Vuoden 2026 kolmannen neljänneksen osavuosikatsaus
IQM Quantum Computersin tilauskanta kasvoi 52 % vuoden alusta; Vahvistaa koko vuoden 2026 ohjeistuksen
IQM Quantum Computers Oyj, pörssitiedote, Osavuosikatsaus. 5.11.2026 klo 08.00
ESPOO, SUOMI, 5. marraskuuta 2026 – IQM Quantum Computers (Nasdaq: IQMX) (“IQM” tai “Yhtiö”), suprajohtavan kvanttilaskennan maailmanlaajuinen edelläkävijä, julkisti tänään taloudellisen tuloksensa vuoden 2026 kolmannelta neljännekseltä ja yhdeksältä ensimmäiseltä kuukaudelta.
“Kolmannella neljänneksellä vahva kaupallinen momentum näkyi uusien tilausten ennätyksellisenä määränä, tähän mennessä suurimman sopimuksemme allekirjoittamisena ja läsnäolomme laajentumisena neljälle mantereelle“, sanoi toimitusjohtaja ja perustajajäsen Jan Goetz. “Tällä neljänneksellä johtava tekoälytehdas sitoutui monivuotiseen kehityspolkuun kohti loogisia kubitteja IQM:n laitteistolla. Se ei vain ostanut nykyistä konetta, vaan investoi suunnitelmaan, jonka se luottaa meidän toteuttavan. Vuosien ajan avoin kysymys oli, voisivatko kvanttitietokoneet ylipäätään toimia. Tänään kysymys on siitä, voidaanko niitä rakentaa, toimittaa ja käyttää siinä tahdissa kuin maailma niitä tarvitsee, ja juuri tätä varten IQM on perustettu. Ensimmäiset 150 kubitin järjestelmämme ovat jo asiakkaiden tiloissa, ja keskitymme toimeenpanoon ja momentumin rakentamiseen kohti ensimmäisiä virheenkorjauksen demonstraatiojärjestelmiämme vuonna 2027.”
Vuoden 2026 kolmannen neljänneksen operatiiviset ja taloudelliset kohokohdat:
Avainluvut
Tilintarkastamaton katsauskauden lyhennetty konsolidoitu tuloslaskelma
| 30.9. päättynyt kolmen kuukauden jakso | 30.9. päättynyt yhdeksän kuukauden jakso | ||||||||||||
| tuhatta euroa | 2026 | 2025 | 2026 | 2025 | |||||||||
| Liikevaihto asiakassopimuksista | 8 857 | 5 877 | 17 727 | 11 911 | |||||||||
| Myytyjä suoritteita vastaavat kulut | (4 696 | ) | (3 541 | ) | (9 961 | ) | (7 168 | ) | |||||
| Bruttokate | 4 161 | 2 336 | 7 766 | 4 743 | |||||||||
| Myynnin ja markkinoinnin kulut | (4 349 | ) | (1 418 | ) | (11 398 | ) | (3 784 | ) | |||||
| Hallinnon kulut | (27 035 | ) | (2 748 | ) | (53 236 | ) | (9 660 | ) | |||||
| Tutkimus- ja tuotekehityskulut | (20 354 | ) | (13 737 | ) | (54 401 | ) | (39 387 | ) | |||||
| Rahoitusvarojen arvonalentumistappiot (mukaan lukien arvonalentumistappioiden palautukset) | 127 | - | 147 | (4 | ) | ||||||||
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 137 | 1 512 | 8 279 | 2 450 | |||||||||
| Liiketoiminnan muut kulut | (1 870 | ) | (64 | ) | (1 876 | ) | (112 | ) | |||||
| Listautumiskulu | (127 055 | ) | - | (127 055 | ) | - | |||||||
| Liiketappio | (171 236 | ) | (14 119 | ) | (231 773 | ) | (45 754 | ) | |||||
| Rahoitustuotot | 23 359 | 1 795 | 28 426 | 2 764 | |||||||||
| Rahoituskulut | (4 530 | ) | (288 | ) | (23 930 | ) | (4 138 | ) | |||||
| Tappio ennen veroja | (152 407 | ) | (12 612 | ) | (227 278 | ) | (47 128 | ) | |||||
| Tuloverot | (223 | ) | - | (249 | ) | (59 | ) | ||||||
| Katsauskauden tappio | (152 630 | ) | (12 612 | ) | (227 527 | ) | (47 187 | ) | |||||
| Jakautuminen: | |||||||||||||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille | (152 630 | ) | (12 612 | ) | (227 527 | ) | (47 187 | ) | |||||
| Yhtiön osakkeenomistajille kuuluva osakekohtainen tulos (euroa): | |||||||||||||
| Laimentamaton osakekohtainen tappio | (0,81 | ) | (0,41 | ) | (2,72 | ) | (1,54 | ) | |||||
| Laimennettu osakekohtainen tappio | (0,81 | ) | (0,41 | ) | (2,72 | ) | (1,54 | ) | |||||
“Vuoden 2026 yhdeksän ensimmäisen kuukauden liikevaihto kasvoi 49 % edellisvuoden vastaavasta kaudesta. Liikevaihto muodostui kokonaan kaupallisista sopimuksista, eikä lukuun sisälly julkista rahoitusta tai avustuksia”, lisäsi talousjohtaja Jan Kürschner. “Rahavaramme olivat neljänneksen lopussa 260,4 miljoonaa euroa, mikä antaa liiketoiminnallemme vahvan perustan jatkaa kurinalaisia investointeja asiakastoimituksiin, teknologian kehityssuunnitelman toteuttamiseen ja tuotantolaitoksemme kapasiteetin laajentamiseen.”
