Aktia Q3'25: Lainamarkkina ei tarjoa vielä vetoapua
Tiivistelmä
- Aktian Q3-tulos ei tuonut suuria yllätyksiä, mutta henkivakuutusneton hyvä kehitys johti ennusteiden hienoiseen nostoon ja tavoitehinnan korotukseen 11,0 euroon.
- Tuotot laskivat korkokatteen mukana, ja vaikka yritysluotot kasvoivat, asuntolainakannan supistuminen piti lainakannan edelliskvartaalin tasolla.
- Luottokannan laatu heikkeni, mikä lisäsi luottotappioita, mutta osakekohtainen tulos 0,27 euroa vastasi odotuksia ja oman pääoman tuotto pysyi kohtalaisella tasolla.
- Aktian arvostus on maltillinen, ja osinkotuotto sekä arvostuskertoimien nousuvara tarjoavat houkuttelevan tuotto-odotuksen, mutta merkittävä nousupotentiaali vaatisi varainhoidon myynnin selvää parantumista.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Aktia Q3-tulos ei olennaisia yllätyksiä tarjonnut. Nostimme kuitenkin hieman lähivuosien tulosennusteitamme erityisesti hyvin kehittyneen henkivakuutusneton takia. Pidämme Aktian arvostusta yhä huokeana ja näemme osinkotuoton tarjoavan yhdessä arvostuskertoimien nousuvaran kanssa sijoittajille houkuttelevan tuotto-odotuksen. Toistamme lisää-suosituksemme ja nostamme tavoitehintamme 11,0 euroon (aik. 10,5€) ennustenostojen mukana.
Tuottojen lasku supisti yhä tulosta
Aktian tuotot painuivat Q3:lla odotetusti korkokatteen mukana, mikä piti myös vertailukelpoisen liikevoiton laskussa. Varainhoidossa asiakasvarat kasvoivat vahvasti, mutta nettomerkintöjen jäätyä vain maltillisesti plussalle oli tämä hyvän markkinakehityksen ansiota. Lainakanta sen sijaan säilyi edelliskvartaalin tasolla. Vaikka yritysasiakkaiden luotot kasvoivat, kumosi asuntolainakannan supistuminen tämän vaikutuksen. Kuluttajien lainanottohalukkuus ei siten näyttänyt vieläkään piristymisen merkkejä. Yritysluottojen kasvua vetivät leasing-, osamaksu- ja laskurahoituspalvelut. Näiden määrä on kasvanut jo 18 % vuodenvaihteesta, mikä selittää Aktian yritysluottokannan markkinaa nopeamman kasvun. Luottokannan laadussa sen sijaan nähtiin heikentymistä, mikä johti myös luottotappiomäärien kasvuun. Osakekohtainen tulos oli 0,27 euroa osakkeelta, joka vastasi varsin hyvin ennakko-odotuksiamme. Sekä raportoitu että vertailukelpoinen oman pääoman tuotto olivat yhä kohtalaisella tasolla (raportoitu 11,8 % ja vertailukelpoinen 12,8 %).
Q3-raportti johti pieniin ennustenostoihin
Olemme tehneet ennusteisiimme pieniä ennustenostoja Q3-raportin jäljiltä. Nostimme Aktian henkivakuutusneton ennusteitamme vakuutussäästöjen kasvun sekä hyvän tuloskehityksen takia, ja tarkastimme alaspäin hieman lähivuosien kuluennusteitamme. Teimme myös muita pienempiä ennustetarkennuksia luottotappioiden ja tuottojen ennusteisiimme. Näiden vaikutukset jäivät kuitenkin marginaalisiksi, ja kumosivat pitkälti toisensa. Kokonaisuudessaan lähivuosien liikevoittoennusteemme nousivat 2–3 %. Arviomme Aktian tuloskehityksestä on kuitenkin pitkälti ennallaan Q3-raportin jäljiltä. Myös osinkoennusteemme vuosille 2026–2028 nousivat tulosennusteidemme vakavaraisuuden noustua Q3:lla arviotamme korkeammaksi.
Ennusteissamme Aktian korkokate osoittaa vielä ensi vuoden alaviistoon, vaikka luottokysynnän pienen piristymisen ja lainakannan kasvun pitäisi loiventaa laskua. Palkkiotuottojen odotamme kasvavan vakaasti varainhoidon maltillisen kasvun sekä asteittain normalisoituvan lainakysynnän ansiosta. Luottotappioiden odotamme olevan vielä ensi vuoden keskimääräistä korkeammalla, jonka jälkeen näiden pitäisi palata lähemmäs pankin historiallisia tasoja. Raportoitu tulos saa ennusteissamme tukea pääosin ensi vuonna poistuvista huomattavista kertakuluista, mutta vertailukelpoinen tulos laskee vielä ensi vuoden. Vakaantuneen korkonäkymän takia volyymikasvun sekä varainhoidossa että lainakannassa pitäisi ajaa tuottojen kehitystä. Odotamme Aktian oman pääoman tuoton säilyvän historiaan peilaten varsin hyvällä noin 11–12 %:n tasolla.
Maltillinen arvostus pitää tuotto-odotuksen riittävänä
Olemme tarkastelleet Aktian arvostusta tasekertoimien, pohjoismaisten pankkiverrokkien sekä osinkomallin kautta. Menetelmät indikoivat osakkeen arvoksi reilu 11 euroa. Kokonaisuudessaan pidämme Aktian arvostusta edelleen huokeana ja näemme kertoimien nousuvaran ja vahvan osinkotuoton (~8–9 %) tarjoavan hyvän tuotto-odotuksen. Nykyistä selvästi korkeampi kurssitaso vaatisi kuitenkin myynnin selvää tasonnousua varainhoidossa, sillä viime vuosina suoriutuminen on jäänyt vaisuksi ja hallinnoitavat asiakasvarat ovat laskeneet. Ennen selkeitä merkkejä tästä on osakkeessa vaikea nähdä merkittävää nousupotentiaalia.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
