Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | Konsensus | Erotus (%) | 2026e | |||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Tot. vs. inderes | Inderes | ||
| Liikevaihto | 49,3 | 49,0 | 48,0 | 2 % | 219 | |||||
| Orgaaninen kasvu-% | -0,4 % | -0,6 % | -2,7 % | 2,1 %-yks. | -1,5 % | |||||
| EBITA (oik.) | 5,6 | 5,2 | 4,7 | 10 % | 20,1 | |||||
| Liikevoitto | 4,3 | 4,6 | 4,0 | 14 % | 16,4 | |||||
| EPS (oik.) | 0,16 | 0,15 | 0,13 | 12 % | 0,57 | |||||
| EPS (raportoitu) | 0,12 | 0,13 | 0,11 | 18 % | 0,57 | |||||
| Liikevaihdon kasvu-% | 8,5 % | -0,6 % | -2,7 % | 2,1 %-yks. | 1,0 % | |||||
| EBITA-% (oik.) | 11,3 % | 10,6 % | 9,9 % | 0,7 %-yks. | 9,2 % | |||||
| Lähde: Inderes | ||||||||||
Toistamme Digian osakkeen tavoitehintamme 6,8 euroa ja nostamme suosituksen Osta-tasolle (aik. lisää) kurssilaskun ja laskeneen riskitason myötä. Digian Q3 oli odotuksiamme parempi ja hellitti pieniä pelkoja liikevaihdon kehityksen ja kannattavuuden pehmeyden osalta. Markkinakommentit olivat edelleen osin varovaiset, mutta aikaisempaa positiivisemmat. Iso kuva on ennallaan ja odotamme yhtiön edelleen olevan yksi sektorin voittajista sekä pitkäjänteinen tuloskasvaja. Osakkeen arvostuskuva (2026e P/E 9x ja EV/EBIT 8x) on yksinkertaisesti hyvinkin houkutteleva.
Digian liikevaihto laski 1 % 49 MEUR:oon ja ylitti 48 MEUR:n ennusteemme. Maantieteellisesti kansainvälinen liiketoiminta kasvoi vahvasti (12 %), ja Suomen liiketoiminnan liikevaihdon lasku loiveni 4 %:iin (Q2'26: -7 %). Markkinan haasteet näkyivät edelleen viiveinä hankkeiden aloituksissa ja suunniteltua pienempinä kehitystöiden määrinä osassa asiakkuuksia. Toisaalta Q3 oli myynnillisesti yhtiön mukaan sopimusarvolla mitattuna kuluvan vuoden paras, mitä alleviivaa katsauskauden jälkeen allekirjoitettu merkittävä toimitussopimus OP:lle.
Digian oikaistu EBITA-liikevoitto ylsi 5,2 MEUR:oon ylittäen 4,7 MEUR:n odotuksemme selvästi. Oikaistu EBITA-marginaali kohosi 10,6 %:iin, mikä jätti taakseen 9,9 %:n ennusteemme. Odotettua parempaa kannattavuutta selittävät yhtiön toimet toiminnan uudistamiseksi ja laskutusasteiden parantamiseksi. Marginaaleja on epävarmassa projektimarkkinassa todennäköisesti tukenut myös se, että jatkuvaluontoisen palvelu- ja ylläpitoliiketoiminnan osuus liikevaihdosta kasvoi 53 %:iin (Q3'25: 52 %). Tuloksen laatua korostaa se, että yhtiö saavutti hyvän marginaalin samalla kun se jatkoi strategiansa mukaisia panostuksiaan tuotteistukseen, tekoälyn hyödyntämiseen ja kansainvälistymiseen.
Digia laski ohjeistustaan syyskuussa ja ohjeistaa nyt liikevaihdon kasvua ja vertailukauden alle jäävää EBITA-liikevoittoa vuonna 2026. Pidimme ennusteemme lähes ennallaan, kun vuosien 2026–2027 oikaistut tulosennusteet laskivat 1–2 % ja vuoden 2028 ennusteet nousivat 2 %. Ennustamme liikevaihdon kasvavan 1 % 219 MEUR:oon ja EBITA-liikevoiton laskevan 10 % heikon H1’26:n ajamana vuonna 2026. Vuosina 2027–2028 ennustamme liikevaihdon kasvavan orgaanisesti 2–3 % asteittain piristyvän yleisen markkinan tukemana. Arvioimme oikaistun kannattavuuden nousevan reiluun 10 %:iin vuosina 2027–2028 investointien pienentyessä ja skaalautuvuuden parantuessa. Digia on ollut historiassa hyvinkin aktiivinen yritysostorintamalla, ja odotamme yhtiön jatkavan isossa kuvassa onnistunutta epäorgaanista kasvua myös jatkossa, kun sopiva ostokohde löytyy.
Digia on viime vuosina vankistanut profiilinsa tuloskasvuyhtiöksi ja noussut sektorin kärkisuorittajiin, mikä tukee osakkeen arvostusta. Soveltamillamme arvostusmenetelmillä osake on kaikista näkökulmista katsottuna vähintään houkuttelevasti hinnoiteltu (2026e P/E 9x, EV/EBIT 8x ja tuotto-odotus ~20 %). Kassavirtalaskelmaamme (8,0 €) ja suhteellista arvostustasoa (~30–40 % alle verrokkien) tarkastellessa osake on hyvin houkuttelevasti hinnoiteltu. Digian syyskuun tulosvaroituksen myötä lyhyen aikavälin ennusteriski on purkautunut ja Q3 osoitti maltillisen positiivisvireistä tekemistä numeroiden osalta. Isossa kuvassa yhtiön riskiprofiili on näkemyksemme mukaan sektorin matalimpia, mitä kuvaa vakaa ja hyvä operatiivinen suorittaminen viime vuosina. Yhteenvetona näemme osakkeen käyvän arvon haarukaksi 6,8–8,0 euroa osakkeelta. Tavoitehintamme on haarukan alareunalla alkuvuoden heikkouden painamana. Tuloskasvun jatkuessa voidaan haarukan ylälaitaa alkaa asteittain soveltamaan.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille