Oriola Q1'25: Tuloskasvu jäämässä tänä vuonna pieneksi
Oriolan Q1-tulos jäi odotuksistamme ja jatkuvien toimintojen osalta vertailukaudesta hyvästä liikevaihdon kasvusta huolimatta. Yhtiö ohjeistaa edelleen paranevaa tulosta koko vuodelle, mutta lievästi laskenut ennusteemme on enää hieman viime vuoden tulostason yläpuolella. Pidemmällä tähtäimellä näkymät ovat mielestämme ennallaan ja yhtiössä on potentiaalia vapauttaa arvoa esim. rakennejärjestelyin. Toistamme lisää suosituksen ja 1,25 euron tavoitehinnan.
Tulos jäi vaisuksi hyvästä kasvusta huolimatta
Oriolan liikevaihto kasvoi Q1:llä peräti 19 %. Tätä tukivat sopimustekniset muutokset Distribution-segmentissä, mutta myös paremmin toiminnan laajuutta kuvaava laskutuksen kasvu konsernitasolla oli 10 %, kun ennusteemme oli 6 %. Molemmissa segmenteissä Ruotsin toiminta kehittyi myönteisesti, mutta Suomessa liikevaihdot jäivät vertailukaudesta. Oriola paransi hieman markkinaosuuttaan molempien maiden lääkemarkkinoilla vertailukauteen nähden. Oriolan oik. käyttökate jäi käytännössä vertailukauden tasolle, mutta ilman Ruotsin annosjakelua, joka oli nyt viimeistä kvartaalia mukana luvuissa, oik. käyttökate heikkeni 7,3 MEUR:oon (8,2 MEUR). Tulos jäi odotuksistamme vajaan 1 MEUR. Oriolan Ruotsin apteekkiyhteisyrityksen oik. EBITA-% sen sijaan parani selvästi Q4’24:n ja vertailukauden tappiolliselta tasolta ja oli 0,8 % (odotimme pientä tappiota). Raportoitu osakkuusyhtiötulos oli 1 MEUR tappiollinen kertakuluista ja aineettoman omaisuuden poistosta johtuen. Se oli kuitenkin ennustettamme (-2 MEUR) parempi.
Ohjeistus toistettiin, mutta siinä on riskiä alaspäin
Oriola tarkensi hieman ohjeistustaan ja odottaa nyt vuoden 2025 oik. käyttökatteen paranevan, kun aiemmin ohjeistettu luku oli oik. käyttökate ilman Ruotsin annosjakelua. Vertailuluvussa on vain 0,1 MEUR:n ero, joten käytännössä ohjeistus on ennallaan. Laskimme odotuksia heikomman Q1-tuloksen takia ja ennustamme nyt oik. käyttökatteen olevan tänä vuonna 34 MEUR eli vain noin 1 MEUR vertailukautta parempi. Näin ollen pienikin negatiivinen yllätys odotuksiimme nähden loppuvuoden aikana voisi aiheuttaa tuloksen jäämisen nykyisestä ohjeistuksesta. Ennusteemme odottavat lievästi nousevaa liikevoittotrendiä Oriolalle lähivuosina sekä myös yhteisyrityksen tuloksen paranevan (joka raportoidaan osakkuusyhtiörivillä) ja tukevan selvää nettotuloksen paranemista. Näemme kuitenkin riskejä yhteisyrityksen tuloskehityksessä, sekä sen tasearvossa, johon mielestämme kohdistuu merkittävä alaskirjausriski. Oriola on myös tekemässä vuosikymmenen loppuun mennessä konserninlaajuisen tietojärjestelmäinvestoinnin ja todennäköisesti uusimassa Suomen logistiikkakeskuksensa. Nämä voivat aiheuttaa investointikulujen lisäksi lyhyellä aikavälillä häiriöitä ja tehottomuutta toimintaan.
Näemme yhtiössä arvoa
Arvostuskertoimien osalta Oriolan arviointia vaikeuttaa useampi seikka, emmekä näekään konsernin tuloskertoimia, etenkään EV-pohjaisia, suoraan käyttökelpoisina. Osien summa -arvomme on 1,4 euroa ja DCF-arvomme noin 2 euroa. Nämä nojaavat kuitenkin etenkin yhteisyrityksen tuloksen parantumiseen nykytasolta, jonka vuoksi (sekä ym. riskien) tavoitehintamme on matalampi. Toisaalta Oriolassa voidaan nähdä rakennejärjestelyjä lähivuosina, jotka voivat myös toimia arvon kirkastajina ja vapauttajina. Kuukausi sitten tehty osakesarjojen yhdistäminen tukee mielestämme rakennejärjestelymahdollisuuksia.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
