Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Automaattikäännös: Alkuperäinen julkaistu tanskaksi 3.9.2026 klo 09.30 GMT. Anna palautetta täällä.
Automaattinen käännös: Alunperin julkaistu englanniksi 3.9.2026 klo 09.30 GMT. Anna palautetta täällä.
Olemme päivittäneet sijoitustarinamme SP Groupin vuoden 2026 Q2-osavuosikatsauksen julkaisun yhteydessä.
SP Group teki kolmannen ennätysneljänneksensä putkeen. Q2:n liikevaihto kasvoi 44,6 %, josta orgaanista kasvua oli 29,4 %. Tämä oli parannusta Q1:n 11,3 %:n orgaanisesta kasvusta. Ensimmäisellä vuosipuoliskolla liikevaihto kasvoi 32,9 % 1 950 MDKK:aan, käyttökate kasvoi 36,2 % 397 MDKK:aan 20,3 %:n marginaalilla, ja liikevoitto ennen veroja (EBT) nousi 50,3 % 248 MDKK:aan. Ohjeistusta nostettiin kahteen otteeseen kauden aikana: 22–28 %:n liikevaihdon kasvuun 10. heinäkuuta ja 24–30 %:on 19. elokuuta, kun taas käyttökatemarginaalin 19–21 %:n ja EBT-marginaalin 11–13 %:n vaihteluvälit pidettiin ennallaan.
Kasvu oli laaja-pohjaista, sillä kaikki neljä tuoteryhmää kasvoivat H1:llä: Foodtech +61 %, Cleantech +40 %, Muut +37 % ja Healthcare +18 %. Alihankintaprojektit kasvoivat 37,0 % vrt. 21,6 % omien tuotteiden osalta, mutta käyttökatemarginaali pysyi 20,3 %:ssa, mikä viittaa siihen, että volyymi, automaatio ja Ide-Pro kompensoivat heikompaa tuotemixiä. Nettovelka laski 1 341 MDKK:aan eli 1,9-kertaiseksi käyttökatteeseen nähden 30. kesäkuuta, mikä jättää tilaa 1,0–3,5x-tavoitehaarukan puitteissa lisäyritysostoille. Elokuussa SP Group lisäsi portfolioonsa OGM Mouldingin 18,0 miljoonalla GBP:llä kiinteästi plus enintään 6,0 miljoonalla GBP:llä earn-out-erällä arvostuksella 4,8x EV/EBITDA, mikä toi mukanaan kaksi Ison-Britannian tehdasta ja Box-Build-kapasiteettia. Osakkeenomistajien tuotot säilytettiin yritysostojen rinnalla 4,0 DKK:n osakekohtaisella osingolla ja 40 MDKK:n omien osakkeiden takaisinosto-ohjelmalla.
Johto vahvisti tulosinfossa, että maaliskuussa 2025 asetetut vuoden 2030 tavoitteet – noin 4,5 mrd. DKK:n liikevaihto, 950 MDKK:n käyttökate ja 600 MDKK:n EBT – nojasivat 6–9 %:n vuotuiseen kasvuun, joka sisälsi vain pieniä yritysostoja eikä edellyttänyt Ide-Pron ja OGM:n kokoisia järjestelyjä. Kun rullaava 12 kuukauden liikevaihto on 3,43 mrd. DKK ja vuoden 2027 konsensus 4,26 mrd. DKK, liikevoittotavoite (liikevaihtotavoite) näyttää olevan saavutettavissa vuonna 2028 eli kaksi vuotta etuajassa, mikä tekee tavoitteiden uudelleentarkastelusta mahdollisesti markkinoille uuden vertailupisteen.
Sijoitustarinamme kattaa keskeiset sijoitusperustelut, riskit ja arvostusnäkymät.
Keskeiset sijoitusperustelut keskittyvät SP Groupin testattuun osta ja rakenna -strategiaan, jonka 10 vuoden vuotuinen liikevaihdon kasvu (CAGR) on 8,4 % ja yritysostojen kertoimet kurinalaisia, loppumarkkinoiden (Healthcare (35 %), Cleantech (29 %) ja Foodtech (14 %)) rakenteelliseen myötätuuleen sekä käyttökatemarginaaliin, joka on noussut vuoden 2015 12,4 %:sta H1 2026:n 20,3 %:iin omien tuotteiden kasvavan osuuden, arvoketjun laajemman hallinnan ja automaation myötä.
Keskeisiin riskeihin kuuluvat se, että Ide-Pron yritysosto on suurempi ja hinnoiteltu historiallisia lisäyritysostoja korkeammalle arvostuksella 7,6x EV/EBITDA, se, että OGM tuo mukanaan jälleen yhdessä hallittavan integraation, tietty asiakaskeskittyneisyys, jossa 10 suurinta asiakasta muodostavat 49 % tilikauden 2025 liikevaihdosta, sekä Lähi-idän konfliktin aiheuttama geopoliittinen epävarmuus, joka nostaa raaka-aine- ja energiahintoja.
Arvostusnäkökulmasta SP Groupilla käydään kauppaa kertoimella 8,8x EV/EBITDA (2026E), mikä merkitsee 9 %:n preemiota verrokkien mediaaniin (8,0x) nähden, mutta kerroin EV/EBIT on 12,4x vrt. verrokkien 19,1x, koska yhtiö muuntaa suuremman osan käyttökatteestaan liikevoitoksi kuin verrokit. Osake on tuottanut 39,1 % YTD vrt. verrokkiryhmän mediaanin 5,8 %, mikä on sulkenut keväällä havaitun EV/EBITDA-alennuksen. Lisälaajentuminen vaatii todennäköisesti, että H2 ylittää koko vuoden ohjeistukseen sisältyvän 15–27 %:n kasvun ja että marginaalit pitävät pintansa.
Lisätietoja tuloksesta ja näkymistä löydät johdon esityksestä vuoden 2026 Q2-tuloksesta täältä: https://www.inderes.dk/videos/sp-group-presentation-of-the-quarterly-report-for-q2-2026
Vastuuvapauslauseke: HC Andersen Capital saa maksua SP Groupilta digitaalista sijoittajaviestintää / yritysnäkyvyyttä koskevasta sopimuksesta. / Jacob Frehr, 11:30, 3.9.2026
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille