Sisäpiiritieto: Alisa Pankin toimitusjohtaja Sampsa Laine jättää tehtävänsä
ALISA PANKKI OYJ PÖRSSITIEDOTE, SISÄPIIRITIETO 25.2.2026 KLO 13.15 EET
Alisa Pankki Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja Sampsa Laine ovat yhdessä sopineet, että Laine jättää toimitusjohtajan tehtävänsä tänään.
Hakuprosessi uuden toimitusjohtajan valitsemiseksi on käynnistetty.
Pankin väliaikaisena toimitusjohtajana toimii toimitusjohtajan sijainen Kukka Lehtimäki. Aiemmin tiedotetun mukaisesti Kukka Lehtimäen jäädessä vanhempainvapaalle vt. toimitusjohtajana aloittaa 16.3.26 alkaen Aki Gynther. Gyntherin valinta edellyttää Finanssivalvonnan hyväksyntää.
"Haluan kiittää Sampsa Lainetta hallituksen ja Alisalaisten puolesta hänen panoksestaan yhtiön kehittämisessä ja strategian toteutuksessa. Tämä työ luo hyvän perustan pankin tulevaisuudelle. Määrätietoinen työ Alisan kasvustrategian toteuttamiseksi ja liiketoiminnan kannattavuuden parantamiseksi jatkuu. Toivotan Sampsalle menestystä ja kaikkea hyvää tulevaan", sanoo Alisa Pankin hallituksen puheenjohtaja Olli-Petteri Lehtinen.
Alisa Pankki Oyj
Hallitus
Lisätietoja
Hallituksen puheenjohtaja Olli-Petteri Lehtinen, puh. 050 3809948
Alisa Pankki lyhyesti
Alisa Pankki Oyj on finanssialan teknologiayhtiö, joka tuottaa saumattomia pankkipalveluita digitaalisissa kanavissa. Palvelemme sekä yritysasiakkaita, talletusvaroilleen kilpailukykyistä korkotuottoa hakevia säästäjiä että kumppaneita. Kumppanien kanssa tuomme integroidut pankkipalvelut niihin kanaviin, joissa asiakkaat päivittäin asioivat. Alisa Pankki Oyj:n osakkeet on listattu Nasdaq Helsingin päälistalla (ALISA) ja sillä on Finanssivalvonnan myöntämä toimilupa. www.alisapankki.fi