Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Q2:n tulos jäi odotuksista, mutta näemme suuren osan heikkoudesta johtuneen ajoituksellisista tekijöistä. Yhtiö toisti nousujohteisen ohjeistuksensa, mikä toteutuessaan tarkoittaisi positiivista käännettä loppuvuoteen. Lisäksi ERP-hankkeen päättyminen vuoden 2027 alkupuolella tarkoittaa, että yhtiöllä on hyvät edellytykset jatkaa tuloskasvua ensi vuoden puolella. Näemme tulospohjaisen arvostuksen edullisena (oik. EV/EBIT 2026e: 11x), joten toistamme lisää-suosituksen. Laskemme kuitenkin tavoitehintaa 2,7 euroon (aik. 2,9 €) kuluvan vuoden tuloshaasteista ja tulosvaroitusriskin kohoamisesta johtuen.
Q2 liikevaihdon kasvu oli 3 % ja osui ennusteeseen. Kasvu painottui odotettua vahvemmin Breakfast, Snacking & Food solutionsiin (8 % kasvua) siinä, missä Heart Health kehittyi hieman odotettua heikommin (-1 %). Oikaistu EBIT laski 5,5 MEUR:oon (ennustimme 7,4 MEUR, Q2’25: 7,9 MEUR). Kannattavuus jäi odotuksista johtuen tietoisista markkinointi- ja kehityspanostuksista sekä mm. valuuttakurssien muutoksista ja väliaikaisista tuotannollisista haasteista. Liiketoiminnan rahavirta heikentyi vertailukaudesta, koska yhtiö on halunnut kasvattaa viljavarastoja inflaation uhatessa nostaa hintoja 12kk tähtäimellä. Nettorahavarat olivat H1:n lopussa 58 MEUR (H1’25: 66 MEUR).
Yhtiö toisti ohjeistuksen vuodelle 2026, jonka mukaan liikevaihdon ja oik. EBIT:in odotetaan kasvavan vuodesta 2025. H1:llä liikevaihto kasvoi 1 % ja oik. EBIT laski 1 MEUR v/v, joten lähtökohdat ohjeistuksen toteutumiseen ovat aavistuksen epävarmat. Tuloskäännettä tukee mm. punnan vahvistuminen, ERP-hankkeeseen liittyvien kustannusten lasku sekä kohtalaisen hyvä kasvunäkymä erityisesti Breakfast, Snacking & Food Solutionsin osalta. Elovena-tuotteiden myynnin kasvu on ollut viime aikoina vahvaa ja yhtiö on tuonut kesän aikana useita uutuustuotteita kauppoihin. Laskimme vuoden 2026 oik. liikevoiton ennustetta 5 % heikon Q2:n takia. Liikevaihtoennusteemme (2 % kasvu) ylittää ohjeistusrajan, mutta oikaistun liiketuloksen ennusteemme on edellisvuoden tasolla eli aivan ohjeistuksen alarajalla. Vuosien 2027-28 ennusteemme säilyivät kuitenkin ennallaan.
Näemme Raisiolla hyvät edellytykset tuloskasvun jatkamiselle viimeistään 2027 aikana, kun ERP-hankkeeseen liittyvät väliaikaiset käyttöönottokulut päättyvät Q1:n jälkeen. Liikevaihdon voi olettaa kehittyvän myönteisesti vähintäänkin kotimaassa Elovenan kasvun vetämänä, minkä lisäksi yhtiöllä on myös muita kasvuhankkeita. Esimerkiksi Benecolin brändiuudistus voisi positiivisessa skenaariossa auttaa kasvukehityksen parantamisessa (ennustamme markkinan mukaista kasvua). Elovenan ja Benecolin kuluttajamyynnin laajentaminen uusille markkinoille (mm. Espanja) on niinikään enemmänkin optio kuin luotettava kasvun lähde. Osakkeen EV-pohjainen arvostus on kuitenkin niin matala, että maltillinenkin tuloskasvu noin 6 %:n osinkotuoton päälle riittää nostamaan tuotto-odotuksen houkuttelevaksi. Tämä toki edellyttää taseen varojen tehokasta allokointia pitkällä aikavälillä, mikä ei ole itsestäänselvää, kun huomioidaan elintarvikealan yritysostojen yleisesti heikko tuottavuus. Arvioimme yhtiöllä olevan orgaanisesti hyvät mahdollisuudet tavoiteltuun >30 MEUR:n liikevoittoon 2027 mennessä, mutta liikevaihdon kasvun osalta ennusteemme on maltillisempi (tavoite 2027: >250, ennuste: 239 MEUR).
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille