Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus (%) | 2026e | |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Inderes | |
| Liikevaihto | 6,7 | 7,1 | 7,3 | -2 % | 28,2 | |
| Käyttökate | 0,6 | 0,0 | 0,8 | -100 % | 0,1 | |
| Liikevoitto | -0,3 | - | -0,1 | -3,4 | ||
| EPS (raportoitu) | -0,04 | - | -0,02 | -0,34 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | -19,4 % | 5,7 % | 8,0 % | -2,3 %-yks. | -3,8 % | |
| Käyttökate-% | 9,5 % | 0,0 % | 10,7 % | -10,7 %-yks. | 0,4 % | |
| Lähde: Inderes |
EcoUp antoi negatiivisen tulosvaroituksen ja odottaa nyt kuluvan vuoden käyttökatteen laskevan. Kolmannen neljänneksen kannattavuus jäi ennakkotietojen mukaan selvästi odotuksistamme, vaikka liikevaihto oli lähellä ennustettamme. Laskimme sekä kuluvan että lähivuosien käyttökatteen ennusteitamme selvästi. Tuloskäänteen siirtyessä kauemmas osakkeen arvostus nojaa vuoden 2028 tulostasoon, jonka saavuttamiseen liittyy kohonnut riski, ja myös taseen liikkumavara on jälleen kaventunut. Laskemme tavoitehintamme 1,10 euroon (aik. 1,20 euroa) ja toistamme vähennä-suosituksemme.
Tulosvaroituksen yhteydessä EcoUp antoi Q3'26:lta ennakkotiedot. Niiden mukaan liikevaihto kasvoi 6 % 7,1 MEUR:oon, mikä oli lähellä ennustettamme (7,3 MEUR). Käyttökate jäi kuitenkin nollaan (Q3'25: 0,6 MEUR), kun odotimme 0,8 MEUR:a. Yhtiön mukaan tammi-elokuun käyttökatetappiota (-0,9 MEUR) ei saada Q4:llä.
Ruotsin volyymit ja kannattavuus jäivät kommenttien valossa selvästi odotuksista hitaasti liikevaihdoksi kääntyneiden tilausten ja heikon kesämyynnin vuoksi, ja yhtiö on käynnistänyt sopeutustoimet. Käänne oli jyrkkä, sillä vielä H1:llä Ruotsin liikevaihto kasvoi selvästi ja kannattavuus parani hieman. Pidämme Ruotsia mainituista tulosrasitteista pysyvimpänä, koska käsityksemme mukaan myynti- ja asennustoiminta ei ole vielä yltänyt positiiviseen kannattavuuteen ja sopeutuksen hyödyt näkyvät vasta viiveellä. Lisäksi Eristeliiketoimintaa painoivat yhtiön mukaan logistiikka-, kemikaali- ja pakkauskustannusten nousu, jonka arviomme mukaan voi ainakin osin siirtää hintoihin viiveellä. Teknologialiiketoiminnan rasite käyttökatteeseen kasvoi, vaikka kassavirta parani. Syyskuun käyttökate parani yhtiön mukaan selvästi, ja odotamme 28.10. julkaistavan Q3-katsauksen valottavan tulosrasitteiden pysyvyyttä.
EcoUp laski ohjeistustaan ja odottaa nyt käyttökatteen laskevan (2025: 0,7 MEUR), joten laskimme kuluvan vuoden käyttökate-ennusteemme 0,1 MEUR:oon (aik. 1,3 MEUR). Myös ensi vuoden käyttökate-ennusteemme laski selvästi, sillä odotamme Ruotsin kannattavuushaasteiden jatkuvan ainakin osin ensi vuoden puolelle. Pientalojen rakennuslupien noin 10 %:n lasku painaa eristämisen viiveen vuoksi volyymeja vielä ensi vuonna. Ennustamme liikevaihdon kasvavan ensi vuonna 6,5 % (aik. 10 %) ja pientalomarkkinan selvemmän käänteen ajoittuvan vuodelle 2028. Vuoden 2028 käyttökate-ennusteemme laski 14 % matalamman liikevaihtotason ajamana. Ennusteillamme EcoUp jää selvästi vuoden 2028 yli 40 MEUR:n liikevaihtotavoitteestaan, joka edellyttäisi noin 19 %:n vuotuista kasvua. Kannattavuustavoite (Eristeliiketoiminnan käyttökate yli 10 %) on mielestämme lähempänä. Tavoitteet perustuvat yhtiön mukaan hieman nykyistä parempaan markkinatilanteeseen, mutta EcoUpin kohdemarkkinoiden paraneminen loistaa toistaiseksi poissaolollaan.
Kuluvan ja ensi vuoden matalista käyttökatteista ei saa järkevää kiintopistettä arvostukselle, joten tukeudumme aiempaa enemmän pidemmän aikavälin kannattavuustasoon nojaavaan kassavirtalaskelmaan. Laskelma perustuu Eristeliiketoimintaan (Suomi ja Ruotsi), ja pidämme hyvin epävarmaa Teknologialiiketoimintaa tämän päälle vain lievästi positiivisena optiona. Nettovelka huomioiden laskelma antaa osakkeelle noin 1,1 euron arvon eli nykykurssin tason. Tammikuun 3,0 MEUR:n osakeannin varat kuluivat jo alkuvuoden operatiiviseen rahavirtaan. Ensimmäinen neljännes on viime vuosina kasvattanut nettovelkaa 2–3 MEUR, ja viimeisen 12 kuukauden käyttökate on painunut noin nollaan, joten taseasema on oleellisesti heikentynyt, eikä uutta rahoituskierrosta voi papereissamme rajata ulos.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille