Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Puuilon Q2-tulos oli jälleen erinomainen ja yhtiö antoi uudet vuoteen 2030 ulottuvat kunnianhimoiset tavoitteet. Näemme pitkän ajan kasvu- ja arvonluontiedellytykset entistäkin vahvempina, mutta korkea arvostus pitää meitä tarkkailuasemissa. Nostamme tavoitehinnan 14,5 euroon (aik. 13,5 €), ja toistamme vähennä-suosituksen.
Puuilon liikevaihto kasvoi Q2:lla 13 % 136 MEUR:oon etenkin uusien myymälöiden vetämänä. Myös asiakasmäärät kasvoivat niin uusissa kuin vanhoissa myymälöissä, mikä viestii konseptin kilpailukyvystä. Omien tuotemerkkien myynti kasvoi voimakkaasti (+22 %), mikä paransi myyntikatetta ja kiinteät kulut kehittyivät suunnilleen liikevaihdon kasvun tahdissa. Tätä kautta myös Q2:n oikaistu EBITA-tulos nousi vahvasti 28,2 MEUR:oon (Q2’24: 24,8 MEUR). Luvut olivat linjassa konsensusodotusten kanssa, vaikka jäivätkin piirun verran omista ennusteistamme. Yhtiö toisti 2025 ohjeistuksensa, joka viestii liikevaihdon asettuvan 425–455 MEUR:n ja oik. EBITA:n 70–80 MEUR:n välille. Laskimme raportin yhteydessä kuluvan tilikauden ennusteitamme marginaalisesti, jonka myötä odotamme myynnin kasvavan nyt 15 % 443 MEUR:oon ja EBITA:n asettuvan 78 MEUR:oon.
Yhtiö päivitti strategiaansa vuosien 2026–2030 osalta ja tässä merkittävimpinä uusina asioina olivat myymäläpotentiaalin nousu Suomessa sekä konseptin pilotointi Ruotsissa. Nostimme pidemmän ajan ennusteitamme, sillä yhtiö kertoi hyvin perustellen, miksi Suomen markkinaan voidaan avata 90 erittäin kannattavaa Puuiloa, kun aiempi tavoite oli 70 myymälää. Katso tarkemmat perustelut toimitusjohtajan haastattelustamme täältä.
Ruotsin markkinan pilotointiin suhtaudumme tässä vaiheessa positiivisena optiona. Kyseessä on erittäin vähäriskinen lähestymistapa, kun konseptia mennään seuraavan 5 vuoden aikana pilotoimaan noin 10 myymälän voimin. Emme kuitenkaan vielä tehneet tarkkoja ennusteita Ruotsin osalta, sillä yhtiö ei kertonut tarkempia ajankohtia, milloin ensimmäiset myymäläavaukset länsinaapuriin tulevat.
Näemme yhtiön jatkavan voimakkaassa kasvussa vuosien 2025–2030 aikana. Odotamme nyt, että yhtiön liikevaihto nousee vuonna 2030 770 MEUR:oon (aik. 720 MEUR) ja yhtiö saavuttaa tavoittelemansa noin 90 myymälän rajapyykin Suomessa. Näemme yhtiön yltävän kotimaassaan myös 18 %:n EBITA- marginaaliin. Ennusteemme ovat lähellä yhtiön julkaisemia 2030 tavoitteita, jotka ovat 800 MEUR:n liikevaihto ja 17 %:n EBITA- marginaali. Ruotsin laajentumisen onnistuminen on tässä vaiheessa iso kysymysmerkki, mutta onnistuessaan tuloskasvupotentiaali nousee pitkällä aikavälillä vielä selvästi nykyisestä. Katsomme kehitystä tässä vaiheessa maltilla, sillä uskomme Ruotsin tuloskontribuution nousevan hyvässä skenaariossa merkittäväksi vasta 2030-luvulla.
Vuoden 2025 ennusteillamme osaketta hinnoitellaan 22x P/E- ja 18x IFRS 16 oik. EV/EBIT-kertoimin. Nämä tasot sijaitsevat mukavuusalueemme yläpuolella, tarkoittaen sitä, että ennustamamme noin 17 %:n tuloskasvu menee pitkälti kertoimien sulatteluun. Tällöin lähivuosien tuotto-odotusta tukevaksi tekijäksi jää osinkotuotto (~5 %/v). Myöskään Ruotsiin laajentumisen tarjoama positiivinen optio ei saa meitä vielä lisäilemään osaketta. Näemme Puuilon sektorinsa selvästi laadukkaimpana yhtiönä, liiketoiminnan luovan voimakkaasti arvoa ja samalla konsepti on myös osoittanut defensiivisyytensä eri taloustilanteissa. Tätä taustaa vasten arvostus ei ole kuplaantunut, vaan luonnehdimme sitä neutraaliksi.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille