. Muutos vaikuttaa vain esitystapaan eikä sillä ole vaikutusta kokonaissummiin.

Heinä-syyskuu 2026

Heinä-syyskuussa 2026 Laitteet-segmentin liikevaihto nousi 30,6 prosenttia 3 010 (2 305) tuhanteen euroon. Laitteet-segmentin liikevaihdon nousu valuuttakurssien vaikutuksella oikaistuna oli 35,2 prosenttia. Liikevaihdon kehitystä tukivat kasvava jatkuva tekoälyliikevaihto sekä noin 1,9 miljoonan euron tilaus yhdysvaltalaiselta seulontapalvelujen tarjoajalta ja jakelijalta. Yhdysvaltojen liikevaihto ja tekoälyliikevaihto kasvoivat, kun taas Yhdysvaltojen ulkopuolinen liikevaihto jäi vertailukautta pienemmäksi.

Bruttokateprosentti oli 68,4 (54,1) prosenttia. Bruttokatetta tukivat korkean katteen tekoälyliikevaihto sekä neljänneksen aikana saadut Yhdysvaltojen tullimaksujen palautukset.

Käyttökate oli 1 259 (176) tuhatta euroa eli 41,8 (7,6) prosenttia liikevaihdosta.

Tammi-syyskuu 2026

Tammi-syyskuussa 2026 Laitteet-segmentin liikevaihto laski 0,3 prosenttia ollen 5 226 (5 240) tuhatta euroa.

Bruttokateprosentti oli 68,0 (56,3) prosenttia.

Käyttökate oli 861 (-418) tuhatta euroa eli 16,5 (-8,0) prosenttia liikevaihdosta.

Ohjelmistot-segmentti

Optomedilla on kaksi toisiaan täydentävää liiketoimintasegmenttiä: Laitteet ja Ohjelmistot.

Ohjelmistot-segmentti kehittää ja myy diabeettiseen retinopatiaan ja syöpäkuvauksiin erikoistuneita kuvantamisohjelmistoja terveydenhuoltoalan organisaatioille. Näiden lisäksi Ohjelmistot-segmentti myy myös muita omia ohjelmistopalveluja ja valittujen kumppanien ohjelmistoja, sekä tarjoaa ohjelmistokonsultointia Laitteet-segmentin seulontaratkaisuprojektien tueksi.

Tuhatta euroa

7-9/2026

7-9/2025

Muutos, %

1-9/2026

1-9/2025

Muutos, %

2025

Liikevaihto

2 182

2 113

3,3 %

6 832

7 044

-3,0 %

9 475

Bruttotulos *

1 552

1 481

4,8 %

4 865

4 967

-2,0 %

6 623

Bruttokateprosentti *, %

71,1 %

70,1 %

71,2 %

70,5 %

69,9 %

Käyttökate

622

443

40,4 %

1 561

1 356

15,2 %

1 453

Käyttökateprosentti *, %

28,5 %

21,0 %

22,9 %

19,2 %

15,3 %

Liiketulos

414

242

71,3 %

943

732

28,8 %

626

Liiketulosprosentti *, %

19,0 %

11,4 %

13,8 %

10,4 %

6,6 %

*) Vaihtoehtoiset tunnusluvut, määritelmät ja laskelmat on esitetty luvussa vaihtoehtoiset tunnusluvut.

Vertailukauden lukuja on muutettu. Tiettyjä ohjelmistot-segmentin palkkakuluja on siirretty Laitteet segmentille. 7-9/2025 vaikutus on 62 tuhatta euroa ja 99 tuhatta euroa 1-9/2025. Koko vuoden 2025 vaikutus on 173 tuhatta euroa. Muutos vaikuttaa vain esitystapaan eikä sillä ole vaikutusta kokonaissummiin.

Heinä-syyskuu 2026

Heinä-syyskuussa 2026 Ohjelmistot-segmentin liikevaihto nousi 3,3 prosenttia ollen 2 182 (2 113) tuhatta euroa. Kasvua tukivat sekä konsultointipalvelujen että terveydenhuoltopalvelujen kasvu.

Neljänneksen aikana Optomedin tytäryhtiö Ubetec Oy valittiin toimittamaan Veikkaus Oy:lle rahapelitoiminnan vaatimustenmukaisuuteen liittyviä palveluja. Sopimuksen arvioitu arvo on noin 0,9 miljoonaa euroa kahden vuoden aikana, ja siitä vain vähäinen osa saatetaan kirjata liikevaihdoksi vuonna 2026.

Bruttokateprosentti oli vakaa 71,1  (70,1) prosenttia.

Käyttökate oli 622 (443) tuhatta euroa ja 28,5 (21,0) prosenttia liikevaihdosta.

