Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q2'25 | Q2'26 | Q2'26e | Q2'26e | Konsensus | 2026e | |||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Inderes | ||
| Liikevaihto | 974 | 992 | 1007 | 749 | - | 1195 | 5513 | ||
| Vertailukelp. käyttökate | 191 | 198 | 201 | 170 | - | 296 | 1499 | ||
| Vertailukelp. liikevoitto | 115 | 119 | 122 | 84,0 | - | 218 | 1180 | ||
| EPS (oik.) | 0,09 | 0,10 | 0,11 | 0,06 | - | 0,18 | 1,02 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | -22,4 % | 1,9 % | 3,4 % | -23 % | - | 23 % | 10,5 % | ||
| Vert. liikevoitto-% | 11,8 % | 12,0 % | 12,1 % | 11,2 % | - | 18,2 % | 21,4 % | ||
Lähde: Inderes & Vara Research 15.7.2026 (mediaanilukuja) (konsensus)
Laskimme Q2-tulosennusteita merkittävästi Fortumin tulosennakon yhteydessä. Alhaisien vesitasojen takia arvioimme vesivoimatuotannon jääneen Q2:lla maltilliseksi ja ydinvoimatuotannossa on edelleen haasteita. Tätä kautta Fortum ei ole arviomme mukaan pystynyt hyödyntämään Q2:n suhteellisen korkeita sähkönhintoja. Tarkistamme tavoitehintamme 20,0 euroon (aik. 21,0 euroa) ja toistamme vähennä-suosituksen, mutta kyseessä on enemmän välipäivitys ennen Q2-tulosta.
Fortum julkaisee Q2-raporttinsa tiistaina 21.7. Käsityksemme mukaan jakso on ollut Suomessa ja Ruotsissa varsin kuiva, ja vesivarannot ovat olleet alhaisia myös Fortumin tuotantoalueille. Tätä kautta olemme laskeneet selvästi tuotantoennusteitamme vesivoiman osalta, ja volyymi jäänee Q2:lla lähelle vertailukauden heikkoa tasoa (Q2’25: 3,7 TWh). Lisäksi Oskarshamn 3 -ydinvoimala oli alhaalla käytännössä koko neljänneksen venähtäneen huollon takia, mitä kautta Generation-segmentin sähkön tuotanto on ollut alhainen.
Alhaiset vesivarannot ovat nostaneet sähkön hintaa ja arviomme mukaan Fortumin tuotantoalueiden painotettu markkinahinta on ollut jaksolla yli 50 €/MWh. Perinteisesti Fortum suojaa lähimmän neljänneksen erittäin korkealla asteella ja suunniteltua alhaisemman tuotantomäärän takia arvioimme, ettei Generation -segmentti ole pystynyt hyödyntämään korkeita markkinahintoja (valtaosa toimituksista tehty alemmalla suojatulla hinnalla). Tämän takia odotamme Generation -segmentin saavuttaman sähkön hinnan olevan noin 48 €/MWh odottamastamme vahvasta 9,0 euron optimointipreemiosta huolimatta. Kun sekä Generationin tuotantomäärät että keskimääräinen myyntihinta laskivat selvästi aiemmista ennusteistamme, Q2-tulosennusteemme laskivat voimakkaasti.
Odotamme vertailukelpoisen liikevoiton olevan 119 MEUR, kun aiempi ennusteemme oli 193 MEUR. Muutos tulee valtaosin Generation -segmentistä, jonka odotamme nyt tekevän noin 125 MEUR:n liiketuloksen. Consumer Solutions -segmentin odotamme jatkaneen hyvää suorittamistaan, mutta ennustamme liiketuloksen jääneen 19 MEUR:oon erittäin vahvasta vertailukaudesta (Q2’25: 26 MEUR). Kesäkuun lopussa julkistettu Elmera -ostotarjous ei vielä näy lukemissa paitsi mahdollisesti kertakuluina (ei ennusteissa). Kesäkausi on Fortumille joka tapauksessa kausiluontoisesti heikko, joten ennusteleikkaukset vaikuttavat rajallisesti isoon kuvaan.
Koko vuoden 2026 tulosennusteemme laskivat noin 5 % tulosennakon yhteydessä. Lähivuosien ennusteita tarkastelemme tarkemmin vasta Q2-tuloksen jälkeen, mutta alustavasti emme näe syytä suuriin muutoksiin. Useiden datakeskushankkeiden odotetusta etenemisestä huolimatta sähkön futuurihinnoissa ei ole nähty oleellisia muutoksia alkuvuoden piristymisen jälkeen. Tilanne on edelleen mielenkiintoinen, kun kysynnän kasvunäkymä, hinta ja uuden kapasiteetin investointikustannukset eivät mielestämme kohtaa.
Lähivuosia katsottaessa arvostus on korkea (2026e: P/E 19x ja EV/EBIT 15x) suhteessa vaisuun tuloskasvunäkymään, mutta suhteessa verrokkeihin Fortum on neutraalisti arvostettu. P/B-luku on 2,0x (2026e), mikä on kohtuullisen korkea huomioiden sektorin rajalliset pääomantuotot. Sähkön kysynnän kasvu nostaisi kuitenkin todennäköisesti myös sähkön hintaa, mikä on Fortumin suurin tulosvipu. Tämän vuoksi olemme valmiita hyväksymään korkean arvostuksen, mutta nousuvaraa emme nykytasossa enää näe. Kohtuullisen pohjatuoton tarjoaa noin 4,7 %:n osinkotuotto, mutta muuten tuottoajurit ovatkin vähissä. Isossa kuvassa näkemyksemme on ennallaan.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille