Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi
Lehdistötiedote

RevolutionRace firar Allemansrättens dag för andra året i rad

RVRC Holding

RevolutionRace är stolta över att, för andra året i rad, delta i firandet av Allemansrättens dag den 20:e september. Denna dag, instiftades 2022 av Svenskt Friluftsliv och Generation Pep och med RevolutionRace som partner, syftar till att hylla allemansrätten och det glädjefyllda utforskandet av den svenska naturen.

– Vi är oerhört stolta över vårt partnerskap med Generation Pep och Allemansrättens Dag. Tillsammans strävar vi efter att öka kunskapen kring allemansrätten och inspirera fler, särskilt barn och ungdomar, att utforska naturen. Vi vet att frisk luft och utomhusaktiviteter positivt påverkar vår hälsa och vi vill fortsätta sprida detta budskap, säger Paul Fischbein, VD för RevolutionRace.

Carolina Klüft, verksamhetschef på Generation Pep, ser fram emot Allemansrättens dag och dess betydelse: "Generation Pep grundades med visionen att alla svenska barn och unga ska leva ett aktivt och hälsosamt liv. Allemansrätten är en fantastisk resurs för att uppnå detta mål och vi vill inspirera fler att känna allemanspeppen och utforska vår svenska natur för ett aktivare liv."

Allemansrätten, skyddad av grundlagen, är en unik och värdefull del av Sveriges rika friluftsliv. RevolutionRace ser fram emot att fortsätta stödja och uppmuntra allemansrätten den 20 september och uppmanar alla att delta i firandet.

Om RevolutionRace
RVRC Holding AB (publ) (RevolutionRace) är ett snabbt växande outdoorvarumärke som erbjuder multifunktionella produkter inklusive kläder, skor, ryggsäckar och accessoarer till människor med en aktiv livsstil. RevolutionRace ambition är att skapa högkvalitativa, färgglada och prisvärda outdoorprodukter med fantastisk design och passform till ett oslagbart värde under devisen "Nature is our playground". Företaget når via sin digitala D2C affärsmodell ut till kunder i cirka 40 länder. Företaget grundades 2013 och är noterat på Nasdaq Stockholm sedan 2021. RevolutionRace mission är att göra naturen tillgänglig för alla!

Håll dig uppdaterad genom att prenumerera på pressmeddelanden och finansiell kommunikation: https://corporate.revolutionrace.com/sv/prenumerera/

Bifogade bilder
Pressmeddelande RevolutionRace Allemansrättens Dag

Bifogade filer
RevolutionRace firar Allemansrättens dag för andra året i rad

Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.