Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | 2026e |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Inderes |
| Liikevaihto | 5,0 | 5,4 | 21,9 | ||
| Käyttökate | 3,9 | 2,9 | 11,6 | ||
| Liikevoitto (oik.) | 0,9 | 0,0 | 0,3 | ||
| Liikevoitto | 0,9 | 0,0 | 0,2 | ||
| EPS (raportoitu) | 0,01 | 0,00 | -0,01 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | - | 7,7 % | 7,5 % | ||
| Liikevoitto-% (oik.) | 17,6 % | -0,5 % | 1,4 % |
Lähde: Inderes
Easor julkaisee Q3-raporttinsa torstaina 29.10. klo 9. Yhtiön tulosjulkistusta voi seurata tästä kello 10. Odotamme yhtiön liikevaihdon jatkaneen vakaata kasvuaan edellisten neljännesten tapaan. Kannattavuuden ennustamme pysyneen matalalla tasolla, sillä Easor investoi parhaillaan voimakkaasti kansainvälisen kasvun rakentamiseen. Raportissa huomio kiinnittyy jälleen kumppanitilitoimistojen määrän kehitykseen niin Suomessa kuin ulkomailla, sillä tämä on yhtiön tulevan kasvun kannalta kriittisin ajuri. Seuraamme myös tarkasti, miten yhtiö arvioi näillä näkymin jälleen lykkääntyvän Espanjan Verifactu-lainsäädännön vaikuttavan yhtiön lyhyen aikavälin kasvunäkymiin. Tätä heijastellen olemme tarkistaneet keskipitkän ja pitkän aikavälin ennusteitamme varovaisempaan asentoon, sillä aiemmin odottamamme kasvun kiihdytys ja kannattavuusparannus lähivuosille näyttäytyvät nykytiedon valossa liian optimistisilta. Easorin tänä vuonna murjotun osakkeen arvostus on hyvin matala suhteessa yhtiön pitkän aikavälin kasvupotentiaaliin, mistä esimerkiksi DCF-mallin mukainen arvo (nyt 0,8 EUR/osake) kertoo. Verifactun lykkääntyessä lyhyen tähtäimen ajurit kuitenkin ovat aiempaa heikommat, kunnes yhtiö pystyy näyttämään strategiassaan tavoittelemiaan kiihtyviä kasvulukuja. Laskemme Easorin suosituksemme lisää-tasolle (aik. osta) ja tavoitehinnan 0,55 euroon (aik. 0,75 EUR).
Ennustamme Easorin Q3-liikevaihdon asettuneen 5,4 MEUR:oon (Q3'25: 5,0 MEUR), mikä tarkoittaisi 7,7 %:n kasvua vertailukaudesta. Liikevaihdosta valtaosa muodostuu vielä Suomesta, mutta arvioimme Espanjan tukeneen kasvua jossain määrin edellisen neljänneksen tavoin. Easor tiedotti lokakuun alussa uudesta kumppanuudesta GOS Groupin kanssa ja samalla kertoi Suomen kumppaniverkoston kasvaneen yli 200 tilitoimistoon (Q2'26: 173 kpl). Uudet kumppanit alkavat tyypillisesti tuottaa liikevaihtoa noin puolen vuoden viiveellä ja alussa lähtötaso on matala, kun Easorin ohjelmistoa otetaan usein käyttöön vain uusien asiakkaiden kohdalla. Ulkomaiden liikevaihto on arviomme mukaan edelleen hyvin pientä, sillä Espanjassa asiakaskohtainen veloitus on huomattavasti Suomen tasoa pienempi, ja Italiassa liiketoiminta on vasta käynnistymässä. Seuraammekin raportissa liikevaihdon sijaan erityisellä mielenkiinnolla kumppanitilitoimistojen kokonaismäärän kehitystä (Q2'26: 422 kpl), sillä kumppaniverkosto on yhtiön kansainvälisen laajentumisen keskeisin jakelukanava.
Odotamme Easorin oikaistun liikevoiton painuneen Q3:lla nollatasolle (Q3'25: 0,9 MEUR). Yhtiön kannattavuutta painavat strategian mukaiset voimakkaat panostukset kansainvälisten jakelukanavien rakentamiseen, mikä näkyy kohonneina henkilöstö- ja markkinointikuluina. Lisäksi itsenäisenä pörssiyhtiönä toimimisen tuomat hallintokulut rasittavat osaltaan tulosta. Käyttökatetasolla kannattavuus näyttää edelleen erittäin hyvältä, mikä johtuu tuotekehitysmenojen voimakkaasta aktivoinnista. Liikevoittoa painavat Q2:n tapaan korkeat poistot, jotka johtuvat aiemmin aktivoiduista merkittävistä tuotekehitysmenoista. Oletamme yhtiön jatkaneen rekrytointeja ja kasvuinvestointeja Q3:n aikana, ja tässä kehitysvaiheessa näkyvyys kulujen tarkkaan ajoittumiseen on rajallinen. Isossa kuvassa matala tulostaso ei kuitenkaan ole mielestämme huolenaihe, sillä Easorin arvonluonti ja tulosodotukset nojaavat voimakkaasti vasta lähivuosina kiihtyvään kasvuun.
Odotamme Easorin toistavan kuluvan vuoden ohjeistuksensa, jonka mukaan vuoden 2026 liikevaihto kasvaa 3-10 % ja liikevoittomarginaali heikkenee jakelukanavien rakentamisen ja kasvupanostusten vuoksi. Ennustamme tälle vuodelle 7,5 %:n kasvua ja oikaistun liikevoiton laskevan 0,3 MEUR:oon (2025: 3,3 MEUR). Kuluva vuosi on yhtiölle strateginen investointivaihe ennen tavoiteltua kasvun asteittaista kiihtymistä. Keskeisin odotettu ajuri tulevalle kasvulle on Espanjan Verifactu-lainsäädännön voimaan astuminen. Espanjan valtiovarainministeriö kuitenkin tiedotti 5.10., että se aikoo lykätä Verifactu-lainsäädännön vielä voimaan tulemattomat velvoitteet lokakuuhun 2028 (aik. 1.1.2027 yhtiöille ja 1.7.2027 itsenäisille ammatinharjoittajille). Lykkäyksellä Verifactu halutaan tuoda voimaan samaan aikaan alle 8 MEUR:n liikevaihdon yritysten pakollisen B2B-verkkolaskutuksen kanssa. Verifactun lykkäys siirtää sen tuomaa kysyntäpiikkiä jälleen eteenpäin ja Espanjan kasvupanostukset rasittavat kannattavuutta pidempään ennen sitä. Tämä on selkeä pettymys Easorin sijoittajatarinan lyhyen aikavälin kehitykselle. Easorin myynti Espanjan tilitoimistoille vaikuttaa kuitenkin etenevän melko hyvin jo nyt, sillä ohjelmisto tehostaa tilitoimistojen työtä merkittävästi. Siten lykkääntyminen ei täysin jarruta yhtiön kasvun kehitystä lähivuosina, mutta arviomme mukaan väistämättä hidastaa sitä aiempiin oletuksiimme nähden. Lisäaika antaa Easorille myös mahdollisuuden kasvattaa kumppaniverkostoaan ja kehittää ohjelmistoaan ennen kysyntäpiikkiä, mutta saman ajan saavat luonnollisesti myös kilpailijat. Verifactun voimaantuloa siirretään nyt jo kolmannen kerran. Alkuperäisessä asetuksessa velvoitteiden piti alkaa heinäkuussa 2025, ja voimaantuloa on siirretty ensin vuoden 2026 alkuun ja joulukuussa 2025 vuoden 2027 alkuun.
Easoria hinnoitellaan tälle vuodelle 1,7x EV/S-kertoimella. Yhtiön lähimpien, ja näkemyksemme mukaan houkuttelevasti hinnoiteltujen verrokkien (Admicom ja Lemonsoft) vastaavat kertoimet ovat 3,2x ja 3,1x. Laskeneilla ennusteillamme Easorin lähivuosien kasvun ja kannattavuuden yhdistelmä jää merkittävästi verrokeista jälkeen. Yhtiön jatkuvan ja skaalautuvan SaaS-liiketoimintamallin valossa yhtiön tulospotentiaali on kuitenkin hyvä kasvun realisoituessa. Tätä potentiaalia pystyy mielestämme haarukoimaan esimerkiksi DCF-laskelman (0,8 EUR/osake) kautta.
Easorin näytöt kansainvälisestä kasvusta ovat vielä rajalliset ja Verifactun lykkääntyminen on selkeä lyhyen tähtäimen negatiivinen tekijä yhtiön sijoittajatarinalle. Lisäksi kuluvan vuoden kasvunäkymä on vielä varovainen, joten näytöt kiihtyvästä kasvusta vielä puuttuvat. Näiden tekijöiden valossa on ymmärrettävää, ettei osakkeen arvostus heijastele olennaisesti kansainvälisen laajentumisen onnistumista.
Arviomme mukaan Easorin osakkeen arvostusta painaa myös edelleen heikko sentimentti pohjoismaisten pienyhtiöiden osalta. Pienyhtiörahastojen myyntipaine on arviomme mukaan osaltaan voimistanut osakkeen kurssilaskua, kun samalla innokkaat ostajat ovat vähissä. Samalla osakkeen lyhyen aikavälin arvostuksen kannalta haasteeksi nousee tänä vuonna merkittävästi heikentynyt sentimentti SaaS-ohjelmistoyhtiöiden osalta, vaikkakin pahimmat tekoälypelot ovat jo markkinalla laantuneet (ainakin väliaikaisesti).
Kokonaisuutena näemme Easorilla edelleen hyvät edellytykset kiihdyttää kasvuaan keskipitkällä aikavälillä, minkä uskomme heijastuvan myös osakkeen arvostukseen positiivisesti. Verifactun lykkääntymisen myötä seuraavan 12 kuukauden ajurit ovat aiempaa heikommat, minkä vuoksi aiempaa varovaisempi näkemys osakkeesta on mielestämme paikallaan. Korostamme kuitenkin sitä, että osakkeessa voi edelleen olla merkittävää nousupotentiaalia nykytasoilta lähivuosina, mikäli yhtiön kasvu lähtee kiihtymään ja samalla sentimentti pienten ohjelmistoyhtiöiden osalta alkaa kohentua.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille