Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Osakebriiffi: Ericsson

ERIC BOsakebriiffi16.10.2026 klo 08.59
Inderes
PDF on saatavilla vain Inderes Premium -käyttäjille.
Lataa PDF

Ericsson

Julkaistu:16.10.2026
Automaattikäännös: Alkuperäinen julkaistu englanniksi 16.10.2026. Anna palautetta täällä.

1. Yhtiö lyhyesti

Ericsson kehittää ja myy matkapuhelinverkkojen radiolaitteita, ydinverkon ohjelmistoja ja palveluita pääasiassa teleoperaattoreille sekä pienemmässä määrin yrityksille ja julkiselle sektorille. Yhtiö on teleinfrastruktuurin B2B-toimija, jolla on asiakkaita yli 175 maassa, ja noin puolet kaikesta Kiinan ulkopuolisesta mobiililiikenteestä kulkee Ericssonin toimittamien verkkojen kautta.

Lars Magnus Ericsson perusti yhtiön vuonna 1876 lennätinlaitteiden pajaksi Tukholmaan, ja osake noteerattiin Tukholman pörssissä vuonna 1919. Puhelimista ja puhelinkeskuksista yhtiö siirtyi matkapuhelinverkkoihin NMT:n, GSM:n ja myöhemmin 3G–5G-verkkojen kautta. Nykyistä rakennetta ovat muokanneet vuoden 2022 Vonage-yritysosto, joka kuuluu Enterprise-segmenttiin, sekä iconectivin myynti vuonna 2025. A- ja B-osakkeet on listattu Nasdaq Tukholmassa (Large Cap), ja B-osakkeella käydään kauppaa myös ADS-todistuksina (American Depositary Shares) Nasdaq New Yorkissa tunnuksella ERIC.

PÄÄKONTTORI
Tukholma
Perustettu
1876
MARKKINA-ARVO
~316 mrd. SEK
14.10.2026
HENKILÖSTÖ
85 417
Q3'26

2. Liiketoimintamalli – näin yhtiö tekee rahaa

Tuotot tulevat verkkolaitteista, ohjelmistoista ja palveluista, yleensä operaattoreiden kanssa tehdyistä monivuotisista puitesopimuksista. Networks (64 % vuoden 2025 liikevaihdosta) myy RAN-verkkoja (Radio Access Network), antenneja ja siirtoverkkoja 49,7 %:n bruttomarginaalilla. Cloud Software and Services (26 %) toimittaa ydinverkkoja, tukijärjestelmiä ja asiakkaiden verkkojen ylläpitoa. Täällä palveluiden ja kolmansien osapuolten tuotteiden osuus on siellä suurempi ja bruttomarginaali matalampi 41,7 %. Enterprise (9 %) kattaa Vonage-viestintäalustan verkkorajapintoineen (API, Application Programming Interface), langattoman WAN-verkon ja yksityiset 5G-verkot. Näiden lisäksi tulee patenttilisensointi (IPR, Intellectual Property Rights), jonka toistuva liikevaihto on Q3'26:n tilanteen mukaan noin 13,5 mrd. kruunua vuositasolla heinäkuussa 2026 solmittujen uusien sopimusten jälkeen. Lisenssituloista 82 % raportoidaan Networks-segmentissä ja loput Cloud Software and Services -segmentissä. Asiakaskunta on keskittynyt: kymmenen suurinta asiakasta vastasi 46 %:sta vuoden 2025 liikevaihdosta ja suurin noin 14 %:sta.

Suuret investoinnit tehdään tutkimukseen ja tuotekehitykseen, joka kirjataan pääosin suoraan kuluiksi (48,9 mrd. kruunua vuonna 2025 eli reilut 20 % liikevaihdosta). Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden investoinnit vastaavat 1–2 % liikevaihdosta. Kassavirtaa ohjaavatkin ensisijaisesti liiketoiminnan tuotot sekä käyttöpääoma, joka heilahtelee suurten käyttöönottohankkeiden mukana. Myynti, tulos ja kassavirta ovat asiakkaiden ostotapojen vuoksi tyypillisesti matalimmat Q1:llä ja korkeimmat Q4:llä. Vuosina 2023–2025 keskimäärin 23 % vuosimyynnistä kertyi Q1:llä ja 29 % Q4:llä, ja liikevaihto laski Q4'25:n 69,3 mrd. kruunusta Q1'26:n 49,3 mrd. kruunuun.

Networks Liikevaihto Cloud Software and Services Enterprise Muut Myytyjen suoritteiden kulut Bruttokate Liiketoiminnan kulut, netto iconectiv-myyntivoiton jälkeen EBIT Rahoituserät, netto Verot Tilikauden tulos Liikevaihdosta tulokseen, koko vuosi 2025 (mrd. SEK)

3. Viimeisin raportti – taloudellinen ja operatiivinen katsaus

LIVKEVAIHTO Q3'26
59,5 mrd. SEK
+6 % v/v (Q3'25: 56,2)
OIKAISTU EBITA Q3'26
10,1 mrd. SEK
-36 % v/v (Q3'25: 15,8)
Laimennettu osakekohtainen tulos Q3'26
1,77 SEK
-47 % v/v (Q3'25: 3,33)

Myynti kasvoi Q3'26:lla 6 % 59,5 mrd. kruunuun. Orgaaninen kasvu eli valuuttakurssien ja yritysmyyntien vaikutuksista oikaistu kasvu oli 7 %. Kasvu tuli pääasiassa suurimmasta segmentistä Networksista, joka kasvoi 9 %. Enterprise sen sijaan laski iconectivin myynnin vuoksi. Yhtiö selittää kasvua strategisten markkinoiden hyvällä kysynnällä ja omilla lyhyen aikavälin kaupallisilla toimillaan. Patenttitulot nousivat 3,9 mrd. kruunuun (Q3'25: 3,1) osin aiemmille kausille kohdistuneiden kertaluonteisten maksujen ansiosta, mikä tuki Networksin marginaalia.

Liikevoitto laski 41 % 8,9 mrd. kruunuun (Q3'25: 15,2 mrd.). Lasku johtuu siitä, että vertailukausi sisälsi 7,6 mrd. kruunun kertaluonteisen voiton iconectivin myynnistä. Ilman sitä oikaistu EBITA kasvoi noin 8,2 mrd. kruunusta 10,1 mrd. kruunuun parantuneen bruttokatteen ja alempien kulujen tukemana. Tilikauden tulos laski 49 % 5,8 mrd. kruunuun eli liikevoittoa enemmän, mikä johtui pääasiassa veroriitoihin liittyvistä korkokuluvarauksista.

Vapaa kassavirta ennen yritysjärjestelyitä oli 4,9 mrd. kruunua (Q3'25: 6,6), koska käyttöpääomaa sitoutui neljänneksen aikana enemmän. Nettokassa oli 30.9.2026 60,7 mrd. kruunua, vaikka yhtiö osti neljänneksen aikana omia osakkeitaan 4,8 mrd. kruunulla. Yhtiöllä ei siis ole nettovelkaa.

Johto kuvailee RAN-markkinaa ennallaan pysyneeksi ja odottaa nousevien komponenttikustannusten painavan bruttokatetta vuonna 2027. Yhtiö vastaa tähän hinnoittelutoimilla ja tehostamisella. Neljänneksen aikana Per Narvinger seurasi Börje Ekholmia toimitusjohtajana. Osavuosikatsauksen yhteydessä kerrottiin myös vuoden 2027 alusta käyttöön otettavasta yksinkertaistetusta organisaatiosta, jossa on vähemmän markkina-alueita ja pienempi johtoryhmä.

"
Eteenpäin katsottaessa RAN-markkinan kasvunäkymä on vakaa, geopoliittinen epävarmuus on edelleen kohonnut ja komponenttikustannusten odotetaan painavan bruttokatetta jonkin verran ensi vuonna.
Per Narvinger — toimitusjohtaja, Ericsson · Q3'26-raportti

4. Markkinat ja trendit

Mobiiliverkkoinfrastruktuurin markkina on käytännössä kahtiajakautunut: Kiinassa kotimaiset toimittajat hallitsevat, ja muualla maailmassa Ericssonilla on yhtiön mukaan noin 37 % RAN-markkinasta. Muutama toimittaja – etunenässä Ericsson, Nokia, Huawei, ZTE ja Samsung – myy rajoitetulle joukolle suuria operaattoreita, joilla on merkittävää neuvotteluvoimaa. Useamman laskevan investointivuoden jälkeen johto kuvailee RAN-markkinaa Q3'26:lla vakaaksi.

Ericssonin hallitseva rakenteellinen ajuri on siirtymä kohti 5G standalone -verkkoja eli verkkoja, joissa on oma 5G-ydinverkko ja jotka voivat myydä taattua, eriytynyttä suorituskykyä. Vuoden 2025 lopussa noin 370 operaattoria oli lanseerannut 5G:n, mutta vain 90 oli ottanut käyttöön tai testannut 5G standalone -verkkoja julkisissa verkoissa. Juuri tässä päivityksessä – ei niinkään tukiasemien määrässä – yhtiö näkee kasvua muuten paikallaan polkevalla RAN-markkinalla.

  • Geopolitiikka ja toimittajavalinnat: Kiinalaisiin toimittajiin kohdistuvat rajoitukset 5G-verkoissa ohjaavat operaattoreiden valintoja monissa maissa, ja samalla paikallisen tuotannon ja T&K:n vaatimukset kasvavat. Ericsson rakentaa paikallista läsnäoloa Yhdysvalloissa, Intiassa ja Japanissa.
  • Tekoälyliikenne: Tekoälypohjaiset laitteet vaativat enemmän ylälinkkikapasiteettia ja matalampaa viivettä, mikä yhtiön mukaan edellyttää verkkoja, joiden suorituskyky on taattu.
  • Operaattorikonsolidaatio ja verkkojen jakaminen: Harvemmat ja suuremmat ostajat sekä jaetut verkot voivat vähentää laitteiden tarvetta.
  • Uudet käyttökohteet: Liiketoimintakriittiset verkot julkiseen turvallisuuteen ja puolustukseen, FWA (Fixed Wireless Access), joka tavoitti yli 150 miljoonaa kotitaloutta vuonna 2025, sekä verkkorajapinnat.
  • 6G: Odotetaan otettavan käyttöön ennen vuotta 2030. Standardointi vaikuttaa patenttiasemaan ja seuraavaan investointisykliin.

5. Kasvuajurit ja riskit

Kasvuajurit

  • 5G standalone ja ohjelmoitavat verkot: Sopimukset muun muassa Telstran ja Vodafonen kanssa eriytetystä yhteydestä.
  • IPR-lisensointi: Noin 13,5 mrd. kruunua vuotuista toistuvaa liikevaihtoa sekä kasvumahdollisuuksia uusissa segmenteissä ja älypuhelinmarkkinoiden kattavuuden kasvaessa.
  • Liiketoimintakriittiset verkot ja puolustus: Yhtiö lisää investointejaan näihin vuonna 2026, mikä nostaa kustannuksia aluksi.
  • Kustannustehokkuus: Henkilöstömäärä laski 94 236:sta (joulukuu 2024) 85 417:ään (syyskuu 2026), ja vuonna 2027 otetaan käyttöön yksinkertaistettu rakenne.

Riskit

  • Geopolitiikka ja kauppa: Tuontitullit, vientirajoitukset ja valtion tukemat kilpailijat voivat vaikuttaa markkinaosuuteen, komponenttien saatavuuteen ja katteisiin.
  • Asiakaskeskittymä ja hintapaine: Kymmenen asiakasta vastaa 46 %:sta liikevaihdosta, ja monivuotiset sopimukset voivat sisältää sitoumuksia tulevista hinnanalennuksista.
  • Toimitusketju: Riippuvuus harvoista puolijohde- ja piiritoimittajista. Nousevien komponenttikustannusten odotetaan painavan bruttokatetta.
  • Valuutta: Noin puolet myynnistä on dollareissa ja yli 15 % euroissa, kun taas merkittävä osa kuluista on kruunuissa. Vahvempi kruunu aiheuttaa siksi tulokseen transaktiovaikutuksen muuntovaikutuksen lisäksi.

6. Taloudellinen kehitys – Tunnusluvut

mrd. SEK 0 10 20 30 40 50 60 70 80 Q1'24 Q2'24 Q3'24 Q4'24 Q1'25 Q2'25 Q3'25 Q4'25 Q1'26 Q2'26 Q3'26 Liikevaihto
0.0% 5.0% 10.0% 15.0% 20.0% 25.0% 30.0% Q1'24 Q2'24 Q3'24 Q4'24 Q1'25 Q2'25 Q3'25 Q4'25 Q1'26 Q2'26 Q3'26 Oikaistu EBITA-marginaali
mrd. SEK 0 3 6 9 12 15 18 Q1'24 Q2'24 Q3'24 Q4'24 Q1'25 Q2'25 Q3'25 Q4'25 Q1'26 Q2'26 Q3'26 Vapaa kassavirta ennen yritysjärjestelyjä

7. Taloudelliset tavoitteet

  • Oikaistu EBITA-% 15–18 % (virallinen pitkän aikavälin tavoite): Haarukassa, sillä R12 oli Q3'26:lla 15,3 %. Koko vuosi 2025 oli 18,1 %, mistä 3,2 prosenttiyksikköä tuli iconectiv-voitosta (ilman sitä n. 14,9 %).
  • Vapaa kassavirta ennen yritysjärjestelyitä 9–12 % liikevaihdosta (virallinen pitkän aikavälin tavoite): Haarukassa, sillä koko vuoden 2025 toteuma oli 11,3 % ja R12 Q3'26:lla 11,3 %.
  • Osinko (periaate: vakaa tai kasvava tavanomainen osinko): 3,00 kruunua osakkeelta vuodelta 2025 (2,85 kr vuodelta 2024), maksetaan kahdessa erässä vuonna 2026.
  • Ylimääräinen pääoma osakkeenomistajille: Omien osakkeiden takaisinostoja enintään 15 mrd. kruunulla kevään 2027 yhtiökokoukseen saakka. Q2–Q3'26:n aikana takaisinostoja on toteutettu noin 8,0 mrd. kruunulla, ja yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden määrä nousi 38 miljoonasta 114 miljoonaan 30.9.2025 ja 30.9.2026 välillä. Ulkona olevia osakkeita oli 30.9.2026 yhteensä 3 257 miljoonaa (vuotta aiemmin 3 333 miljoonaa).
  • Luottoluokitus ja nettokassa (tavoite): Tavoitteena on investment grade -luottoluokitus ja ajoittainen nettokassa. S&P:n ja Fitchin luokitus oli BBB− ja Moody’sin Ba1 vuoden 2025 vuosikertomuksen mukaan, ja nettokassa oli 30.9.2026 60,7 mrd. kruunua.
  • Lyhyen aikavälin ohjeistus: Ei määrällistä ennustetta. Laadullisesti komponenttikustannusten odotetaan painavan bruttokatetta jonkin verran vuonna 2027.

8. Mahdolliset ajurit (seuraavat 6–12 kuukautta)

  • Q4'26-raportti: Huomio kiinnittyy kolmeen asiaan: säilyykö Q3'26:n 7 %:n orgaaninen kasvu kausiluonteisesti suurimmalla neljänneksellä – kasvu johtui osittain lyhyen aikavälin kaupallisesta aktiivisuudesta – näkyvätkö komponenttikustannukset ensi kertaa oikaistussa bruttokatteessa (Q3'26: 47,7 %) ja mitä hallitus ehdottaa vuoden 2026 voitonjaoksi.
  • Uusi konsernirakenne 1.1.2027 alkaen: Yhtiön mukaan yhdistyminen APAC-alueeksi ja Enterprise Wireless Solutions -liiketoiminnan uudelleenjärjestely tuovat vähitellen lisää tehokkuutta, ja lopputulos näkyy liiketoiminnan kuluissa.
  • Uusi toimitusjohtaja: Per Narvingerin ensimmäinen kokonainen vuosi ja mahdolliset muutokset painopisteissä tai pääoman kohdentamisessa.
  • Takaisinosto-ohjelma: 15 mrd. kruunun raamista on jäljellä noin 7 mrd. kruunua vuoden 2027 yhtiökokoukseen asti, ja kysymys on siitä, ehdotetaanko uutta ohjelmaa.
  • IPR-sopimukset: Uusimiset ja uudet sopimukset ratkaisevat, kasvavatko noin 13,5 mrd. kruunun jatkuvat lisenssitulot. Takautuvat kertaluonteiset erät voivat heilauttaa yksittäisiä neljänneksiä.
  • Oikeusprosessit: Yhdysvaltain oikeusministeriön (DOJ, U.S. Department of Justice) Irakiin liittyvä tutkinta sekä Vonagen Yhdysvaltain turvallisuussopimukseen liittyvä vaatimustenmukaisuustyö ovat kesken. Lopputulos ja ajankohta ovat yhtiön mukaan epävarmoja.

9. Sijoittajien usein kysytyt kysymykset

Miksi tulos laski Q3'26:lla liikevaihdon kasvusta huolimatta?

Vertailuneljännes Q3'25 sisälsi iconectivin myynnistä syntyneen 7,6 mrd. kruunun myyntivoiton eli 1,72 kruunua osakkeelta. Siitä oikaistuna oikaistu EBITA nousi noin 8,2 mrd. kruunusta 10,1 mrd. kruunuun liiketoiminnan kulujen laskiessa. Raportoitu liikevoiton lasku (-41 %) ja osakekohtaisen tuloksen lasku (-47 %) heijastavat siis ensisijaisesti vertailukauden kertaerää, eivät operatiivista liiketoimintaa.

Miten nousevat komponenttikustannukset vaikuttavat katteisiin?

Yhtiö ryhtyi toimiin komponentti-inflaatiota vastaan Q2'26:lla ja kertoo vaikutuksen rakentuvan tulevilla neljänneksillä. Johto odottaa bruttokatteeseen kohdistuvan lievää painetta ensi vuonna ja vastaa siihen hinnoittelutoimilla, portfolion optimoinnilla ja sisäisillä tehostustoimilla. Oikaistu bruttokate oli 48,1 % koko vuonna 2025 ja 47,7 % Q3'26:lla. Ericsson nojaa puolijohteissa ja piireissä harvoihin toimittajiin, mikä rajoittaa mahdollisuutta vaihtaa toimittajaa lyhyellä aikavälillä.

Kuinka tärkeitä patenttitulot (IPR) ovat?

Ericsson omistaa laajan, vuosikymmenten mobiilistandardointityöstä kertyneen patenttiportfolion ja lisensoi sitä ensisijaisesti älypuhelinvalmistajille. Heinäkuussa 2026 yhtiö solmi sopimukset yhden kymmenestä suurimmasta älypuhelinvalmistajasta ja erään maksupäätevalmistajan kanssa, minkä myötä vuotuiset jatkuvat lisenssitulot nousivat noin 13,5 mrd. kruunuun eli noin 6 %:iin vuoden 2025 liikevaihdosta. Q3'26:lla patentti- ja lisenssitulot olivat 3,9 mrd. kruunua (Q3'25: 3,1). Tähän vaikutti osittain takautuvien tulojen kirjautuminen aiemmilta lisenssittömiltä jaksoilta. Tuloista 82 % kirjataan Networks-segmenttiin. Yhtiö mainitsee kasvaneet IPR-tulot yhtenä marginaalitavoitteen ajureista ja näkee kasvumahdollisuuksia uusissa segmenteissä. Uusien sopimusten takautuvat maksut voivat heilauttaa yksittäisiä neljänneksiä.

Kuinka altis Ericsson on valuutoille ja yksittäisille asiakkaille?

Noin puolet vuoden 2025 myynnistä oli dollareissa ja yli 15 % euroissa, kun taas merkittävä osa kuluista – muun muassa Ruotsin T&K – on kruunuissa. Vahvempi kruunu heikentää siten tulosta: vuonna 2025 valuutat painoivat bruttotulosta 7,2 mrd. kruunua. Asiakaskunta on keskittynyt: kymmenen suurinta asiakasta vastasi 46 %:sta myynnistä ja suurin noin 14 %:sta. Operaattoreiden jatkuva konsolidoituminen voi lisätä riippuvuutta yksittäisistä asiakkaista.

10. Mitä optimisti sanoo? / Mitä pessimisti sanoo?

Mitä optimisti sanoo?

Ericssonilla on Kiinan ulkopuolella johtava asema noin 37 %:n osuudella RAN-markkinasta, ja monissa maissa kiinalaisiin toimittajiin kohdistuvat rajoitukset rajaavat kilpailukenttää alueilla, joilla yhtiö myy.

Siirtyminen 5G standalone -verkkoihin ja ohjelmoitaviin verkkoihin voi luoda uuden investointisyklin, vaikka RAN-markkina ei kokonaisuudessaan kasvaisi. Tekoälyliikenne kasvattaa samalla kapasiteetti- ja viivevaatimuksia.

Patenttiportfolio tuo noin 13,5 mrd. kruunua vuotuista toistuvaa liikevaihtoa vähäisellä pääoman sidonnalla, mikä tukee marginaalitavoitetta.

Nettokassa on 60,7 mrd. kruunua ja kassavirta tavoitehaarukassa, joten pelivaraa riittää samanaikaisesti T&K:lle, voitonjaolle ja osakkeiden takaisinostoille.

Mitä pessimisti sanoo?

Ydinmarkkina ei kasva: RAN-markkinan odotetaan pysyvän vakaana, ja kasvu riippuu siitä, investoivatko heikon kannattavuuden kanssa kamppailevat operaattorit 5G standalone -verkkoihin.

Asiakaskunta on keskittynyt: kymmenen asiakasta vastaa 46 %:sta liikevaihdosta, ja operaattoreiden konsolidoituminen sekä verkkojen jakaminen voivat vahvistaa ostajien neuvotteluasemaa entisestään.

Geopolitiikka leikkaa molempiin suuntiin: tuontitullit, vientirajoitukset ja valtion tukemat kilpailijat voivat viedä markkinaosuuksia, ja komponenttikustannusten odotetaan painavan bruttokatetta vuonna 2027.

Ydinliiketoiminnan ulkopuolinen laajentuminen on ollut kallista, mikä näkyi Enterprise-segmentin 15,9 mrd. kruunun alaskirjauksissa Q2'24:llä. Uusi toimitusjohtaja ja organisaatiomuutos tuovat lisäksi toteutusriskiä.

