Orion Q3'25: Tasaisen varma neljännes
Tiivistelmä
- Orionin Q3-liikevaihto oli 423 MEUR, mikä jäi hieman ennusteista, mutta Nubeqan korkeakatteinen liikevaihto kasvoi 74 %.
- Liikevoitto oli 121 MEUR, mikä jäi hieman ennusteista, mutta rojaltimaksujen vahva kehitys tuki tulosta.
- Ennusteita on tarkistettu maltillisesti alaspäin Nubeqan kasvuvaiheen rauhoittumisen vuoksi, mutta muiden segmenttien ennusteet säilyvät ennallaan.
- Orionin arvostus on maltillistunut, mutta Nubeqan pitkän aikavälin tuloskasvunäkymä ja 2,7 %:n osinkotuotto tukevat edelleen arvostusta.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | Q3'24 | Q3'25 | Q3'25e | Q3'25e | Konsensus | Erotus (%) | 2025e | |||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Tot. vs. inderes | Inderes | ||
| Liikevaihto | 471 | 423 | 445 | 430 | 411 | - | 445 | -5 % | 1913 | |
| Käyttökate | 215 | 135,0 | 144 | - | -6 % | 693 | ||||
| Liikevoitto | 202 | 121 | 131 | 122 | 112 | - | 134 | -7 % | 639 | |
| Tulos ennen veroja | 201 | 120 | 130 | 119 | 113 | - | 124 | -7 % | 635 | |
| EPS (raportoitu) | 1,14 | 0,68 | 0,73 | 0,68 | 0,62 | - | 0,76 | -6 % | 3,59 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | 56,6 % | -10,2 % | -5,6 % | -8,7 % | -12,9 % | - | -5,6 % | -4,7 %-yks. | 24,0 % | |
| Liikevoitto-% (oik.) | 42,9 % | 28,6 % | 29,3 % | 28,3 % | 0,0 % | - | 0,0 % | -0,7 %-yks. | 33,2 % | |
Lähde Inderes & Vara Research 7 ennustetta (26.10, konsensus)
Orionin Q3 ei tarjoillut yllätyksiä ja raportoidut luvut olivat pitkälti linjassa konsensusennusteiden kanssa. Viimeisimmät datapisteet viittaavat Nubeqan erittäin nopean kasvuvaiheen asteittaiseen rauhoittumiseen. Ennusteissamme on vain pieniä viilauksia alaspäin perustuen päivitettyyn arvioomme Nubeqan myynnin kasvun kulmakertoimesta. Ennustemuutosten perusteella tarkastamme tavoitehintamme 66 euroon (aik. 68) ja nostamme suosituksen lisää-tasolle (aik. vähennä) kurssilaskun parannettua tuotto-riskisuhdetta.
Vastassa vahvat vertailuluvut
Orionin Q3-liikevaihto oli 423 MEUR, mikä jäi hieman meidän (445 MEUR) ja konsensuksen (430 MEUR) odotuksista. Liikevaihto supistui 10 % vertailukauteen nähden, mitä selittää vertailukaudelle osuneet 130 MEUR:n etappimaksut. Näistä eristä oikaistuna liikevaihto kasvoi Nubeqan vetämänä, jonka tuoma korkeakatteinen liikevaihto kasvoi 74 %. Muiden segmenttien osalta perinteinen tasaisen varma suorittaminen sai jatkoa. Neljänneksen aikana saatiin myös Nubeqalle uusi käyttöaihe Euroopassa, mikä osaltaan tukee tulevaa kasvua. Yhtiö kertoi neljänneksen aikana keskeyttäneensä kliinisen vaiheen II nukahtamislääkeaihio ODM-105:n kehityksen. Lääke ei eronnut tehon puolesta lumelääkkeestä, joten päätös oli selkeä. Keskeytys kaventaa kliinistä kehitysputkea, johon Orion on kuitenkin tuomassa useita uusia aihioita lähivuosina. Yhdysvaltojen tulleilla ei yhtiön mukaan ollut merkittävää vaikutusta neljänneksellä eikä vaikutuksia odoteta myöskään loppuvuoden aikana. Epävarmuutta tullitilanteeseen kuitenkin edelleen liittyy.
Tulos yllätti positiivisesti Nubeqan rojaltimaksujen tukemana
Liikevoitto oli 121 MEUR (-40 % vs. Q3’24), mikä jäi meidän (131 MEUR) ennusteestamme, mutta oli linjassa konsensuksen (122 MEUR) kanssa. Tulosta tuki rojaltimaksujen vahva kehitys. Vertailukausi oli erittäin haastava mainittujen etappimaksujen takia. Operatiivisten kustannusten kehitys oli pitkälti odotustemme mukainen.
Ennusteisiin maltillisia tarkistuksia alaspäin
Ennusteissamme on pientä laskua lähivuosille, mikä selittyy Nubeqan ennustetarkastuksilla. Bayerin viimeisin Q2-raportti ja Orionin Q3-raportti viittaavat Nubeqan kaikkein voimakkaimman kasvuvaiheen olevan rauhoittumaan päin, mikä heijastuu ennusteisiimme aiempaa hieman varovaisempina kasvuodotuksina. Muiden segmenttien osalta ennusteemme säilyvät käytännössä ennallaan.
Orion nosti vuoden 2025 ohjeistusta heinäkuun alussa liikevaihdon osalta 1630–1730 MEUR:oon (aik. 1550–1650 MEUR) ja liikevoiton osalta 400–500 MEUR:oon (aik. 350–450 MEUR). Nyt sekä liikevaihto- että liiketuloshaarukkaa kavennettiin 10 MEUR:lla ylä- ja alalaidasta. Tarkennus heijastelee ennusteiden epävarmuuden vähenemistä, kun vuotta on enää 2 kk jäljellä. Nubeqaan liittyvä viimeinen 180 MEUR:n suuruinen etappimaksu voi toteutua tänä tai ensi vuonna. Meidän ennusteissamme etappimaksu on mallinnettu vuodelle 2025.
Arvostuskuva on asteen maltillisempi
Vuoden 2026-ennusteilla Orionin P/E-kerroin on 20x ja EV/EBIT-kerroin 15x. Kertoimet ovat maltillistuneet absoluuttisesti ja verrokkeihin (mediaani-P/E: 14x ja -EV/EBIT: 13x) nähden. Orionin arvostusta tukee edelleen Nubeqan pitkän aikavälin tuloskasvunäkymä ja osaltaan myös 2,7 %:n osinkotuotto. Arvostusta ei mielestämme voi pitää halpana, mutta positiivisen option tuo mahdollisuus ylittää Bayerin arvioima yli 3 mrd. EUR:n huippumyynti pitkällä aikavälillä.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