Vuoden 2026 taloudelliset näkymät
Toistamme koko vuoden 2026 ohjeistuksemme:
IQM kirjaa standardoitujen järjestelmien liikevaihdon silloin, kun asiakas hyväksyy järjestelmän, ei silloin, kun järjestelmä lähetetään tai asennetaan. Hyväksyntä riippuu osittain asiakkaan puolella olevista tekijöistä, kuten asennuspaikan valmiudesta, jäähdytys- ja sähköinfrastruktuurista sekä julkisen sektorin hankintaan liittyvästä hyväksynnästä. Suurempien, räätälöityjen projektien liikevaihto kirjataan ajan kuluessa sitä mukaa kuin välitavoitteet saavutetaan. Jos hyväksyntä siirtyy muutamalla viikolla vuosineljänneksen päättymisen yli, myös liikevaihto siirtyy sen mukana. Sopimuksen arvo, tilauskanta ja rahavirtaprofiili eivät muutu.
Yksityiskohtaiset tiedot
Tämä tiedote sisältää yhteenvedon IQM Quantum Computersin taloudellisista tuloksista vuoden 2026 kolmannelta neljännekseltä ja yhdeksältä ensimmäiseltä kuukaudelta. Tiedote keskittyy konsernitason taloudellisiin tietoihin sekä Yhtiön näkymiin. Yksityiskohtaiset taloudelliset tiedot ja liitetiedot ovat saatavilla tämän tiedotteen liitteenä olevasta osavuosikatsauksesta sekä Yhtiön verkkosivuilla osoitteessa https://investors.iqm.tech/. Kannustamme sijoittajia perehtymään myös katsauksen taulukoihin ja liitetietoihin kokonaisuudessaan.
Puhelinkonferenssin tiedot
IQM järjestää tänään, 5.11.2026 klo 15.00, puhelinkonferenssin, jossa käsitellään vuoden 2026 kolmannen neljänneksen taloudellisia tuloksia. Puhelinkonferenssin suoraa äänilähetystä voi kuunnella Yhtiön sijoittajasuhdesivuston ”News & Events” -osiossa osoitteessa https://investors.iqm.tech/. Puhelinkonferenssin tallenne on saatavilla samassa paikassa puhelun jälkeen yhden vuoden ajan.
Tietoja IQM Quantum Computersista
IQM Quantum Computers (Nasdaq: IQMX) on integroidun kvanttilaskennan maailmanlaajuinen edelläkävijä, joka toimittaa kokonaisvaltaisia suprajohtavia kvanttitietokoneita yrityksille, tutkimuslaitoksille, yliopistoille, suurteholaskentakeskuksille ja kansallisille laboratorioille ympäri maailmaa. IQM on myynyt enemmän paikan päällä asennettavia järjestelmiä kuin mikään muu valmistaja ja mahdollistaa asiakkaille kvanttitietokoneidensa suoran omistajuuden ja hallinnan. Kvanttitietokoneet integroituvat asiakkaiden supertietokone- ja tekoälyinfrastruktuuriin, ja ne ovat myös saatavilla pilven kautta IQM Resonancen välityksellä. IQM etenee kohti vikasietoista kvanttilaskentaa kehittämällä teknologiaansa omassa tuotantolaitoksessaan valmistetuista prosessoreista aina avoimeen ohjelmistopinoon asti. Vuonna 2018 perustetun IQM:n pääkonttori sijaitsee Espoossa, Suomessa, ja sillä on merkittävää toimintaa Münchenissä, Saksassa. IQM:llä on yli 450 työntekijää Euroopassa, Aasiassa ja Pohjois-Amerikassa. IQM on ensimmäinen Nasdaq Stock Market -markkinapaikalla julkisesti listattu eurooppalainen kvanttilaskentayhtiö.
