Revenio Group Oyj | Pörssitiedote | 30.06.2026 klo 09:00:00 EEST
Revenio Group Oyj:n hallitus on päättänyt uuden yksittäisen rajoitetun osakepalkkiojärjestelmän (Restricted Share Plan, ”RSP”) käyttöönotosta. Järjestelmä toimii konsernin johtoryhmälle ja valituille avainhenkilöille suunnattuna täydentävänä osakepohjaisena sitouttamisjärjestelmänä.
Lisäksi hallitus on päättänyt käynnistää uuden kolmivuotisen ansaintajakson yhtiön toimitusjohtajaa koskevaan suoriteperusteiseen osakepalkkiojärjestelmään (Performance Share Plan, ”PSP”).
Osakepohjaiset pitkän aikavälin kannustinjärjestelmät ovat osa yhtiön avainhenkilöiden palkitsemisohjelmaa. Järjestelmien tavoitteena on tukea yhtiön strategian toteuttamista ja Visionix-integraatiota, edistää pitkäjänteiseen suoritukseen perustuvaa toimintatapaa ja avainhenkilöiden sitoutumista sekä yhtenäistää avainhenkilöiden ja osakkeenomistajien tavoitteet yhtiön omistaja-arvon kasvattamiseksi pitkällä aikavälillä.
Rajoitettu osakepalkkiojärjestelmä (RSP) 2026–2028
RSP 2026–2028-järjestelmä käynnistyy kesäkuussa 2026 ja sisältää kahden vuoden pituisen rajoitusjakson, joka päättyy vuoden 2028 ensimmäisellä puoliskolla. Järjestelmässä yhtiö voi myöntää valituille avainhenkilöille kiinteämääräisiä osakepalkkioita. Palkkiot maksetaan sitouttamisjakson päätyttyä ja ne maksetaan Revenio Groupin listattuina osakkeina.
RSP 2026–2028-järjestelmän perusteella maksettavien osakkeiden enimmäismäärä on noin 175 000 osaketta brutto. Tästä määrästä vähennetään verojen ja muiden soveltuvien maksujen kattamiseen tarvittava osuus, joka maksetaan rahana. Käytännössä noin 40 % palkkiosta maksetaan osakkeina ja noin 60 % rahana. Yhtiöllä on kuitenkin oikeus maksaa palkkio kokonaan rahana.
Järjestelmän arvioitu kokonaisbruttoarvo on noin 2,275 miljoonaa euroa. Toteutuva arvo voi poiketa arviosta riippuen osakekurssin kehityksestä ja järjestelmän perusteella myönnettävien palkkioiden määrästä.
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä (PSP) 2026–2028
PSP 2026–2028 käynnistyy kesäkuussa 2026, ja sen perusteella mahdollisesti ansaittavat palkkiot maksetaan Revenio Groupin listattuina osakkeina vuoden 2029 ensimmäisellä puoliskolla. Palkkion maksaminen edellyttää hallituksen asettamien suoritustavoitteiden saavuttamista.
PSP 2026–2028-järjestelmän ansaintakriteerinä on yhtiön markkina-arvon kasvu.
Mikäli järjestelmän tavoitteet saavutetaan täysimääräisesti, sen perusteella maksettavien osakkeiden enimmäismäärä on noin 25 000 osaketta brutto. Tästä määrästä vähennetään verojen kattamiseen tarvittava osuus, joka maksetaan rahana. Käytännössä noin 40 % palkkiosta maksetaan osakkeina ja noin 60 % rahana. Yhtiöllä on kuitenkin oikeus maksaa palkkio kokonaan rahana.
Järjestelmän arvioitu kokonaisbruttoarvo on noin 0,32 miljoonaa euroa. Toteutuva arvo voi poiketa arviosta riippuen osakekurssin kehityksestä ja tavoitteiden toteutumisesta.
Muut ehdot
Revenio Group soveltaa johtoryhmän jäseniin osakeomistuspolitiikkaa. Politiikan mukaan kunkin johtoryhmän jäsenen odotetaan säilyttävän omistuksessaan vähintään puolet yhtiön osakepohjaisista kannustinjärjestelmistä saamastaan osakepalkkiosta siihen saakka, kunnes hänen omistuksensa arvo vastaa vähintään 50 % hänen vuotuisesta bruttoperuspalkastaan.
Revenio Group Oyj
Hallitus
Lisätietoja
Toimitusjohtaja Jouni Toijala
+358 50 484 0085
jouni.toijala@revenio.fi
Jakelu
Nasdaq Helsinki Oy
Finanssivalvonta
Keskeiset tiedotusvälineet
www.reveniogroup.fi
Revenio-konserni lyhyesti
Revenio on johtava kokonaisratkaisujen tarjoaja globaaleilla silmien hoidon markkinoilla. Konserni tarjoaa nopeita, helppokäyttöisiä ja luotettavia työkaluja useiden eri silmäsairauksien diagnosointiin. Revenion ratkaisuihin kuuluvat iCare- ja Visionix-brändien alla muun muassa tonometrit, silmänpohjan kuvantamislaitteet, optinen koherenssitomografia (OCT), perimetrit, multimodaaliset diagnostiikka-alustat, refraktiojärjestelmät ja ohjelmistoratkaisut.
Revenio yhdisti toukokuussa 2026 voimansa Visionixin kanssa, luoden innovatiivisimman, luovimman ja kattavimman kokonaisuuden palvelemaan silmien hoidon ammattilaisia optometrian, optisen vähittäiskaupan ja oftalmologian alueilla. Revenio-konsernin liikevaihto vuonna 2025 oli 109,7 miljoonaa euroa ja liiketulos 25,4 miljoonaa euroa. Revenio Group Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä kaupankäyntitunnuksella REG1V.