Enento: Kurssilaskun jälkeen takaisin kyytiin
Tiivistelmä
- Enenton osake on laskenut vaisun Q2-tuloksen jälkeen, mutta nykyinen arvostus (oik. P/E 13x) tarjoaa mielestämme kiinnostavan tuotto/riskisuhteen, ja olemme nostaneet suosituksemme lisää-tasolle.
- Yhtiön taloudelliset tavoitteet ovat haastavia saavuttaa lähivuosina, mutta odotamme liikevaihdon kasvavan 2 % tänä vuonna ja yhtiön yltävän ohjeistukseensa, vaikka negatiivinen tulosvaroitus ei ole täysin poissuljettu.
- Enenton paluu tuloskasvuun vaatii Suomen ja Ruotsin talouskehityksen piristymistä sekä Ruotsin luottotietomarkkinan vakaantumista, mutta nykyarvostuksella osakkeessa on mielestämme selvää nousuvaraa.
- Sijoittaja saa odotellessaan reilun 6 %:n osinkotuoton, ja paljon riippuu myös yhtiön kyvystä kaupallistaa ja kasvattaa uusia tuotealueitaan.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Enenton osake on jatkanut selvässä laskussa vaisun Q2-tuloksen jälkeen. Enenton kohdemarkkinoiden talouskehitys on jatkunut vaisuna, emmekä näe lyhyen aikavälin näkymissä tapahtuneen merkittäviä muutoksia. Kurssilaskun jälkeen ensi vuodet arvostuskertoimet ovat jo maltillisia (oik. P/E 13x), vaikka sijoittaja joutuukin kantamaan tuloskasvun realisoitumiseen liittyvää riskiä. Joka tapauksessa tuotto/riskisuhde kääntyy mielestämme nykyarvostuksella jo kiinnostavaksi. Toistamme 17,0 euron tavoitehintamme, mutta nostamme suosituksemme lisää-tasolle (aik. vähennä).
Kuluva vuosi jäänee tuloksellisesti vielä vaisuksi
Enentolla on takanaan vaikeat vuodet, kun korkojen nousu sekä kuluttajaluottotietomarkkinan rakenteelliset muutokset ovat heikentäneet kuluttajaluottotietopalveluiden kysyntää etenkin Ruotsissa. Tällä hetkellä vaikuttaa myös siltä, että myös kuluvasta vuodesta on tulossa tuloksellisesti heikko, joskin tulos ei ennusteidemme mukaan enää käytännössä laske. Heikkouden taustalla on edelleen Ruotsin markkinan muutos sekä yleisesti heikko talousympäristö yhtiön suurimmissa toimintamaissa (Suomi ja Ruotsi). Paluu tuloskasvuun vaatisi selvempää ylärivin kasvua, sillä yhtiön korkeiden bruttomarginaalien ja pääasiassa kiinteän kulurakenteen myötä muutokset liikevaihdossa heijastuvat voimalla kannattavuuteen. Q1’25:llä nähtiin jo varovaisia merkkejä paremmasta, kun yhtiö palasi kahden vuoden jälkeen kasvuun. Sen jälkeen Q2 oli jälleen pettymys (liikevaihto laski vertailukelpoisesti) osoittaen, että elpymisen kulmakerroin on parhaimmillaankin loiva.
Taloudelliset tavoitteet eivät realistisia lähivuosina
Tästä viesti myös yhtiön Q2:n yhteydessä päivittämät taloudelliset tavoitteet (keskimääräinen liikevaihdon kasvu 5-10 %, oik. käyttökate-% 40 % ja nettovelka suhteessa oik. käyttökatteeseen alle 3x). Tavoitteet ovat samat kuin ennen, mutta tavoitejakso poistettiin yhtiön olettaessa, että niiden saavuttamisessa menee aiemmin odotettua enemmän aikaa. Kasvun osalta yhtiö voi kysynnän elpyessä yltää tavoitteeseen mielestämme ainakin yksittäisenä vuonna, mutta keskimääräisen kasvun tahdiksi tavoite on haastava. Kannattavuuden osalta tavoite on erittäin haastava ennusteemme odottaessa tälle vuodelle 34 %:n oik. käyttökatetta. Tavoite vaatisikin taakseen erittäin kannattavaa kasvua ja suurempaa skaalaa. Velkaantuneisuustavoite on realistinen, mutta viimeaikaisella tuloskunnolla ja osingonmaksutasolla (yhtiö ei ole halunnut laskea osinkoa) velkaantuneisuus on noussut ja on lähellä tavoitteen ylärajaa (Q2’25: 2,9x).
Tänä vuonna odotamme liikevaihdon kasvavan 2 % 153 MEUR:oon ja oikaistun käyttökatteen olevan 51,7 MEUR. Odotamme siten yhtiön yltävän ohjeistukseensa (liikevaihto 150-156 MEUR & oik. käyttökate 50-55 MEUR), mutta mikäli toimintaympäristö heikkenisi loppuvuonna edelleen, ei negatiivinen tulosvaroitus olisi täysin poissuljettu.
Arvostus on maltillinen yhtiön palatessa tuloskasvuun
Enenton vuosien 2025-2026 oikaistut EV/EBIT-kertoimet ovat hieman alle 13x-12x ja vastaavat P/E-kertoimet 18x-13x. Kuluvan vuoden kertoimet eivät ole vielä erityisen houkuttelevia, mutta osakekohtaista tulosta painaa alkuvuonna vielä merkittävät kertaerät (ei oikaistu P/E-luvussa), ja näiden pitäisi supistua H2:lla. Ensi vuoden kertoimet ovat mielestämme jo maltilliset. Nämä vaativat taakseen kuitenkin odottamamme maltillisen tuloskasvun realisoitumista, mitä tukisi Suomen ja Ruotsin talouskehityksen piristyminen sekä Ruotsin luottotietomarkkinan vakaantuminen. Yhtiön päästessä jälleen kiinni tuloskasvuun on osakkeessa mielestämme selvää nousuvaraa. Näkyvyys tähän on vielä sumea, mutta nykyarvostuksella tuotto-riskisuhde alkaa olemaan mielestämme kiinnostava. Selvempää elpymistä odotellessa sijoittaja saa reilun 6 %:n osinkotuottoa. Ulkoisten tekijöiden lisäksi paljon on myös kiinni yhtiön omasta tekemisestä ja siitä, miten se onnistuu kaupallistamaan ja kasvattamaan uusia kasvavia tuotealueitaan.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