Yhteystiedot
IQM Mediayhteydet
press@iqm.tech
IQM Sijoittajayhteydet
investors@iqm.tech
Keskeiset operatiiviset tunnusluvut
Konsolidoidussa tilinpäätöksessämme esitettyjen tunnuslukujen lisäksi käytämme tilauskantaa ja tilauskertymää tulevan liikevaihdon indikaattoreina olemassa olevien allekirjoitettujen tilausten perusteella. Tämä lähestymistapa tarjoaa johdolle läpinäkyvän yhteyden vahvistettujen tilausten ja liikevaihdon välillä yhdistäen myynnin kehityksen liikevaihdon kirjaamiseen. Samalla se vastaa tilauskannan ulkoista määritelmää vahvistettuina tilauksina, joita ei ole vielä kirjattu liikevaihdoksi. Katsomme näiden tunnuslukujen tarjoavan markkinoille hyödyllistä tietoa liiketoimintamme tuloksen ymmärtämiseksi ja arvioimiseksi samalla tavalla kuin johtomme arvioi sitä. Tilauskanta tarkoittaa tiettynä ajankohtana niiden sitovien asiakastilausten arvoa, jotka on vahvistettu mutta joita ei ole vielä kirjattu liikevaihdoksi. Laskemme tilauskannan saldon tiettynä ajankohtana vähentämällä tilauskertymästä kirjatun liikevaihdon. Tilauskertymä tarkoittaa kauden aikana allekirjoitettujen sitovien asiakastilausten yhteenlaskettua rahamääräistä arvoa. Se ei sisällä myyntiputkessa olevia tai odotettavissa olevia tilauksia, ja se kuvastaa varmistettua uutta liiketoimintaa ja tulevan liikevaihdon muodostumista. Nämä tunnusluvut esitetään ainoastaan täydentävänä informaationa, eikä niitä tule pitää IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti esitetyn taloudellisen informaation korvaajana. Tunnusluvut voivat myös poiketa muiden yhtiöiden esittämistä samannimisistä tunnusluvuista tai mittareista. Tässä tiedotteessa esitämme tilauskantamme 30.9.2026 tilanteen mukaisena.
Tulevaisuutta koskevat lausumat
Tietyt tässä esitetyt lausumat, jotka eivät koske jo toteutuneita seikkoja, ovat tulevaisuutta koskevia lausumia. Nämä tulevaisuutta koskevat lausumat voidaan tunnistaa muun muassa termeistä ja ilmauksista kuten ”uskoa”, ”odottaa”, ”aikoo”, ”näkymät”, ”saattaa”, ”tulee” ja muista vastaavista termeistä ja ilmauksista. Tällaisiin tulevaisuutta koskeviin lausumiin kuuluvat muun muassa, mutta ei yksinomaan, lausumat, jotka koskevat IQM:n strategioita, tulevaa tai odotettua markkina- tai kilpailuasemaa, liiketoimintasuunnitelmia ja tulevaa tulosta, mukaan lukien IQM:n kassan riittävyyttä sekä näkymiä koko vuodelle 2026. Tulevaisuutta koskeviin lausumiin liittyy tunnettuja ja tuntemattomia riskejä, epävarmuustekijöitä ja muita seikkoja, jotka voivat aiheuttaa sen, että varsinaiset tulokset eroavat olennaisesti näiden tulevaisuutta koskevien lausumien ennakoimista tuloksista, mukaan lukien, mutta ei yksinomaan: A) odotukset, suunnitelmat, hyödyt tai näkymät, jotka liittyvät strategioihin, projekteihin, ohjelmiin, tuotejulkistuksiin, kasvun hallintaan, lisensseihin, immateriaalioikeuksiin, vastuullisuus- ja muihin ESG-tavoitteisiin, liiketoimintamme operatiivisiin tunnuslukuihin sekä päätöksiin markkina-alueilta vetäytymiseksi tai niille laajentumiseksi; B) odotukset, suunnitelmat tai hyödyt, jotka liittyvät liiketoimintojemme tulevaan tulokseen (mukaan lukien mahdollisten maailmanlaajuisten pandemioiden, geopoliittisten konfliktien ja yleisen tai alueellisen makrotaloustilanteen