Tammi-syyskuu 2026

Tammi-syyskuussa 2026 Ohjelmistot-segmentin liikevaihto laski 3,0 prosenttia 6 832 (7 044) tuhanteen euroon.

Bruttokateprosentti oli 71,2 (70,5) prosenttia.

Käyttökate oli 1 561 (1 356) tuhatta euroa eli 22,9 (19,2) prosenttia liikevaihdosta.

Konsernitason kulut

Konsernitason kuluiksi katsotaan koko konsernia palvelevien toimintojen, kuten kassanhallinta, konsernikirjanpito, markkinointi, lakiasiat, henkilöstöhallinto sekä IT-kulut.

Heinä-syyskuu 2026

Konsernitason operatiiviset kulut olivat 793 (1 155) tuhatta euroa.

Tammi-syyskuu 2026

Konsernitason operatiiviset kulut olivat 2 492 (3 131) tuhatta euroa.

Henkilöstö

Henkilöstön lukumäärä raportointikauden lopussa.

9/2026

9/2025

12/2025

Laitteet

40

44

42

Ohjelmistot

47

49

50

Konsernihallinto

16

19

19

Yhteensä

103

112

111

Hallinnointi- ja ohjausjärjestelmä

Optomed noudattaa Suomen lakeja ja määräyksiä, Optomedin yhtiöjärjestystä, Nasdaq Helsingin sääntöjä ja Suomen arvopaperimarkkinayhdistys ry:n ylläpitämää Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia 2026. Hallinnointikoodi on saatavilla osoitteessa https://cgfinland.fi. Optomed on julkistanut selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästään vuodelta 2025. Selvitys on saatavissa osoitteessa http://www.optomed.com/sijoittajat/.

Yhtiökokous

Optomed Oyj:n 8.5.2026 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen 31.12.2025 päättyneeltä tilikaudelta, myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle vastuuvapauden 31.12.2025 päättyneeltä tilikaudelta sekä vahvisti yhtiön toimielinten palkitsemisraportin.

Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että vuodelta 2025 ei makseta osinkoa.

Hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin kahdeksan. Sameer Badlani, Catherine Calarco, Ty Lee, Seppo Mäkinen, Petri Salonen, Reijo Tauriainen ja Leana Wen valittiin uudestaan hallituksen jäseniksi ja Kristiina Leppänen valittiin uutena jäsenenä hallituksen jäseneksi.

Yhtiökokous vahvisti hallituksen vuosipalkkiot seuraavasti:

  • hallituksen puheenjohtajalle 40 000 euroa (4 000 euron korotus)
  • kullekin hallituksen jäsenelle 20 000 euroa (2 000 euron korotus).

Lisäksi valiokuntien puheenjohtajille maksetaan 300 euron ja jäsenille 200 euron kokouspalkkio jokaisesta valiokuntien kokouksesta. Hallituksen vuosipalkkioista 40 prosenttia maksetaan Optomedin osakkeina ja 60 prosenttia rahana. Optomedin osakkeina maksettava osa hallituksen palkkiosta luovutetaan, mikäli mahdollista, kokonaisuudessaan yhtiön omista osakkeista sen mukaisesti kuin hallitus valtuutettiin päättämään osakeannista ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Palkkiot maksetaan kerran vuodessa elokuussa Optomedin puolivuosikatsauksen julkistamisen jälkeen.

Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab, joka on ilmoittanut, että yhtiön päävastuullisena tilintarkastajana toimii KHT Heidi Hyry. Tilintarkastajan palkkio päätettiin maksaa yhtiön hyväksymän laskun mukaan.

Yhtiökokous myönsi hallitukselle valtuuden omien osakkeiden hankkimiseen sekä niiden pantiksi ottamiseen. Osakkeita voidaan hankkia tai ottaa pantiksi enintään 2 145 330 kappaletta. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta.

Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien osakkeiden lukumäärä voi olla enintään 2 145 330 osaketta. Hallitus on oikeutettu päättämään kaikista osakeannin ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, mukaan lukien oikeus poiketa osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta. Osana yhtiön osakepohjaisia kannustinjärjestelmiä hallitus voi antaa enintään 350 000 osaketta, mikä vastaa noin 1,63 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta tämän yhtiökokouksen päätöksestä.

Yhtiökokouksen jälkeen pitämässään kokouksessa hallitus valitsi keskuudestaan puheenjohtajaksi Petri Salosen. Valiokuntien jäsenet valittiin seuraavasti:

Tarkastusvaliokunta:

  • Reijo Tauriainen (puheenjohtaja)
  • Kristiina Leppänen
  • Catherine Calarco
  • Sameer Badlani

Palkitsemisvaliokunta:

  • Ty Lee (puheenjohtaja)
  • Seppo Mäkinen
  • Leana Wen

Osakkeet ja osakkeenomistajat

Yhtiöllä on yksi yhtäläiset oikeudet tuottava osakesarja. Tarkastelukauden lopussa Optomed Oyj:n osakepääoma koostui 21 495 911 osakkeesta, joista yhtiön itsensä hallussa oli 22 042 osaketta. Optomedin hallussa olevien osakkeiden määrä vastaa suunnilleen 0,1 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja äänivallasta. Lisätietoa osakkeisiin, omistusosuuksiin ja osakkeiden kaupankäyntiin liittyen löytyy yhtiön verkkosivuilla osoitteessa www.optomed.com/sijoittajat.

Optomedin hallitus päätti 25.9.2026 perustaa uuden optio-ohjelman. Optio-oikeuksia annetaan yhteensä 613 130 kappaletta, ja kukin optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään yhden yhtiön osakkeen. Optio-oikeuksia tarjotaan toimitusjohtajalle ja tietyille avainhenkilöille. Ohjelman tarkoituksena on sitouttaa ja kannustaa toimitusjohtajaa sekä muita avainhenkilöitä. Osakkeen merkintähinta on 1,52 euroa osakkeelta, mikä vastaa yhtiön osakkeen päätöskurssia Nasdaq Helsingissä 24.9.2026. Osakkeiden merkintäaika on 30.9.2029-30.9.2032. Optio-ohjelman 2026A yhden optio-oikeuden laskennallinen markkina-arvo on noin 0,743 euroa ja ohjelman 2026A laskennallinen kokonaismarkkina-arvo noin 455 555,59 euroa. Optio-oikeuden laskennallinen markkina-arvo on määritetty Black-Scholes-optiohinnoittelumallilla käyttäen seuraavia lähtöarvoja: osakkeen hinta 1,52 euroa, merkintähinta 1,52 euroa, riskitön korko 3,9 prosenttia, optio-oikeuksien voimassaoloaika noin 3,4 vuotta ja volatiliteetti 65,2 prosenttia.

Optio-ohjelman 2026A perustamisen yhteydessä hallitus päätti lakkauttaa optio-ohjelmat 2024A ja 2025A kokonaisuudessaan. Lisäksi optio-ohjelman 2026A optio-oikeuksia saavien osallistujien, joilla on optiosarjojen 2022A, 2024A tai 2025A optio-oikeuksia, on luovuttava näistä optio-oikeuksista. Tämän seurauksena yhtiön optio-ohjelmien optio-oikeuksien yhteenlaskettu määrä väheni 732 500 kappaleella ja kasvoi 613 130 kappaleella optio-ohjelman 2026A perustamisen myötä. Näin ollen yhtiön optio-ohjelmien optio-oikeuksien yhteenlaskettu määrä väheni 119 370 kappaleella.

Riskit ja epävarmuustekijät

Yhtiön avainriskit ja epävarmuustekijät on kuvattu yhtiön 25.2.2026 julkaistussa vuoden 2025 vuosikertomuksessa. Vuosikertomus on luettavissa osoitteessa www.optomed.com/sijoittajat/.

Tilintarkastus

Osavuosikatsaus ei ole tilintarkastettu.

Vuoden 2027 tulosjulkistukset

  • Tilinpäätöstiedote 1.1.-31.12.2026, 18.2.2027
  • Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2027, 4.5.2027
  • Puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.2027, 12.8.2027
  • Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2027, 4.11.2027

Lisätietoja antaa

Sakari Knuutti, talousjohtaja

Sähköposti: sakari.knuutti@optomed.com

Juho Himberg, toimitusjohtaja

Sähköposti:  juho.himberg@optomed.com 

Optomed lyhyesti

Optomed on suomalainen terveysteknologiayhtiö ja yksi johtavista kädessä pidettävien silmänpohjakameroiden valmistajista. Optomed yhdistää kädessä pidettävät silmänpohjakamerat ohjelmistoihin ja tekoälyyn, tavoitteenaan uudistaa silmäsairauksien, kuten nopeasti lisääntyvän diabeettisen retinopatian diagnosointiprosessia. Optomed keskittyy liiketoiminnassaan silmänpohjakameroiden ja ohjelmistoratkaisujen tutkimukseen ja tuotekehitystyöhön, sekä tuotteidensa kansainväliseen myyntiin. Optomedin tuotteita myydään yli 60 maassa eri myyntikanavien kautta. 

www.optomed.com

Vaihtoehtoiset tunnusluvut

Optomed käyttää tiettyjä vaihtoehtoisia tunnuslukuja, joiden on tarkoitus antaa parempi käsitys yhtiön liiketoiminnan kehityksestä. Vaihtoehtoiset tunnusluvut eivät välttämättä ole vertailukelpoisia muiden yhtiöiden samannimisten tunnuslukujen kanssa.

Vaihtoehtoinen tunnusluku

Määritelmä

Bruttotulos

Bruttokate, %

Liikevaihto + Liiketoiminnan muut tuotot - Materiaalit ja palvelut

Bruttotulos / Liikevaihto

Käyttökate

Käyttökateprosentti, %

Liiketulos ennen arvonalentumisia ja poistoja

Käyttökate / Liikevaihto

Liiketulos

Liiketulosprosentti, %

Voitto/tappio arvonalentumisten ja poistojen jälkeen

Liiketulos / Liikevaihto

Oikaistu liiketulos

Oikaistu liiketulosprosentti, %

Oikaistu käyttökate

Oikaistu käyttökateprosentti, %

Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät

Liiketulos ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä

Oikaistu liiketulos / Liikevaihto

Käyttökate ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä

Oikaistu käyttökate / Liikevaihto

Normaalin liiketoiminnan ulkopuolella olevia merkittäviä eriä ovat esimerkiksi uudelleenjärjestelykulut, liiketoimien tai muiden pitkäaikaisten varojen myynnin nettotulos tai -tappio, strategiset kehitysprojektit, pääoman uudelleenjärjestelyyn liittyvät ulkoisten neuvonantajien kustannukset, pitkäaikaisten varojen uudelleenjärjestelyihin liittyvät poistot, vahingonkorvaukset ja hankintoihin liittyvät transaktiokustannukset.

Nettovelka

Korolliset velat (lainat rahoituslaitoksilta, julkiselta vallalta saadut lainat ja pääomalainat) - rahavarat (pois lukien IFRS 16 -standardin mukaiset vuokrasopimusvelat)

Nettovelka / käyttökate
(viimeiset 12 kk), kertaa

Nettovelka / käyttökate (viimeiset 12 kk)

Nettovelka / Oikaistu käyttökate (viimeiset 12 kk), kertaa

Nettovelka / Oikaistu käyttökate (viimeiset 12 kk)

osakekohtainen tulos

Tilikauden voitto / Ulkona olevien osakkeiden painotettu keskiarvo

Omavaraisuusaste, %

Oma pääoma yhteensä / Varat yhteensä

Tutkimus- ja kehittämiskulut

Henkilöstökulut tutkimus- ja kehittämishenkilöstölle ja tutkimus- ja kehittämistyöhön liittyvät muut liiketoiminnan kulut aktivoinnit huomioiden.

Konsernin tuloslaskelma

Tuhatta euroa

7-9/2026

7-9/2025

1-9/2026

1-9/2025

2025

Liikevaihto

5 192

4 417

12 058

12 284

17 096

Liiketoiminnan muut tuotot

1

1

6

2

5

Materiaalit ja palvelut

-1 582

-1 690

-3 646

-4 368

-6 222

Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut

-1 972

-2 069

-6 531

-6 887

-9 950

Poistot ja arvonalentumiset

-708

-636

-2 054

-1 863

-2 516

Liiketoiminnan muut kulut

-551

-1 195

-1 957

-3 223

-4 454

Liiketulos

380

-1 172

-2 123

-4 056

-6 042

Rahoitustuotot

220

127

841

445

580

Rahoituskulut

-140

-506

-319

-1 202

-1 256

Nettorahoituskulut

80

-378

522

-757

-676

Voitto/tappio ennen veroja

461

-1 550

-1 602

-4 813

-6 718

Tuloverokulu

19

20

46

58

77

Kauden voitto/tappio

479

-1 530

-1 556

-4 755

-6 640

Kauden voiton/tappion jakautuminen

Emoyrityksen omistajille

479

-1 530

-1 556

-4 755

-6 640

Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo

21 145 024

19 660 683

21 145 024

19 660 683

19 810 521

Laimentamaton osakekohtainen voitto/tappio euroa

0,02

-0,08

-0,07

-0,24

-0,34

Konsernin laaja tuloslaskelma

Tuhatta euroa

7-9/2026

7-9/2025

1-9/2026

1-9/2025

2025

Kauden voitto/tappio

479

-1 530

-1 556

-4 755

-6 640

Muut laajan tuloksen erät

Kurssierot

-52

404

-411

915

855

Kauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen

-52

404

-411

915

855

Kauden laajan tuloksen jakautuminen Emoyrityksen omistajille

427

-1 126

-1 967

-3 841

-5 785

Konsernitase

Tuhatta euroa

30.9.2026

30.9.2025

31.12.2025

VARAT

Pitkäaikaiset varat

Liikearvo

 4 256

 4 256

 4 256

Kehittämismenot

 8 669

 8 741

 8 739

Asiakassuhteet

 333

 554

 499

Teknologia-omaisuuserä

 153

 254

 229

Muut aineettomat hyödykkeet

 359

 345

 365

Aineettomat hyödykkeet yhteensä

13 769

 14 152

 14 089

Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet

 1 215

 790

 894

Käyttöoikeusomaisuuserät

 1 131

 1 118

 1 212

Laskennalliset verosaamiset

 13

 13

 13

Käypään arvoon arvostetut rahoitusinstrumentit

 26

0

0

Pitkäaikaiset varat yhteensä

 16 153

 16 073

 16 208

Lyhytaikaiset varat

Vaihto-omaisuus

2 708

 2 445

 2 382

Myyntisaamiset ja muut saamiset

3 562

3 354

3 474

Rahavarat

 6 985

 5 313

 9 909

Lyhytaikaiset varat yhteensä

 13 254

 11 113

 15 765

Varat yhteensä

 29 407

27 186

 31 973

Tuhatta euroa

30.9.2026

30.9.2025

31.12.2025

OMA PÄÄOMA

Osakepääoma

 80

 80

 80

Ylikurssirahasto

 504

 504

 504

Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto

 65 296

 59 659

 65 224

Muuntoero

450

920

861

Kertyneet voittovarat

-42 493

-36 169

-36 012

Tilikauden tappio

-1 556

-4 755

-6 640

Oma pääoma yhteensä

 22 280

 20 239

 24 016

VELAT

Pitkäaikaiset velat

Lainat rahoituslaitoksilta

 144

 193

0

Julkiselta vallalta saadut lainat

 375

 452

 371

Vuokrasopimusvelat

 812

 698

 835

Laskennalliset verovelat

 100

 176

 157

Pitkäaikaiset velat yhteensä

 1 431

 1 520

 1 363

Lyhytaikaiset velat

Lainat rahoituslaitoksilta

 539

 794

 789

Julkiselta vallalta saadut lainat

 124

 193

 274

Vuokrasopimusvelat

 369

 485

 442

Ostovelat ja muut velat

4 664

3 955

5 088

Lyhytaikaiset velat yhteensä

 5 696

 5 427

 6 593

Velat yhteensä

 7 127

6 947

 7 956

Oma pääoma ja velat yhteensä

 29 407

27 186

 31 973

Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista

Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma

Tuhatta euroa

Osake-pääoma

Ylikurssi-rahasto

Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto

Muunto-erot

Kertyneet voittovarat

Yhteensä

Oma pääoma 1.1.2026

80

504

65 224

861

-42 652

24 016

Laaja tulos

Kauden voitto/tappio

-1 556

-1 556

Muut laajan tuloksen erät 

muuntoerot

-411

-411

Kauden laaja tulos yhteensä

-411

-1 556

-1 967

Liiketoimet

omistajien kanssa

Osakeanti

Osakeperusteiset maksut

72

72

Osakeoptiot

159

159

Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä

72

159

231

Oma pääoma 30.9.2026

80

504

65 296

450

-44 049

 22 280

Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma

Tuhatta euroa

Osake-pääoma

Ylikurssi-rahasto

Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto

Muunto-erot

Kertyneet voittovarat

Yhteensä

Oma pääoma 1.1.2025

80

504

59 608

6

-36 560

23 637

Laaja tulos

Kauden voitto/tappio

-4 755

-4 755

Muut laajan tuloksen erät 

muuntoerot

915

915

Kauden laaja tulos yhteensä

915

-4 755

-3 841

Liiketoimet omistajien kanssa

Osakeanti

Osakeperusteiset maksut

51

51

Osakeoptiot

392

392

Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä

51

392

443

Oma pääoma 30.9.2025

80

504

59 659

920

-40 924

 20 239

Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma

Tuhatta euroa

Osake-pääoma

Ylikurssi-rahasto

Sijoitetun

vapaan oman pääoman

rahasto

Muunto-erot

Kertyneet voittovarat

Yhteensä

Oma pääoma 1.1.2025

80

504

59 608

6

-36 560

23 637

Laaja tulos

Kauden voitto/tappio

-6 640

-6 640

Muut laajan tuloksen erät 

muuntoerot

855

855

Kauden laaja tulos yhteensä

855

-6 640

-5 785

Liiketoimet omistajien kanssa

Osakeanti

 5 565

5 565

Osakeperusteiset maksut

 51

51

Osakeoptiot

549

549

Liiketoimet omistajien kanssa yhteensä

5 616

549

6 165

Oma pääoma 31.12.2025

80

504

65 224

861

-42 652

 24 016

Konsernin rahavirtalaskelma

Tuhatta euroa

7-9/2026

7-9/2025

1-9/2026

1-9/2025

2025

Liiketoiminnan rahavirrat

Kauden voitto/tappio

479

-1 530

-1 556

-4 755

-6 640

Oikaisut:

