Qt Group Q2'25: Tänä vuonna ei juhlita
Kauppasodan jarruttamat tuotekehitysprojektien aloitukset löivät Q2:lla läpi Qt:n liikevaihtoon ja vahvimmin tulokseen. Markkinan hidastuminen vaikuttaa aiempia odotuksiamme kovemmalta ja laskimme ennusteitamme. Näkymä lähivuosien kasvulle on mielestämme silti vahva ja tämä huomioiden osakkeen aliarvostus (2025-27 EV/EBITA 15x-9x) on kääntynyt jo räikeäksi. Laskemme tavoitehinnan 70 euroon (aik. 80 €) ennusteiden mukana ja toistamme osta-suosituksen.
| Ennustetaulukko | Q2'24 | Q2'25 | Q2'25e | Q2'25e | Konsensus | Erotus (%) | 2025e | ||
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Alin | Ylin | Tot. vs. inderes | Inderes | |
| Liikevaihto | 53,3 | 51,2 | 53,5 | 54,7 | 53,5 | - | 55,7 | -4 % | 219 |
| Liikevoitto (oik.) | 18,5 | 11,6 | 15,2 | 16,3 | 14,6 | - | 18,3 | -23 % | 66,3 |
| Tulos ennen veroja | 16,6 | 8,2 | 13,3 | 13,9 | 13,1 | - | 15,1 | -38 % | 58,7 |
| EPS (oik.) | 0,61 | 0,35 | 0,49 | -29 % | 2,15 | ||||
| Liikevaihdon kasvu-% | 22,7 % | -3,9 % | 0,4 % | 2,6 % | 0,3 % | - | 4,4 % | -4,4 %-yks. | 4,8 % |
| Liikevoitto-% (oik.) | 34,7 % | 22,7 % | 28,3 % | 29,8 % | 27,3 % | - | 32,9 % | -5,6 %-yks. | 30,3 % |
Lähde: Inderes & Modular Finance (1.8.25, 6 analyytikkoa, konsensus)
Q2:lla otettiin vastaan kauppasodan suurin rökitys
Qt:n liikevaihto kääntyi Q2:lla lievään -3,9 %:n (Inderes: +0,4 %) tai. valuuttaoikaistuna -0,5 %:n laskuun. Heikkoutta selitti odotetusti kauppasodan hidastamat tuotekehitysprojektien aloitukset ja heikompi lisenssimyynti. Heikko myynti näkyi rumasti vivulla kannattavuudessa, mikä yhdistettynä korkeampiin henkilöstökuluihin tiputti EBITA:n selvästi odotuksiamme syvemmin 11,6 MEUR:oon (Inderes: 15,2 MEUR, Q2’24: 18,5 MEUR). Yhtiö piti ohjeistuksen ennallaan, ennakoiden kasvun varsin jyrkkää kiihtymistä loppuvuonna nojaten nykyisen myyntiputkensa toteutumiseen. Pidämme tätä optimistisena ja näemme negatiivisen tulosvaroituksen varsin todennäköisenä.
Markkinan kasvu on asteittain kypsymässä, vaikka muutos monituoteyhtiöksi pidentää kasvupolkua
Qt:lla on vahva asema ohjelmistokehitystyökalujen sulautettujen järjestelmien markkinoilla, eikä uhkaajia näy. Vaikka markkina on asteittain kypsymässä ja kärsii nyt selvästi kauppasotien negatiivisista vaikutuksista, on Qt:lla siinä vielä runsaasti kasvutilaa. Näemme yhtiön kasvun ajurien siirtyvän lähivuosien aikana Qt-alustan ytimestä (kehittäjälisenssit) kohti näitä viiveellä seuraavia jakelulisenssejä, sekä enenevissä määrin kohti tuotelaajennuksia (Quality Assurance ja oletettavasti pian myös IAR Systemsin tuotteet). QA-tuotteiden kilpailukyky on arviomme mukaan sulautettujen järjestelmien asiakkuuksissa vahva (mm. yhteensopivuus ja ostamisen helppous muiden Qt-työkalujen kanssa), mutta muissa segmenteissä kilpailukyky on todistamatta.
Qt:n kasvutahti riippuu lyhyellä aikavälillä vahvasti kauppasodan kehityksestä, jonka oletamme asteittain laantuvan. Ennustamme yhtiön liikevaihdon kasvun olevan vuonna 2025 tämän ja heikomman dollarin jarruttamana hidasta, +5 % (+8 % vertailukelpoisesti) ja EBITA-%:n laskevan kasvupanosten jatkuessa 30,3 %:iin. Vaikka kauppasodan haitat ovat lähtökohtaisesti lyhytaikaisia, uskomme sen varjon pitävän markkinaa pidempään jokseenkin varovaisessa tilassa. Tässä ympäristössä näemme Qt:n kasvutavoitteet (2023–27 liikevaihdon kasvu 20–30 %/v) orgaanisesti epärealistisina (toteutuessaan IAR osto toisi epäorgaanista tukea vuodelle 2026). Odotamme vuosille 2025–27 vuosittain noin 10 %:n liikevaihdon kasvua (2028 liikevaihto: 310 MEUR, EBITA-%: 37 %) ja 18 %:n vuotuista tuloskasvua (oik. EPS). Tämä vaatii hyvän strategian toteutuksen jatkumista, mutta nähdäksemme vain pientä tukea taloudesta.
Laatuyhtiö jatkaa arvonluontia myös markkinan vastatuulessa, vaikka arvostuskertoimien sulaminen on lyönyt osaketta
Qt:n osakkeen arvostuksen selkein epävarmuus on lähivuosien kasvuvauhti, jota Yhdysvaltojen kauppapolitiikan muutokset ovat heiluttaneet. Qt:n liiketoiminnan laatu on silti korkea: tulovirrat ovat korkeakatteisia ja toistuvia, sekä hajautuneita maantieteellisesti, toimialoittain ja asiakkaittain. Tuotekehitykseen nojaava kysyntä on lyhyen aikavälin vaihtelusta huolimatta myös varsin vakaata. Tämä ja tuloskasvuodotuksemme huomioiden lähivuosien tuloskertoimet ovat mielestämme mukiloitu jo räikeän mataliksi (2025–27e EV/EBITA: 15x–9x). Osake on myös selvästi alle DCF-mallimme (72 €/osake) ja lähivuosien 23 %:n vuotuinen tuotto-odotus vuoden 2028 perusskenaariollamme ylittää tuottovaateen kirkkaasti. Kauppasodan kasvua hidastavien vaikutusten häntä voi tuoda osakkeelle vielä lyhyen aikavälin laskupainetta, mutta näemme osakkeen tuotto-riskisuhteen silti hyvin houkuttelevana.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