vaikutukset, vaikutusten ajankohta ja kesto liiketoimintaamme, toimitusketjuumme, markkinoiden muutosten tai kysynnän käännekohtien ajoittumiseen ja asiakkaidemme liiketoimintaan); C) odotukset ja tavoitteet, jotka koskevat taloudellista kehitystä ja liiketoiminnan tulosta, mukaan lukien markkinaosuus, hinnat, liikevaihto, tilauskanta, tilauskertymä, tuotot, katteet, kassavirta, kustannussäästöt, saamisten ajoittuminen, liiketoiminnan kulut, varaukset, arvonalentumiset, tariffit, verot, valuuttakurssit, suojaukset, investointivarat, inflaatio, tuotekustannusten alentuminen, kilpailukyky, arvonluonti sekä tulojen syntyminen tietyllä alueella; D) toimeenpanokykymme, odotuksemme, suunnitelmamme tai hyödyt, jotka liittyvät transaktioihin, investointeihin, muutoksiin organisaatiorakenteessa ja toimintamallissa, mukaan lukien tuotannon ja valmistuskapasiteetin laajentaminen; E) odotukset, jotka liittyvät kvanttiteknologian kaupallistamiseen ja markkinoiden hyväksyntään sekä tuotekehityksen aikatauluun ja etenemiseen; sekä F) muut riskit ja epävarmuustekijät, joita kuvataan IQM:n ajoittain viranomaisille toimittamissa julkisissa asiakirjoissa ja sääntelyn edellyttämissä tiedotteissa. Tällaiset lausumat perustuvat johdon parhaaseen arvioon ja käsitykseen niiden tietojen valossa, jotka sillä on tällä hetkellä saatavilla. IQM odottaa, että myöhemmät tapahtumat ja kehitys voivat aiheuttaa sen näkemysten muuttumisen. IQM ei sitoudu päivittämään tässä pörssitiedotteessa esitettyjä tulevaisuutta koskevia lausumia, paitsi siltä osin kuin laki sitä edellyttää. Näiden tulevaisuutta koskevien lausumien ei tule olettaa kuvastavan IQM:n näkemyksiä minään tämän tiedotteen päivämäärän jälkeisenä ajankohtana.
Tilintarkastamaton katsauskauden lyhennetty konsolidoitu tase
| Tilintarkastamaton | |||||||
| tuhatta euroa | 30.9.2026 | 31.12.2025 | |||||
| Varat | |||||||
| Pitkäaikaiset varat | |||||||
| Aineettomat hyödykkeet | 2 645 | 920 | |||||
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 63 266 | 57 931 | |||||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 10 137 | 10 949 | |||||
| Rahoitusvarat | 1 300 | 910 | |||||
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 77 348 | 70 710 | |||||
| Lyhytaikaiset varat | |||||||
| Vaihto-omaisuus | 34 287 | 13 491 | |||||
| Sopimukseen perustuvat omaisuuserät | 7 130 | 7 286 | |||||
| Myyntisaamiset | 12 059 | 15 489 | |||||
| Muut rahoitusvarat | 1 337 | 876 | |||||
| Muut lyhytaikaiset varat | 19 671 | 11 216 | |||||
| Rahavarat | 260 418 | 146 544 | |||||
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 334 902 | 194 903 | |||||
| Varat yhteensä | 412 250 | 265 613 | |||||
| tuhatta euroa | 30.9.2026 | 31.12.2025 | |||||
| Oma pääoma ja velat | |||||||
| Oma pääoma | |||||||
| Osakepääoma | 80 | 3 | |||||
| Pääomarahastot | 789 194 | 438 157 | |||||
| Kertyneet voittovarat | (459 770 | ) | (232 243 | ) | |||
| Muut rahastot | 222 | (16 | ) | ||||
| Oma pääoma yhteensä | 329 725 | 205 900 | |||||
| Pitkäaikaiset velat | |||||||
| Rahoitusvelat | 2 160 | 9 222 | |||||
| Vuokrasopimusvelat | 11 285 | 12 185 | |||||
| Työsuhde-etuudet | 12 | 14 | |||||
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | 13 457 | 21 420 | |||||
