Pörssitiedote

Sitowise: Arvopaperimarkkinalain 9 luvun 10 pykälän mukainen ilmoitus omistusosuuden muutoksesta

Sitowise Group Oyj Pörssitiedote 28.5.2026 klo 9.30

Sitowise Group Oyj ("Yhtiö") on 27.5.2026 vastaanottanut Bank of America Corporationin arvopaperimarkkinalain 9 luvun 10 §:n mukaisen ilmoituksen, jonka mukaan Bank of America Corporation  omistusosuus Yhtiön osakkeista ja äänistä nousi yli 5,00 prosentin 26.5.2026.

Ilmoituksen mukaan Bank of America Corporation omistaa välillisesti yhteensä 2 053 osaketta, mikä vastaa 0,01 prosenttia Yhtiön osakkeista ja äänistä, sekä rahoitusvälineiden kautta yhteensä 2 977 495osaketta, mikä vastaa 8,30 prosenttia Yhtiön osakkeista ja äänistä.

Yhtiöllä on yksi osakesarja, jossa kullakin osakkeella on yksi ääni. Osakkeiden ja äänten kokonaismäärä on 35 845 665.

Bank of America Corporationin osuus ilmoituksen mukaan:

% osakkeista ja äänistä (A yhteensä) % osakkeista ja äänistä rahoitusvälineiden kautta (B yhteensä) Yhteenlaskettu
%-osuus (A + B)
Osakkeiden ja äänten kokonaismäärä
Osuus liputusrajan saavuttamisen tai rikkoutumisen jälkeen 0,01 8,30 8,31 35 845 665
Edellisessä liputusilmoituksessa ilmoitettu osuus (jos saatavilla) n/a n/a n/a

Tiedot omistus- ja ääniosuudesta liputusrajan saavuttamisen tai rikkoutumisen jälkeen:

A: Osakkeet ja äänet

Osakesarja / osakelaji Osakkeiden ja äänten lukumäärä Osakkeiden ja äänten %-osuus
ISIN-koodi Suora
(AML 9:5)
Välillinen
(AML 9:6 ja 9:7)
Suora
(AML 9:5)
Välillinen
(AML 9:6 ja 9:7)
FI4000480215 n/a 2 053 n/a 0,01
A YHTEENSÄ 2 053 0,01

B: Arvopaperimarkkinalain 9 luvun 6a §:ssä tarkoitetut rahoitusvälineet

Rahoitusvälineen luonne Eräpäivä Toteutusaika Toimitustapa (osaketoimitus / nettoarvon tilitys) Osakkeiden ja äänten lukumäärä Osakkeiden ja äänten %-osuus
Oikeus käyttää osakkeisiin liittyviä äänioikeuksia n/a n/a n/a 2 976 779 8,30
Swap-sopimukset 30/06/2026 n/a Käteinen 716 0,00
B YHTEENSÄ 2 977 495 8,30

Ilmoituksen tietoja liputusvelvollisesta:

Koko määräysvaltaketju (ylintä määräysvaltaa käyttävästä luonnollisesta henkilöstä tai oikeushenkilöstä alkaen), jonka kautta osakkeita, äänioikeuksia tai rahoitusvälineitä hallitaan:

Nimi %-osuus osakkeista ja äänistä %-osuus osakkeista ja äänistä rahoitusvälineiden kautta Osakkeet, äänet ja rahoitusvälineet yhteensä
Bank of America Corporation
NB Holdings Corporation
BofAML Jersey Holdings Limited
BofAML EMEA Holdings 2 Limited
Merrill Lynch International
Bank of America Corporation
NB Holdings Corporation
Merrill Lynch International, LLC
Merrill Lynch Group Holdings, L.L.C.
BofA Securities Europe SA 8,30 8,30

Sitowise Group Oyj

Lisätiedot:

Sanna Sormaala, talousjohtaja, Sitowise Group Oyj, puh. +358 50 452 5498

Jakelu:

Nasdaq Helsinki Oy
Keskeiset mediat
www.sitowise.com

Sitowise lyhyesti

Sitowise on pohjoismainen teknisen konsultoinnin ja digitaalisten ratkaisujen asiantuntijatalo. Missiomme on vahvistaa pohjoisen kestävyyden perustaa. Suunnittelemme infraa, rakennuksia ja kaupunkeja, jotka kestävät aikaa ja muutosta. Parannamme yhteiskunnan toimintavarmuutta kehittämällä kriittistä infrastruktuuria, ja varmistamme luonnonvarojen kestävän käytön. Toimimme kolmella liiketoiminta-alueella - kiinteistöt ja rakennukset, infrastruktuuri sekä digitaaliset ratkaisut - Suomessa ja Ruotsissa. Konsernin vuoden 2025 liikevaihto oli 189 miljoonaa euroa ja yhtiö työllistää noin 1 900 asiantuntijaa. Sitowise Group Oyj on listattu Nasdaq Helsingin pörssilistalle kaupankäyntitunnuksella SITOWS.