Poistot ja arvonalentumiset

708

636

2 054

1 863

2 516

Rahoitustuotot ja -kulut

-71

-6

-319

447

430

Muut oikaisut

182

175

217

417

537

Rahavirta ennen nettokäyttöpääoman muutosta

1 298

-725

397

-2 029

-3 158

Nettokäyttöpääoman muutokset:

Myyntisaamisten ja muiden saamisten muutos (lisäys (-) / vähennys (+))

-824

-892

-62

-329

-483

Vaihto-omaisuuden muutos
(lisäys (-) / vähennys (+))

193

-61

-355

-559

-492

Ostovelkojen ja muiden velkojen muutos
(lisäys (+) / vähennys (-))

349

656

-665

583

1 701

Rahavirta ennen rahoituseriä

1 016

-1 022

-685

-2 334

-2 431

Maksetut korot

-8

-10

-26

-41

-54

Maksetut muut rahoituskulut

-17

-28

-41

-85

-112

Saadut korot

19

17

69

102

115

Liiketoiminnan nettorahavirta (A)

1 011

-1 043

-683

-2 358

-2 482

Investointien rahavirrat

Aineettomien hyödykkeiden hankinnat

-379

-392

-1 088

-1 416

-1 796

Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnat

-127

-83

-540

-383

-561

Osakkuusyrityksen hankinta

-26

0

-26

0

0

Investointien nettorahavirta (B)

-532

-476

-1 655

-1 799

-2 357

Rahoituksen rahavirta

Osakemerkinnöistä saadut maksut

0

0

0

0

5 984

Osakeannin transaktiokulut

0

0

0

0

-419

Lainojen lyhennykset

-83

-199

-252

-664

-863

Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset

-132

-129

-401

-386

-517

Rahoituksen nettorahavirta (C)

-214

-328

-653

-1 050

4 186

Rahavarojen muutos (A+B+C)

265

-1 847

-2 990

-5 207

-653

Rahavarat kauden alussa

6 687

7 091

9 909

10 467

10 467

Valuuttakurssien muutosten vaikutus

33

69

65

54

95

Rahavarat kauden lopussa

6 985

5 313

6 985

5 313

9 909

Liitetiedot

Yrityksen perustiedot sekä osavuosikatsauksen laatimisperusta

Yrityksen perustiedot

Optomed on vuonna 2004 perustettu suomalainen terveysteknologiakonserni (jäljempänä "Optomed" tai "Konserni"), joka on erikoistunut kädessä pidettävien silmänpohjakameroiden ja kokonaisratkaisujen tuottamiseen silmänpohjasairauksien seulontaa varten.

Konsernin emoyhtiö Optomed Oyj (jäljempänä "Yhtiö") on suomalainen Suomen lakien mukaan perustettu Osakeyhtiö, jonka Y-tunnus on 1936446-1. Yhtiön kotipaikka on Oulu ja rekisteröity osoite Yrttipellontie, 1 90230 Oulu.

Tilinpäätöksen laatimisperusta

Optomedin konsernitilinpäätös on laadittu voimassa olevien Euroopan Unionin hyväksymien kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaisesti. Osavuosikatsauksen laadinnassa on huomioitu myös 1.1.2026 alkaen voimaan tulleet standardimuutokset.

Tämä osavuosikatsaus on laadittu IAS 34 osavuosikatsaukset-standardin mukaisesti ja sitä tulisi tulkita yhdessä konsernin viimeisimmän, 31.12.2025 päättyneen, vuositilinpäätöksen kanssa. Tämä osavuosikatsaus ei sisällä kaikkea IAS 34 -standardissa vaadittua tietoa: sisällytetyt liitetiedot on valittu siten, että ne selittävät niitä tapahtumia ja liiketoimia, jotka ovat merkittäviä konsernin taloudellisessa tilanteessa ja tuloksessa tapahtuneiden muutosten ymmärtämiseksi viimeisimmän vuositilinpäätöksen jälkeen. 

Kaikki esitetyt luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta. Tunnusluvut on laskettu käyttäen tarkkoja arvoja.

Tulevina tilikausina sovellettavat uudet IFRS-standardit

IFRS 18 Tilinpäätöksen esittämistapa ja tilinpäätöksessä esitettävät tiedot -standardi korvaa IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen -standardin, ja uutta tilinpäätösstandardia sovelletaan tilikausille, jotka alkavat 1. tammikuuta 2027 tai sen jälkeen. Optomed ottaa IFRS 18 -standardin käyttöön 1.1.2027. 

