Apetit Q1'25: Raaka-ainevetoinen vastatuuli helpottamaan päin
Operatiivinen tulos heikentyi Q1:llä odotetusti raaka-ainekustannusten nousun myötä ja arvioimme suurimpien vastatuulien olevan nyt kärsitty. Loppuvuonna mielenkiinto kohdistuu positiivisempiin asioihin, kuten kasvatettuihin tuotantomääriin, joilla pyritään kasvamaan viennissä sekä Öljykasvituotteiden pullotuslinjan tarjoamiin tehokkuushyötyihin. Arvostus on laskenut riittävän edulliseksi, minkä vuoksi nostamme suosituksen tasolle lisää (aik. vähennä) ja tavoitehinnan 15 euroon (aik. 14,5 €).
Q1:n tulos pääpiirteissään odotustemme mukainen
Q1:n taloudellista suoriutumista voidaan mielestämme kuvailla isossa kuvassa odotusten mukaiseksi, mutta lukuihin sisältyi myös pieniä yllätyksiä. Liikevaihdon kasvu oli odotetulla 4 %:n tasolla, mutta se syntyi kokonaan Öljykasvituotteista myyntihintojen vetämänä. Ruokaratkaisujen liikevaihto pysyi vertailukauden tasolla ja myyntivolyymejä painoi mm. työtaistelutoimista johtuneet toimitushaasteet sekä vertailukautta vähäisempi toimituspäivien määrä. Konsernin liiketulos oli 2,3 MEUR (Q1’24: 3,4 MEUR), mikä ylitti ennusteemme (1,9 MEUR). Liiketulos ylitti ennusteet ruokaratkaisuissa, mutta alitti ennusteet Öljykasvituotteissa. Myös konsernihallinnon kulujen kasvu oli oletettua maltillisempaa. Apetitin liikevoiton jälkeisillä tulosriveillä raportoima tulososuus osakkuusyhtiö Sucroksesta painui selvästi tappiollikseksi, minkä johdosta konsernin nettotulos jäi alle ennusteen (EPS: 0,06 €, ennuste 0,19 €).
Odotamme tuloskehityksen vakautuvan loppuvuonna
Apetit toisti ohjeistuksensa, jonka mukaan konsernin liiketuloksen odotetaan laskevan hieman vuodesta 2024 (9,3 MEUR). Meidän EBIT-ennusteemme vuodelle 2025 nousi aavistuksen vahvan Q1:n myötä, minkä lisäksi nostimme myös Ruokaratkaisujen tulevien vuosien kannattavuusoletuksia. Konsernitason EBIT-ennusteemme nousivat 1-3 % vuosille 2025-27. Odotamme vuoden 2025 liikevoitoksi nyt 8,1 MEUR, mikä olettaa loppuvuoden tulostason olevan lähellä vertailukauden tasoa heikomman Q1:n jälkeen. Arvioimme, että Öljykasvituotteissa myyntihintoja ollaan saatu ainakin pääosin nostettua vastaamaan kohonnutta raaka-aineen kustannustasoa, jolloin tuloksen tulisi olla loppuvuonna lähempänä normalisoitua tasoa. Ruokaratkaisujen kannattavuus oli viime vuonna nähdäksemme hieman yli trendin, minkä vuoksi tuloksen merkittävä kasvattaminen on nähdäksemme haastavaa lyhyellä aikavälillä. Yhtiö on kasvattanut tuotantoa viime satokaudella, joten Ruokaratkaisuissa on potentiaalia hyvään kasvuun loppuvuonna, mikäli tuotteille löytyy riittävän hyväkatteisia myyntikanavia. Arvioimme osakkuusyhtiö Sucroksen tulostason normalisoituvan loppuvuotta kohden kotimaisen raaka-aineen saatavuuden parantumisen myötä.
Arvostus on toimialaankin nähden edullinen
Apetit on sijoitusprofiililtaan defensiivinen ja pääomaintensiivinen yhtiö, jonka kannattavuus heiluu ajoittain satokausien ja kustannusympäristön vaihtelun mukana. Yhtiö pystyy pitkällä aikavälillä kasvattamaan tulostaan, mutta pääomaintensiivisyydestä johtuen arvioimme arvonluonnin olevan maltillista. Tulospohjainen arvostus (EV/EBIT 9x 2025e) on laskenut jo toimialan keskimääräistä tasoa edullisemmaksi ja suhteellisen hyvän Q1:n myötä näemme myös tulostason laskuun liittyvien riskien hellittäneen. Osien summa menetelmämme yhdessä 2025e osinkotuoton kanssa osoittaa osakkeelle noin 14 %:n tuotto-odotuksen, mitä pidämme riittävän houkuttelevana suhteessa Apetitin liiketoiminnan defensiivisyyteen. Tasepohjainen arvostus P/B 0,8x ei ole kovin vaativa. Jos yhtiö onnistuisi nostamaan sijoitetun pääoman tuoton pysyvästi vuosina 2023-24 nähdyille tasoille (10-11 %), tulisi arvostus todennäköisesti korjaamaan selkeästi ylöspäin, mutta nykyennusteillamme ROI jatkaa välillä 7,4-8,0 % (2025-27e).
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