| Lyhytaikaiset velat | |||||||
| Ostovelat | 16 145 | 8 855 | |||||
| Vuokrasopimusvelat | 2 385 | 2 475 | |||||
| Rahoitusvelat | 22 871 | 8 525 | |||||
| Sopimukseen perustuvat velat | 4 680 | 7 406 | |||||
| Työsuhde-etuudet | 10 854 | 5 908 | |||||
| Muut lyhytaikaiset velat | 12 133 | 5 124 | |||||
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | 69 068 | 38 292 | |||||
| Velat yhteensä | 82 525 | 59 713 | |||||
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 412 250 | 265 613 | |||||
Tilintarkastamaton katsauskauden lyhennetty konsolidoitu rahavirtalaskelma
| 30.9. päättynyt yhdeksän kuukauden jakso | ||||||||
| tuhatta euroa | 2026 | 2025 | ||||||
| Katsauskauden tappio | (227 527 | ) | (47 187 | ) | ||||
| Oikaisut: | ||||||||
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 587 | 9 378 | ||||||
| Varaukset | - | (40 | ) | |||||
| Muut ei-maksuperusteiset erät | (348 | ) | (69 | ) | ||||
| Listautumiskulu | 127 055 | - | ||||||
| Osakeperusteiset maksut | 15 236 | 3 460 | ||||||
| Rahoitustuotot/-kulut | (4 496 | ) | 1 237 | |||||
| Tuloverokulut | 249 | 59 | ||||||
| Muutokset: | ||||||||
| Vaihto-omaisuus | (20 797 | ) | (1 969 | ) | ||||
| Sopimukseen perustuvat omaisuuserät | 157 | (3 136 | ) | |||||
| Myyntisaamiset | 3 382 | (210 | ) | |||||
| Muut rahoitusvarat | (1 781 | ) | - | |||||
| Muut varat | (15 254 | ) | (36 133 | ) | ||||
| Ostovelat | 7 290 | 1 627 | ||||||
| Sopimukseen perustuvat velat | (2 714 | ) | (1 444 | ) | ||||
| Työsuhde-etuudet | 4 725 | 115 | ||||||
| Muut velat | 7 025 | (245 | ) | |||||
| Maksetut tuloverot | (249 | ) | (2 | ) | ||||
| Liiketoiminnan rahavirta | (98 458 | ) | (74 559 | ) | ||||
| Liiketoiminnan hankinnasta maksetut määrät – vähennettynä hankituilla rahavaroilla | (1 900 | ) | - | |||||
| Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden myynnit | - | 21 | ||||||
| Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnat | (8 173 | ) | (3 630 | ) | ||||
| Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden hankinnasta saatu hyvitys | 1 000 | - | ||||||
| Tytäryhtiön hankinnasta maksetut määrät – vähennettynä rahavaroilla | (7 | ) | - | |||||
| Talletukset ja vakuudet | (391 | ) | 176 | |||||
| Saadut korot | 2 443 | 1 152 | ||||||
| Investointien rahavirta | (7 027 | ) | (2 281 | ) | ||||
| Oman pääoman ehtoisten sijoitusten tuotot | 208 463 | 270 299 | ||||||
| Oman pääoman ehtoisiin sijoituksiin liittyvät transaktiomenot | (5 496 | ) | (617 | ) | ||||
| Omien osakkeiden takaisinostot | - | (22 421 | ) | |||||
| Warranttien käyttö | 20 468 | - | ||||||
| Lainojen nostot | 5 000 | 7 | ||||||
| Lainoihin liittyvät transaktiomenot | (775 | ) | - | |||||
| Lainojen takaisinmaksut | (5 250 | ) | (5 961 | ) | ||||
| Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | (2 000 | ) | (2 837 | ) | ||||
| Saadut vuokrasopimuskannustimet | - | 824 | ||||||
| Maksetut korot | (1 836 | ) | (788 | ) | ||||
| Rahoituksen rahavirta | 218 575 | 238 505 | ||||||
| Rahavarojen nettomuutos | 113 090 | 161 666 | ||||||
| Rahavarat kauden alussa | 146 544 | 17 247 | ||||||
| + | Valuuttakurssimuutosten vaikutukset rahavaroihin | 784 | (43 | ) | ||||
| Rahavarat kauden lopussa | 260 418 | 178 870 | ||||||
Liitteet
Liite