IFRS 18 ei muuta kirjaamis- ja arvostamisvaatimuksia, mutta sen odotetaan tuovan muutoksia siihen, miten Optomed esittää konsernitilinpäätöksensä, erityisesti tuloslaskelman, rahavirtalaskelman ja liitetietojen osalta. Konserni arvioi parhaillaan standardin vaikutuksia muun muassa tuloslaskelman rakenteeseen ja välisummaa koskeviin vaatimuksiin, rahavirtalaskelman esittämiseen sekä julkisessa taloudellisessa viestinnässä käytettäviin tuloksellisuutta kuvaaviin tunnuslukuihin. Konserni ei ole vielä saanut päätökseen standardin vaikutusten määrällistä arviointia.

Raportoitavat segmentit

7-9/2026

Tuhatta euroa

Laitteet

Ohjelmistot

Konsernin yhteiset

Konserni

Ulkoiset tuotot

 3 010

 2 182

0

 5 192

Operatiiviset kulut netto

-951

-630

0

-1 581

Kate

2 060

1 552

0

 3 611

Poistot

-498

-209

-2

-708

Muut kulut

-801

-929

-793

-2 523

Liiketulos

761

414

-795

380

Rahoituserät

0

0

80

80

Voitto/Tappio ennen verokuluja

761

414

-714

461

7-9/2025

Tuhatta euroa

Laitteet

Ohjelmistot

Konsernin yhteiset

Konserni

Ulkoiset tuotot

 2 305

 2 113

0

 4 417

Operatiiviset kulut netto

-1 058

-631

0

-1 689

Kate

1 247

1 481

0

 2 728

Poistot

-433

-202

-2

-636

Muut kulut

-1 071

-1 038

-1 155

-3 264

Liiketulos

-257

242

-1 156

-1 172

Rahoituserät

0

0

-378

-378

Voitto/Tappio ennen verokuluja

-257

242

-1 535

-1 550

1-9/2026

Tuhatta euroa

Laitteet

Ohjelmistot

Konsernin yhteiset

Konserni

Ulkoiset tuotot

 5 226

 6 832

0

 12 058

Operatiiviset kulut netto

-1 673

-1 967

0

-3 640

Kate

3 553

4 865

0

 8 418

Poistot

-1 430

-618

-6

-2 054

Muut kulut

-2 692

-3 304

-2 492

-8 487

Liiketulos

-569

943

-2 497

-2 123

Rahoituserät

0

0

522

522

Voitto/Tappio ennen verokuluja

-569

943

-1 976

-1 602

1-9/2025

Tuhatta euroa

Laitteet

Ohjelmistot

Konsernin yhteiset

Konserni

Ulkoiset tuotot

 5 240

 7 044

0

 12 284

Operatiiviset kulut netto

-2 289

-2 077

0

-4 366

Kate

2 951

4 967

0

 7 918

Poistot

-1 234

-624

-5

-1 863

Muut kulut

-3 369

-3 611

-3 131

-10 111

Liiketulos

-1 653

732

-3 135

-4 056

Rahoituserät

0

0

-757

-757

Voitto/Tappio ennen verokuluja

-1 653

732

-3 892

-4 813

2025

Tuhatta euroa

Laitteet

Ohjelmistot

Konsernin yhteiset

Konserni

Ulkoiset tuotot

 7 620

 9 475

0

 17 096

Operatiiviset kulut netto

-3 365

-2 853

0

-6 217

Kate

4 255

6 623

0

 10 878

Poistot

-1 682

-828

-6

-2 516

Muut kulut

-4 866

-5 170

-4 369

-14 404

Liiketulos

-2 292

626

-4 375

-6 042

Rahoituserät

0

0

-676

-676

Voitto/Tappio ennen verokuluja

-2 292

626

-5 051

-6 718

Myyntituottojen erittely

Maantieteellinen jakauma

Tuhatta euroa

7-9/2026

7-9/2025

1-9/2026

1-9/2025 

2025

Suomi

2 050

2 045

6 527

6 801

9 149

Muu Eurooppa

 316

 298

 945

 1 046

 1 406

Muu Maailma

 2 827

 2 075

 4 587

 4 437

 6 540

Yhteensä

 5 192

 4 417

 12 058

 12 284

 17 096

Jakauma tuloutusajankohdan mukaan

Tuhatta euroa

7-9/2026

7-9/2025

1-9/2026

1-9/2025

2025

Yhtenä ajankohtana tuloutettavat tuotteet
ja palvelut

 3 615

70 %

 3 289

74 %

 7 784

65 %

 8 884

72 %

 12 401

73 %

Ajan kulumisen mukaan tuloutettavat palvelut

1 577

30 %

1 128

26 %

4 275

35 %

3 400

28 %

4 694

27 %

Yhteensä

5 192

4 417

12 058

12 284

17 096

1-3/2026 alkaen Ohjelmistot segmentin liikevaihtoeriä on luokiteltu uudelleen Ajan kulumisen mukaan
tuloutettavista palveluista yhtenä ajankohtana tuloutettaviin tuotteisiin ja palveluihin. Muutos vaikuttaa vain taulukon esitystapaan eikä sillä ole vaikutusta kokonaisliikevaihtoon. Vertailutietoja on oikaistu oheisesti: Ajan kulumisen mukaan
tuloutettavat palvelut olivat 10-12/2025 1 294 tuhatta euroa, 7-9/2025 1 128 tuhatta euroa, 4-6/2025 1 187 tuhatta euroa ja 1-3/2025 1 084 tuhatta euroa.

Yhtenä ajankohtana tuloutettavat tuotteet ja palvelut olivat 10-12/2025 3 517 tuhatta euroa, 7-9/2025 3 289 tuhatta euroa, 4-6/2025 2 658 tuhatta euroa ja 1-3/2025 2 937 tuhatta euroa.

Saadut ennakot ja myynnin jaksotukset

Tuhatta euroa

30.9.2026

30.9.2025

31.12.2025

Myyntisaamiset

 2 825

 2 309

 2 756

Asiakassopimuksiin perustuvat varat

 2 825

 2 309

 2 756

Saadut ennakot 

121

36

133

Myynnin jaksotukset

869

539

545

Asiakassopimuksiin perustuvat velat

991

575

678

Liiketoiminnan muut kulut

Liiketoiminnan muut kulut

7-9/2026

7-9/2025

1-9/2026

1-9/2025

2025

Myynnin ja markkinoinnin kulut

-128

-333

-401

-708

-874

Tutkimus- ja tuotekehityskulut

60

-33

-34

-245

-413

Hallinto- ja yleiskulut

-483

-828

-1 521

-2 270

-3 167

Liiketoiminnan kulut yhteensä

-551

-1 195

-1 957

-3 223

-4 454

Liiketoiminnan muihin kuluihin kirjataan myös odotettavissa olevien luottotappioiden muutokset sekä toteutuneet luottotappiot.

Luottoriskille alttiina olevat kohteet ja luottotappiovaraus

1 000 euroa

Brutto
kirjanpitoarvo

Painotettu keskim. Luottotappiovaraus prosentti

Luottotappiovaraus

30.9.2026

Lyhytaikaiset myyntisaamiset (erääntymättömät)

                 2 226  

0,5 %

               11  

Erääntyneet

1-30 päivää

                    196  

1,5 %

                 3  

31-60 päivää

                      14  

4 %

                 1  

61-90 päivää

                    199  

9 %

               18  

Yli 90 päivää

                    253  

12 %

               30  

Yhteensä

                 2 888  

               63  

1 000 euroa

Brutto
kirjanpitoarvo

Painotettu keskim. Luottotappiovaraus prosentti

Luottotappiovaraus

30.9.2025

Lyhytaikaiset myyntisaamiset (erääntymättömät)

              1 861  

0,5 %

               9  

Erääntyneet

1-30 päivää

                 281  

1,5 %

               4  

31-60 päivää

                   87  

4 %

               3  

61-90 päivää

                 114  

9 %

             10  

Yli 90 päivää

                   30  

12 %

               4  

Yhteensä

              2 373  

             31  

1 000 euroa

Brutto
kirjanpitoarvo

Painotettu keskim. Luottotappiovaraus

prosentti

Luottotappiovaraus

31.12.2025

Lyhytaikaiset myyntisaamiset (erääntymättömät)

                 2 200  

0,5 %

               11  

Erääntyneet

1-30 päivää

                      78  

1,5 %

                 1  

31-60 päivää

                      71  

4 %

                 3  

61-90 päivää

                    272  

9 %

               24  

Yli 90 päivää

                    199  

12 %

               24  

Yhteensä

                 2 819  

               63  

Rahoitusvelat

Tuhatta euroa

 30.9.2026

 30.9.2025

 31.12.2025

Pitkäaikaiset rahoitusvelat

Lainat rahoituslaitoksilta

144

193

0

Julkiselta vallalta saadut lainat

375

452

371

Vuokrasopimusvelat

812

698

835

Yhteensä

1 331

1 343

1 206

Lyhytaikaiset rahoitusvelat

Lainat rahoituslaitoksilta

539

794

789

Julkiselta vallalta saadut lainat

124

193

274

Vuokrasopimusvelat

369

485

442

Ostovelat

1 373

1 214

1 159

Yhteensä

2 405

2 686

2 664

Rahoitusvelat yhteensä

3 736

4 029

3 870

Käyvät arvot - jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvelat 

Optomed katsoo, että jaksotettuun hankintamenoon arvostettujen rahoitusvelkojen tasearvo on kohtuullinen arvio niiden käyvistä arvoista.

Katsauskauden jälkeiset tapahtumat

Ei olennaisia tapahtumia katsauskauden päättymisen jälkeen.