Analyysi

Lemonsoft Q1'26: Asiat etenevät oikeaan suuntaan

Atte RiikolaAnalyytikko

Tiivistelmä

  • Lemonsoftin Q1-liikevaihto oli 7,5 MEUR, mikä vastasi odotuksia, mutta liikevoitto ylitti ennusteet ollen 1,9 MEUR.
  • Yhtiön oikaistu liikevoittomarginaali parani 25,8 %:iin, ja teknologia-alustan siirtymä ei enää merkittävästi heikentänyt marginaalia.
  • Lemonsoft ohjeistaa tälle vuodelle 5-13 %:n liikevaihdon kasvua ja oikaistun liikevoiton olevan 23-29 % liikevaihdosta, ja Jakamo-yritysosto tukee kasvua.
  • Arvostus on matala tulospotentiaaliin nähden, ja EV/EBIT-kerroin on 10x vuodelle 2026, mikäli markkina piristyy ja tuloskasvu toteutuu.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

EnnustetaulukkoQ1'25Q1'26Q1'26eQ1'26eErotus (%)2026e
MEUR / EURVertailuToteutunutInderesKonsensusTot. vs. inderesInderes
Liikevaihto7,67,57,5 0 %31,3
Liikevoitto (oik.)1,81,91,6 22 %8,7
Liikevoitto2,41,51,3 15 %7,5
EPS (oik.)0,020,080,07 21 %0,37
EPS (raportoitu)0,050,060,05 11 %0,31
       
Liikevaihdon kasvu-%10,0 %-1,1 %-1,2 % 0,1 %-yks.6,4 %
Liikevoitto-% (oik.)23,1 %25,8 %21,1 % 4,7 %-yks.27,8 %

Lähde: Inderes

Toistamme Lemonsoftin osta-suosituksen ja 6,5 euron tavoitehinnan. Yhtiön Q1-tulos ylitti odotuksemme ja olemme tarkistaneet ennusteitamme hieman ylöspäin. Teknologia-alustan siirtymän valmistuminen sekä teollisuusasiakkaiden markkinanäkymien piristyminen luo hyvät lähtökohdat lähivuosien paranevalle tuloskasvulle. Tähän nähden osakkeen nykyarvostus (2026e EV/EBIT 10x) on mielestämme hyvin houkutteleva.

Liikevaihto linjassa odotuksiimme

Lemonsoftin Q1-liikevaihto laski 1 % 7,5 MEUR:oon, mikä oli täysin odotustemme mukaista. Helmikuussa tehty Jakamo-yritysosto tuki jo lievästi alkuvuoden kehitystä (2,4 %-yksikköä). Orgaaninen kasvu (-3,5 %) oli odotustemme (-3 %) mukaisesti lievästi negatiivista. Strategian ja arvonluonnin kannalta tärkeimmät SaaS-tuotot (Q1’26: 6,0 MEUR) kasvoivat 7 %, missä näkyy lievästi Jakamon vaikutus. Orgaanisesti jatkuvan liikevaihdon kehitys (+1 %) oli lievästi positiivista. Yhtiön mukaan asiakaspoistuma on ollut alkuvuoden aikana matalampi ja NRR korkeampi viime vuoteen verrattuna.

Tulos ylitti odotuksemme

Oikaistu liikevoitto oli Q1:llä 1,9 MEUR (Q1’25: 1,8 MEUR), ja ylitti ennusteemme (1,6 MEUR). Oikaistu liikevoittomarginaali (25,8 %) parani vertailukaudesta (23,1 %) vastoin odotuksiamme. Tässä näkyi bruttomarginaalin (Q1’26: 85,3 % vs. Q1’25: 87 %) odotuksiamme lievempi heikentyminen, sillä teknologia-alustan siirtymä ei painanut marginaalia enää erityisen paljon. Kaiken kaikkiaan Lemonsoftin nykyinen kulurakenne antaa hyvät lähtökohdat lähivuosien tuloskasvulle, kunhan myyntirintamalla asioita saadaan edistettyä. 

Näkymät ennallaan

Lemonsoft ohjeistaa tälle vuodelle 5-13 %:n liikevaihdon kasvua ja oikaistun liikevoiton olevan 23-29 % liikevaihdosta. Arviomme mukaan Jakamo-yritysosto tuo noin 6 %-yksikköä epäorgaanista kasvua tälle vuodelle, joten orgaanisesti kehitys on vielä varovaista. Lemonsoftin mukaan markkinatilanne on edelleen epävarma, mutta teollisuudessa on nähtävissä jo merkkejä paremmasta. Viime vuoden isojen muutosten jälkeen yhtiön organisaatio on nyt valmiina kasvun kiihdyttämiseen ja loppuvuoden myynnin parantuminen ja asiakaspoistuman supistuminen luovat nähdäksemme pohjaa tänä vuonna paranevalle kehitykselle. Teknologia-alustan siirtymän jälkeen yhtiö pystyy nyt vauhdittamaan tuotekehityksen tahtia ja keskittymään asiakkaille lisäarvoa tuottavien ominaisuuksien kehittämiseen. Arvioimme bruttomarginaalin hieman nousevan lähivuosina, kun uuden alustan kanssa päästään paremmin normaaliin päiväjärjestykseen. Tästä nähtiin jo vahvaa kehitystä alkuvuodesta ja nostimmekin oletuksiamme bruttomarginaalin kehityksen osalta lähivuosina. Kasvuodotuksemme ovat pitkälti ennallaan. Kokonaisuutena lähivuosien tulosennusteemme nousivat noin 2-4 %. 

Arvostus on matala tulospotentiaaliin nähden

Ennusteillamme Lemonsoftin vuoden 2026 yritysostojen PPA-poistoilla oikaistu EV/EBIT-kerroin on 10x. Arvostus on painunut mielestämme matalaksi, eikä Lemonsoftin osakkeeseen ole enää hinnoiteltu juurikaan kasvuodotuksia. Mikäli markkina lähtee piristymään, ja ennustamamme tuloskasvu toteutuu, näyttää lähivuosien arvostus hyvin matalalta (2027e-2028e EV/EBIT 9x-8x). Keskeinen haaste Lemonsoftin arvostustason nousun kannalta lyhyellä aikavälillä on yleinen heikko sentimentti SaaS-osakkeiden kohdalla. Mikäli yhtiö pystyy lähivuosina toimittamaan tavoittelemaansa tuloskasvua, arvioimme sijoittajien huolien jossain kohtaa hälvenevän ja arvostustason palautuvan nykyistä korkeammalle.

Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus