Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi
Lehdistötiedote

Senzimes licenstagare Fukuda Denshi erhåller FDA och UKCA godkännanden för integrerad TetraGraph-modul

Senzime

Uppsala, 9 juli 2025 – Senzime AB (publ.) meddelar idag att dess licenstagare, Fukuda Denshi, har erhållit marknadsgodkännanden från FDA och UKCA för lansering av den integrerade HN-100 modulen i USA och Storbritannien. HN-100-modulen, som drivs av Senzimes TetraGraph-teknologi, är den första fristående lösningen baserad på elektromyografi (EMG) som är utformad för plug-and-play-integration med Fukuda Denshis serie av patientövervakningsmonitorer.

HN-100 modulen lanserades på den japanska marknaden under 2024 och har snabbt etablerat sig som en smart och effektiv lösning för EMG-baserad Train-of-Four-övervakning direkt via Fukudas Dynascope-serie av monitorer. HN-100 säljs som ett tillbehör och används tillsammans med Senzimes portfölj av engångssensorer.

”Detta är ytterligare en viktig milstolpe för Senzime och ett resultat av vårt långsiktiga samarbete med Fukuda. Dessa marknadsgodkännanden möjliggör för Fukuda att rikta sig till sin installerade bas av patientmonitorer i USA och Storbritannien – med stöd av vårt amerikanska team och vår brittiska distributör. HN-100 är en unik och integrerad lösning för EMG-baserad övervakning baserad på vår proprietära teknologi och ett smart komplement till vår befintliga portabla och fristående TetraGraph,” säger Philip Siberg, VD för Senzime.

Senzime och Fukuda Denshi Co., Ltd., har sedan 2016 ett licensavtal som ger Fukuda Denshi exklusiva och vissa icke-exklusiva rättigheter att licensiera och kommersialisera Senzimes TetraGraph-teknologi i Japan och utvalda internationella marknader. Senzime genererar intäkter från Fukuda genom tillverkning samt rörlig royaltyersättning baserad på faktisk försäljning.

För ytterligare information, vänligen kontakta:


Philip Siberg, verkställande direktör
Tel: +46 (0) 707 90 67 34, e-post: philip.siberg@senzime.com

Om Senzime


Senzime är ett ledande medicintekniskt företag i framkant på en marknad i snabb förändring, drivet av nya kliniska riktlinjer och ny teknik. Senzime utvecklar samt marknadsför precisionsbaserade övervakningssystem som förbättrar vården, minskar kostnader och ökar patientsäkerheten under operation. Huvudprodukten TetraGraph bygger på mångårig forskning och möjliggör noggrann övervakning av neuromuskulär transmission under operation. Systemet används i tusentals operationssalar världen över och hjälper till att säkerställa rätt dosering av muskelrelaxerande läkemedel samt ger förbättrade insikter för att trygga varje patients resa från anestesi till återhämtning.

Senzime har sitt huvudkontor i Uppsala, Sverige, är noterat på Nasdaq Stockholm Main Market (SEZI) och kan även handlas på den amerikanska OTCQX-marknaden (SNZZF), och stöds av långsiktiga investerare. Mer information finns på senzime.com.

Bifogade filer


Senzimes licenstagare Fukuda Denshi erhåller FDA och UKCA godkännanden för integrerad TetraGraph-modul

Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.