Sanasto – lyhenteet ja käsitteet

  • 5G standalone: 5G-verkko, jossa on oma 5G-ydinverkko 4G-ydinverkon sijaan. Tarvitaan taatun suorituskyvyn ja verkon viipaloinnin toteuttamiseen. Ericsson näkee tämän päivityksen seuraavana kasvusyklinään.
  • 6G: Seuraavan sukupolven mobiilitekniikka, jota odotetaan ennen vuotta 2030. Vaikuttaa tuleviin patenttituloihin ja seuraavaan investointisykliin.
  • ADS (American Depositary Shares): Todistus, jonka ansiosta B-osakkeella voi käydä kauppaa Yhdysvalloissa. Yksi ADS vastaa yhtä B-osaketta.
  • APAC (Asia-Pacific): Uusi markkina-alue vuodesta 2027 alkaen. Yhdistää Koillis-Aasian sekä Kaakkois-Aasian, Oseanian ja Intian.
  • DOJ (U.S. Department of Justice): Yhdysvaltain oikeusministeriö, joka tutkii Ericssonin aiempaan Irakin-toimintaan liittyviä asioita.
  • FWA (Fixed Wireless Access): Kiinteä laajakaista kotitalouksiin matkapuhelinverkon kautta. Käyttöalue kasvattaa liikennettä operaattoreiden verkoissa.
  • Vapaa kassavirta ennen yritysjärjestelyitä: Liiketoiminnan kassavirta vähennettynä investoinneilla ja vuokramaksuilla, ennen yritysostoja ja -myyntejä. Yksi Ericssonin kahdesta virallisesta taloudellisesta tavoitteesta.
  • IPR (Intellectual Property Rights): Immateriaalioikeudet. Tarkoittaa tässä tuloja Ericssonin patenttien lisensoinnista ensisijaisesti älypuhelinvalmistajille.
  • Oikaistu EBITA: Liikevoitto ennen yritysostojen aineettomien hyödykkeiden poistoja, ilman saneerauskuluja. Ericssonin keskeinen kannattavuusmittari ja marginaalitavoitteen perusta.
  • M&A (Mergers & Acquisitions): Yritysostot ja -myynnit.
  • Verkkorajapinta (API, Application Programming Interface): Rajapinta, jonka avulla kehittäjät voivat käyttää verkon toimintoja, kuten petossuojausta, omissa sovelluksissaan. Uusi tulonlähde Vonagen kautta.
  • Orgaaninen kasvu: Valuuttakursseista, yritysostoista ja -myynneistä oikaistu myynnin kasvu, joka osoittaa todellista kehitystä.
  • R12: Rullaava 12 kuukautta eli neljän viimeisen neljänneksen summa, joka tasaa kausivaihtelua.
  • RAN (Radio Access Network): Matkapuhelinverkon radio-osa eli tukiasemat ja antennit. Ericssonin suurin tuotealue.

Lähteet

  • Ericsson, Q3'26-raportti, 15.10.2026 (konsernin tulos, myynti segmenteittäin ja markkina-alueittain, patentti- ja lisenssitulot, kulut, saneeraus, rahoituserät nettona, vero, työntekijät, kassavirta, taloudellinen asema, valuutta-altistus ja osaketiedot). ericsson.com/en/investors/financial-reports/interim-reports
  • Ericsson, lehdistötiedote: ”Ericsson ilmoittaa konsernirakenteen yksinkertaistamisesta ja konsernin johtoryhmän muutoksista”, 15.10.2026. ericsson.com/en/newsroom
  • Ericsson, Q2'26-raportti, 14.7.2026 (varastojen kasvatukseen Q2'26:lla, heinäkuun 2026 IPR-sopimuksiin ja toimitusjohtajan vaihtumiseen liittyen). ericsson.com/en/investors/financial-reports/interim-reports
  • Ericsson, Q3'25-raportti, lokakuu 2025 (vuoden 2024 neljännesvuositiedot). ericsson.com/en/investors/financial-reports/interim-reports
  • Ericsson, Vuosikertomus 2025 (toimitusjohtajan katsaus, strategia, segmentit, tavoitteet ja toteuma, toimintakertomus, risk tekijät, historia ja osaketiedot). ericsson.com/en/investors/financial-reports/annual-reports
  • Inderes, historialliset perustiedot (neljännesvuosittainen liikevaihto ja liikevoitto) sekä B-osakkeen päätöskurssi Nasdaq Tukholmassa 14.10.2026 (97,10 SEK). Markkina-arvo on laskettu 3.257 miljoonan ulkona olevan osakkeen perusteella 30.9.2026.
Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus
Sisällysluettelo
  • 1. Yhtiö lyhyesti
  • 2. Liiketoimintamalli – näin yhtiö tekee rahaa
  • 3. Viimeisin raportti – taloudellinen ja operatiivinen katsaus
  • 4. Markkinat ja trendit
  • 5. Kasvuajurit ja riskit
  • 6. Taloudellinen kehitys – Tunnusluvut
  • 7. Taloudelliset tavoitteet
  • 8. Mahdolliset ajurit (seuraavat 6–12 kuukautta)
  • 9. Sijoittajien usein kysytyt kysymykset
  • 10. Mitä optimisti sanoo? / Mitä pessimisti sanoo?
  • Sanasto – lyhenteet ja käsitteet
  • Lähteet
  • Osakebriiffin vastuuvapauslauseke