Analyysi

Sitowise Q1'26: Hentoja viitteitä paremmasta

Olli VilppoAnalyytikko

Tiivistelmä

  • Sitowisen Q1-liikevaihto kasvoi 2 %:lla 49,0 MEUR:oon, ylittäen odotukset, mutta Talo-liiketoiminnan alaskirjaukset heikensivät tulosta.
  • Yhtiön oikaistu EBITA-liikevoitto oli 1,9 MEUR, jääden ennusteista, mutta ilman alaskirjauksia marginaali olisi parantunut.
  • Ennustamme liikevaihdon kasvavan 2,5 % vuonna 2026 ja oikaistun EBITA-marginaalin nousevan 5,9 %:iin, mutta merkittävä elpyminen odotetaan vasta vuoden 2026 jälkipuoliskolla.
  • Rahoitusriskit ovat korkeat, jos ennustettu tuloskasvu ei toteudu, mutta vuoden 2027 ja 2028 arvostukset heijastavat paremmin yhtiön potentiaalia.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Sitowisen Q1 sujui isossa kuvassa odotustemme mukaisesti, vaikka Talo-liiketoiminnan projekteihin tehdyt alaskirjaukset heikensivät hieman lukuja. Emme tehneet isompia muutoksia ennusteisiimme. Toistamme lisää-suosituksen ja 2,6 euron tavoitehinnan.

Myynti ylitti hieman odotuksemme ja tulos oli odotettu

Sitowisen Q1-liikevaihto kasvoi 2 %:lla 49,0 MEUR:oon (Q1'25: 48,1 MEUR), kun odotimme sen kasvaneen 0,4 %:lla 48,3 MEUR:oon. Infra kasvoi jälleen vahvasti 6 %:lla 18,8 MEUR:oon ylittäen odotuksemme. Digitaalisten ratkaisujen myynti oli vertailukauden tasolla (9,3 MEUR) projektityön painottuessa matalamman hintatason asiakkuuksiin, mutta segmentin strategisesti tärkeä jatkuva liikevaihto kasvoi edelleen 6 %:lla. Talo-segmentin myynti laski 7 %:lla 13,2 MEUR:oon, mutta tätä selittivät projekteihin tehdyt alaskirjaukset. Ruotsin liikevaihto nousi orgaanisesti 3 %:lla, kun olimme ennakoineet nollakasvua. Tämä pysäytti 10 kvartaalia jatkuneen segmentin laskutrendin.

Yhtiön oikaistu EBITA-liikevoitto asettui 1,9 MEUR:iin (Q1'25: 2,4 MEUR), kun ennusteemme oli 2,3 MEUR. Yhtiö totesi kuitenkin, että konsernin oikaistu EBITA-marginaali olisi parantunut vertailukaudesta ilman projektien alaskirjauksia. Segmenttien sanallisissa kuvailuissa Infra teki edelleen vahvaa (yli 12 %:n) kannattavuutta. Myös Digi teki edelleen tervettä kannattavuutta (5-10 %). Ruotsi ja Talo liiketoiminta olivat tappiolla. Nettovelka/EBITDA-suhde laski 4,5x:ään (Q4’25: 4,9x), mutta on edelleen korkealla tasolla. Jos tulos paranee ennusteidemme mukaisesti, tavoitellulle 3x-tasolle päästään vuonna 2027. Yhtiöllä on tulosparannuksen toteuttamiseen vielä hyvin aikaa, sillä rahoituspaketti on erääntymässä vasta kesällä 2028.

Näkymissä ei oleellisia yllätyksiä

Yhtiön tilauskanta jatkoi lievässä nousussa, kun projektialaskirjausten vaikutus oikaistaan. Samalla kokoaikaisen henkilöstön määrä oli laskenut vertailukaudesta 2 %:lla. Tekijöiden ja työn määrä vaikuttavat olevan paremmassa tasapainossa luoden pohjaa tuloskasvuodotuksillemme. Pidämme myös positiivisena merkkinä, että asiantuntijayhtiöille kriittinen henkilöstötyytyväisyys oli alkuvuonna parantunut. Yhtiö odottaa kuitenkin edelleen rakennusmarkkinoiden elpymisen olevan hidasta ja toteutuvan laajemmin vasta 2027.

Ennusteidemme iso kuva ennallaan

Ennustamme Sitowisen liikevaihdon kasvavan vuonna 2026 2,5 % ja oikaistun EBITA-marginaalin päätyvän 5,9 %:iin (2025: 4,7 %). Odotamme selvemmän elpymisen toteutuvan vasta vuoden 2026 jälkipuoliskolla sekä vuonna 2027 kasvun kiihtyessä silloin 6-8 %:iin rakennus- ja investointitoiminnan vilkastuessa ja hintakilpailun helpottaessa. Pidemmällä aikavälillä odotamme operatiivisen vipuvaikutuksen tukevan marginaaliparannusta kohti 9 %:n EBITA-marginaalia, mutta yhtiön tavoittelemaan 10 %:n EBITA-marginaaliin emme ennusta konsernin palaavan.

Tuloskasvun realisoituminen on hyvin kriittistä

Ennusteillamme vuoden 2026 EV/EBITDA-kerroin 8x on edelleen koholla. Korkeat rahoituskulut syövät myös merkittävästi nettotulosta, mikä johtaa vielä tätä korkeampaan P/E-lukuun >100x. On kuitenkin selvää, että yhtiön tulospotentiaali on nykyistä selvästi korkeammalla, sillä yhtiö operoi nyt asuntorakentamisen syklin pohjilla. Tämän vuoksi näemme vuoden 2027 arvostuksen (EV/EBITDA: 6x, P/E: 14x) sekä vuoden 2028 (EV/EBITDA: 5x, P/E: 9x) heijastavan paremmin Sitowisen arvostusta yhtiön normalisoidulla tuloskunnolla. Viime kvartaalien aikana tulos on saatu vakautettua ja sen myötä olemme valmiita katsomaan enemmän osakkeen tarjoamaa potentiaalia ja tuloskasvuennusteitamme. Muistutamme kuitenkin myös sijoittajia, että rahoitusriskit ovat korkeat, jos ennustamamme tuloskasvu jäisi realisoitumatta.

Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus